Čt. Lis 21st, 2024

Podle tohoto seznamu:
http://www.smallnetbuilder.com/tools/charts/router/view
si dejte vylistování dle ceny a můžete se dívat, které routery Vám za jakou cenu nabídnou jakou propustnost.

V reálu pod 500 korun by teoreticky mělo být jedno, co koupíte.

Kdybych vybíral router a neviděl bych do toho, nebál bych se číst recenze na heuréce, kde uživatelé píšou subjektivní pocity z jejich zařízení. Třeba tento zyxel údajně vycházel skvěle v testu na ihned.cz. V reálu se pak dovídáte, že kvůli tomu, že běží jen na 5V, tak wifi signál nepokryje celý dům, ale jen plochu jednoho většího bytu. Taky se dovídáte neustálé padání routeru a problémy s ním. V dalším příspěvku si pak přečtete, že někdo flashnul firmware na nejnovější verzi a pády ustaly.

 

No a teď asi budete chtít můj názor.

1) Všechny routery z aukra pod 500 korun vs. nové kolem stejné ceny jsou prostě obyčejné wifi routery které „fungují“. A tím „fungují“ mám na mysli , že se připojí na wifi jeden notebook, přes kabel jeden počítač a pokud se připojíte přes Váš android přes wifi na stejný wifi router, pravděpodobně Vám router spadne, nebo se zasekne, protože na takové „masivní přenosy“ tyhle zmetkovské krabičky zkrátka nejsou stavěné. Takže je často jedno, jestli vezmete wifi router od Franty, nebo Pepíka, bude v tom pravděpodobně velmi podobný slabounký hardware, který zkrátka nedokáže výkonnostně ustát takové velké přenosy. Nedokáže to stabilně  routovat, filtrovat bez ztráty rychlostí a nejlepší jsou ještě ti výrobci, kteří si cpou nejúžasnější vychytávečky a funkcionality, kvůli kterým jim pak paradoxně routery padají nejvíce a to jsou integrované tiskové servery, připojování externích harddisků pro stahování torrentů a další „marketingové lákače“, které v praxi buď nefungují, nebo způsobují nestabilitu.

V domě vám často někam nedosáhne signál, v paneláku se Vám bude signál přebíjet se signálem sousedů. Uvádím to tady, aby mě pak v komentech neosočovali wifináři z paneláků, kde už to září jak v Chernobylu. 🙂

A bohužel musím uznat, že je to pravda. Můj router má v současné době 2 jádra a 4 vlákna , 1GB ram, 2x2TB disky v RAID 1 a mám v tom Debian linux. Routuji ze 100mbps na gigabitovou vnitřní síť a pokud bych si z toho chtěl udělat „wifi router“, lépe řečeno spíš připojit wifi do USB a udělat z toho Access point, tak věřím, že by to ten stroj zvládl a nikdy se to nesekne. Jenže můj stroj routuje, má v sobě tiskový server, sambu, umí virtualizovat, má to v sobě apache, php5 a žere pod 50Wattů, kdežto krabičky za 500 korun mají spotřebu max odhadem 12W a neumí ani zlomek z toho, co dělá moje „velká“ mašina.

Jak z toho ven? Já třeba wifi, pokud možno, nepoužívám. Všude pichnu kabel a jsem spokojený. Nikdo mě nemůže odchytávat trafik ze vzduchu, nemůže se mi nikdo přes neexistující wifi nabourat do sítě. Nezářím si u sebe doma, stačí mi, když mě ozařují sousedi svými wifinami. A nestalo by se mi, že by se mi nějaký drátový router třeba měsíčně zasekával, tak jako se stává v případě levných WIFI routerů. Jestli se mi drátové routery za 150 korun z aukra seknuly, tak to bylo tak 1x za rok maximálně.

Pokud si chci nasdílet wifi z notebooku pro návštěvy, mám na widlích tento program, na linuxu těchto možností je možná ještě víc. Hodím sem pro ubunťáky takový pěkný, zvládnutelný návod s obrázky.

Jediné, kdy mi absence Wifi routeru vadí, je v případě mého Androidu. Mám tam však mobilní internet a ještě mě situace nedohnala k tomu, abych si wifi access point zřídil trvale.

2) Routery nad 1000 korun už bývají obvykle kvalitnější.
Tady Vás zase zklamu, není to pravidlo. Za svoje peníze však už dostáváte zpravidla gigabitové routery. Pokud Vám router padne, doporučuje se přeflashovat firmware a problémy by mohly odeznít. Často routery umožňují přeflashovat firmware na nějaký neoriginální a bohužel často odladěnější a stabilnější, než je tomu v případě továrního firmwaru. Routery nad 1000 korun jsou už však jiná kategorie a tam, kde Vám často padá na zuby wifi router za 4 stovky, už to tento router zvládá bez častého sekání, ale se sníženou rychlostí. Platí zde pravidlo – pokud to chceš mít stabilní, tak vše co jde, ZAKAŽ! A ještě důležitější pravidlo ČTĚTE RECENZE!!!

3) Ano, kvalitní routery od CISCA (ciscaři nesežerte mě) mají v sobě většinou alespoň kvalitnější vnitřnosti (nikoliv rychlejší než konkurence, ale kvalitní, myšleno – stabilní), dovedu si představit, že sílá signálu nebude nejlepší na trhu, ale dostanete stabilitu, výkon při routování a nebude Vám to padat…A za tuto cenu si připlatíte klidně dvou až třínásobky běžných domácích routerů. Hodím sem odkaz klidně na tento „domácí small bussines router“, který „parametricky“ odpovídá routerům pod 1000 korun, ale ve skutečnosti lze předpokládat, že by si cisco nedovolilo vypustit do oběhu předražený wifi router se stejnou nekvalitou, jako stojí routery kolem 500 korun.

4) A teď ti „druzí“. Juniper, Mikrotik, Linksys, Zyxel, D-link.
Jednoho dne možná dospěju k mikrotikům, které mají vcelku slušnou komunitu, Váš router si „defakto poskládáte sami“ tím, že koupíte routerboard, koupíte na to kastli, koupíte další různé příslušenství a troufnu si říct, že víte, co máte uvnitř a taky víte, co od toho můžete čekat.

„Domácí“ Wifi routery od Juniperu jsem neviděl a ještě je asi dlouho neuvidím.

Linksys byl dříve levnou odnoží CISCO systems pro ty chudáky, co si nedovolí CISCO (tedy pro všechny nás smrtelníky, co musí routovat na deskách s intel atomem 🙂 ). Moje zkušenost s linksysem je taková, že jsem měl jeden wifi AP, ten se pořád restartoval, vrátil jsem ho, poslali mi náhradní, ten se taky pořád sekal a restartoval, tak jsem se na to vykašlal a asi před 2 lety jsem si od Linksysu koupil 24portový Gigabitový switch, který jsem využil parkrát na větší akce a od té doby se mi válí pod stolem.

Zyxel je profláklý hodně u O2  a kdykoliv mám něco vybírat od Zyxelu, nezajímá mě značka, ale konkrétní kus hardwaru, který si mám koupit. Stejně to tak je u D-linku. Na druhou stranu s D-linkem mám zkušenosti od síťových karet, až po switche a teď si vzpomínám, že jsem, cca před rokem, koupil asi 10 osmiportových gigabitových switchů od d-linku a všechny doposud běží naprosto spolehlivě, bez jakýchkoliv problémů. Ani s napájecími adaptéry nejsou problémy.Nebavím se teď o výkonu, ale o stabilitě či poruchách.

Tenda, Tp-link. Pro mě low-end, ale paradoxně jsou to zase jedni z prvních výrobců na trhu, kteří v případě výskytu nějakého bezpečnostního problému, aktualizují svůj firmware. A ano, jako jedni z prvních. Často u těchto krabiček nacházíte i české návody (což pro našeho českého Frantu z Horní Dolní stačí). A pokud mají doma lidi 1, maximálně 2 počítače/notebooky, tak se výpadky a sekání wifi routeru ani neprojeví. Český, neznalý uživatel tak ani nepozná, že z jeho placené 50mbitové linky reálně díky těmto krabičkám dostává přes wifi rychlost kolem 10 až 20mbitů.

5) No a teď k tomu, co je teda dobré. Obvykle to co bývá dobré, bývá i drahé, ale zvládá to přesně to, co od toho chcete.

Podle tohoto testu, bych si NEkoupil:

TP-Link Archer C7
Zyxel NBG6716
Kvůli neschopnosti ukrmit signálem některá zařízení, která to zkrátka už nezvládla a v testu skončila s 0 MB/s propustností. Dokonce bych se vykašlal na spotřebu. Na co Vám bude ultra úsporný wifi router, když se z vedlejší místnosti už nepřipojíte a při přetížení Vám bude padat?

A pak už bych koukal jen po ceně a stabilitě v testech, protože by to bylo téměř jedno. Vzhledem však k cenám těchto produktů, bych si v reálu však nechtěl koupit žádný z nich, protože za stejnou cenu si poskládám výkonnější router sám z desek s Intel Atomy, nebo nějakého šikovnějšího Mikrotika.

Tím jsem se vykecal, za tento článek mě budou nenávidět asi všechny síťové společnosti. Hodím Vám sem seznam výrobců networking věciček, ať vidíte, jak malý okruh a ještě nedostatečně, jsem popsal. Tohle však není vědecká publikace, je to jenom blog, takže klid.

Jak tedy vybrat ten správný wifi router pro Vás? Máte čas a nechcete vybrat zmetek? Rozjeďte diskusi na nějakém odborném foru. Příklad zde a nechte si poradit wifináři, případně vyberte 3 Vaše finalisty a nechte vylučovací metodou vybrat, který z nich je nejlepší.

Aktualizováno 16.12.2015
Přátelé, vykašlete se na mainstreamové wifiny a kupte si jakýkoliv wifi router od mikrotiku. Mají  většinou naprosto skvělou, stabilní wifinu, je jedno, jestli máte krabičku za 6 stovek, nebo krabici za 30 tisíc, vždycky dostáváte jejich RouterOS v plné palbě, takže tyto wifi routery podporují všechny profi věcičky, za které byste si u Cisca, Linksysu, Juniperu a dalších opravdu profi krabiček připláceli desetitisíce jen za odemčení různých funkcí (ssh, VPN, IPv6, OSPF, VRRP, MPLS, VLAN, EoIP, Bonding atd…)

Mikrotik už se liší jen výkonností, takže pokud připojujete malou domácnost, nebo menší kancelář, stačí Vám krabička za 6 stovek, pokud potřebujete to stejné, ale na gigabitu, tak si koupíte krabičku za 2 tisíce, když potřebujete něco už fakt výkonnějšího, díky čemuž připojíte třeba 200 až 800 uživatelů, stále jste v kategorii tisíců korun za připojení malé až středně velké pobočky firmy. Mikrotiky umí i redundanci a dokáží běžet ve fault-tolerance/ High availability režimech, takže koupíte 2 mikrotiky, kterými připojíte i středně velkou pobočku (na silnějších mikroticích) a když dojde k výpadku jednoho mikrotiku, druhý mikrotik Vás zachrání, právě díky redundanci a uživatelé nepoznají výpadek.

Testoval jsem 2 nejlevnější kusy od mikrotiku za 6 stovek a myslím si, že za stejnou cenu nic lepšího na trhu nedostanete. (umí v podstatě téměř to stejné, co ty nejdražší kusy od mikrotiku) a přijdou Vám již předkonfigurované, to jestli si je dokonfigurujete dle vlastního gusta, už záleží jen na Vás.

1. mnou testovaný mikrotik:

http://routerboardy.heureka.cz/mikrotik-rb941-2nd/

2.mnou testovaný mikrotik:

http://routerboardy.heureka.cz/mikrotik-rb941-2nd-tc/

 

Oba dva routerboardy přijdou již v zabaleném plastovém obalu, více se dočtete v připravovaném příspěvku ode mě.

 

edit: Protože jsem s Mikrotiky byl tak moc spokojený, udělal jsem si Mikrotik MTCNA Certifikaci s platností na 3 roky. K přípravě na certifikaci se věnuji zjednodušenému seriálu zde. Hodí se určitě i běžným uživatelům, kteří si chtějí Mikrotik vymazlit k pohledu svému, dobře zabezpečit a provést takové kroky, aby Mikrotik byl ještě o něco málo rychlejší tím, že povypínáte funkcionality, které pro Vaše účely třeba nepotřebujete a v základu je Mikrotik umí.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

44 thoughts on “Wifi routery – jaký vybrat? Dejte na praktické zkušenosti uživatelů”
  1. Ještě by se Hodil Turris(koupitelný Turris omnia). ten je dost schopnej nepadá nikdy(je to linux) má pravidelný aktualizace a co k němu připojíš-a naprogramuješ na něm tak jede… např DVB-T stream server po připojení v pohodě několik disků přes sata i v raidu ….přez GPIO si dáš 1-wire čidla po celem baráku přez webku hlídat barák zbytkem mužeš ovládat kotel. ..(věci jako je nas VPN tiskový server nema cenu ani zmiňovat když se nastaví tak jedou.) jako bonus je slušná komunita

    Signál je fenomenální. přez 1 cihlovou zeď jsem byl schopen sestavit skype spojení z mobilu na 750 metrů ( samozžejmě při 100mW na 2,4Ghz a příme viditelnosti) sousedy to v klidu přehuláká
    jediná nevíhoda je že v nejzákladnější verzi muže vysílat buĎ 2,4 a nebo 5 oboje zaraz ne.. ale až tak zlé to není… stačí koupit notebook kartu coax a anteny a mate další wifi…
    více zdde
    https://omnia.turris.cz/cs/

    1. Turris je super. Pamatuju, když začínal,dávali to lidem zdarma. Mluvilo se o tom hodně i na barcampech a celkově tomu projektu fandím. Jen ta cena je trošku vyšší, ale za tu cenu člověk dostává adekvátní kvalitu. http://www.rapidtables.com/convert/power/mW_to_dBm.htm Z převodníku 100mw = 20dbm a to už docela svítí. Výhoda těchto mikrotiků je ta, že v místnosti, kde to mám, jsem si to ztlumil na 1 dbm, takže to září fakt minimálně a nepálím tak wifi k sousedům. Souhlasím, na druhou stranu v panelácích, kde člověk už nemá občas východisko, utéct s kanálem na 2.4Ghz mimo zahlcené signály, už bohužel často nezbývá nic jiného, než postupně přejít na 5ghz.

  2. Zdravím,
    zvažuji výměnu wifi-routeru v bytě v bytovém domě (51 bytových jednotek dům má 5 pater) kde už je celkem dost bytových jednotek s vlastní wifi. Mám již starší Linksys 2.4GHz a příjde mi, že vypadává spojení a nějak to drhne. Moc se v tom nevyznám a nevím, jestli je na vině poskytovatel (bezdrát Rychlost připojení: až do 12/1 Mbit/s) nebo router nebo „jen“ zarušené pásmo. Připojuji se k němu bezdrátově s 2 telefony, 1 tabletem, 1 notebookem a 1 PC (vše je od apple, který podporuje 5GHz).
    Dle vašeho článku jsem hledal variantu od Mikrotiku. Našel jsem tento model:
    MIKROTIK RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite, 650 MHz, 5x LAN, 2,4 GHz, 5 GHz 802.11b/g/n/a/ac, L4
    viz. http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

    Bude to dobrá volba? Lepší než mainstreem jako ASUS, Zyxel, Linksys, TP-Link, D-Link a pod? Max cenu jsem si stanovil do 2000Kč.

    Díky za radu.

    1. Omlouvám se, za delší zdržení. Pro domácí použití bude ten 5ghz mikrotik naprosto dokonalý. Hodně by mě udivilo, kdyby na uvedené účely nestačil. Doporučím na android aplikaci Wifi Analyzer, který proskenuje všechny dostupné kanály na 2.4Ghz a pomůže určit, na který volný kanal případně současnou 2.4Ghz wifi přemístit. Pokud je tam už však příliš mnoho wifin, tak 5Ghz je jediné východisko a tento 5Ghz mikrotik je v současnosti žhavá novinka pro masy.
      Rozhodně bych tomu Mikrotiku věřil víc, než konkurenci za 2000.

      1. Díky,
        tak jsem ho pořídil (Mikrotik RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite) a jsem spokojený. Je příjemně malý a zahřívá se jen málo, a tak jsem ho zabudoval přímo do stěny, kde je od developera vývod internetu i 220V v plastové krabici. Na síle signálu to naštěstí nic moc neubralo. Po přihlášení se k webovému rozhraní routeru jsem nainstaloval poslední verzi RouterOS a pak jsem tápal s jeho nastavením a zabezpečením, protože je tam tak podrobné nastavení. Ale nakonec na netu nějaký návod byl, tak jsem postupoval krok za krokem a nastavil, co bylo třeba. Snad je to v pohodě. Zatím vše funguje, ale nevím jak ověřit zabezpečení proti případným hackerům.

        1. Gratuluji k rozumnému nákupu. 🙂 Jsou to za tu cenu špičkové routery a wifiny. Doporučím provést upgrade firmwaru i routerOS + některé další rady, které píšu v seriálu o Mikrotiku zde http://www.mirra.8u.cz/?cat=23

          Ať Mikrotik slouží spolehlivě, spokojeně a dlouho. 😉

  3. Dobrý den,
    úplnou náhodou jsem při brouzdání a hledání kvalitního routeru narazil na tyto stránky. Můj poskytovatel internetu mi nabídl TP-LINK Archer C2 a TP-LINK Archer C20i. Hledal jsem na netu zda bych nenašel něco lepšího. Chtěl jsem do toho vrazit tak max 1200,- , ale po přečtení tohoto článku se mi moc zalíbil ten Mikrotik RB941-2nD nebo Mikrotik RB941-2nD-TC. Bydlím v paneláku a dosud mám pc připojeno přes optický kabel s rychlostí 100mb/s. Do domácnosti nám však přibyl jeden notebook a dva mobily už je třeba to řešit. Časem ještě přikoupím televizi s internetem. Myslíte, že ty dva Vámi testovaný routery od Mikrotiku jsou lepší než to co mi nabídl můj poskytovatel? Potřebuju max dosah 30metrů a max přes dvě(bohužel železobetonové) zdi. Děkuji za odpověď

    1. S TP-linkem za 1500 jsme měli problém. Při připojení 10 klientů se 11. klient na wifi již nepřipojil, wifina byla přetížena. Tenhle mikrotik těch 20 klientů musí zvládnout jak nic. Dokonce mi to potvrdil i kolega, který na stejné wifině tahal okolo 25 klientů a vše běhalo ok.

      Na 100% bych nevyhazoval za domácí router víc, než je nutné a tyto mikrotiky jsou fakt perfektní, vzhledem k funkcím které nabízejí. Pokud bydlíte v paneláku a je tam hodně wifin, doporučuji přejít na 5Ghz Mikrotik, který zmiňoval kolega nad Vámi. Konkrétně tento kus: http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

      Ovšem jen tehdy, pokud máte 5Ghz wifi klienty na mobilech či noteboocích, jinak by to běhalo ve standardních 2.4 Ghz. Hodně pomůže i na androidu aplikace Wifi analyzer. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=cs
      Která pomůže zjistit, které kanály jsou zanesené a díky tomu si přesunete wifinu na takový kanál, který není zanesený jinou wifinou od sousedů.

      Často to po panelácích bývají nejvíce zanesené kanály 1 a 12. Už jen vhodná volba kanálu by vám i na 2.4Ghz měla přinést mnohem stabilnější pokrytí signálu po bytě nepřebíjené wifi signálem od sousedů.

  4. Dobrý deň. Chcem meniť router mám D-Link DSL-2641R od Telecomu, Pokrytie v rodinom dome mal tak do 15 m cez steny. Sem tam vypadával. Požiadavky na nový: dsl vstup (internet od Orange) tlačidlo na vypnutie wifi a nastavenie času kedy bude wifi vypnuté, používam hlavne noteboky a mobil cez wifi, ďalej mám zapojený TV a PC cez kábel, možno by som využil usb vstup na HDD. Vhodný by bol od microtiku. Aký model ? Ďakujem

    1. Zdravím Mariane,

      nejlevnější modely nemají v sobě USB konektor, to je pravda. Rekonfigurovat to tlačítko, které je tam k dispozici jsem zatím nezkoušel překonfigurovat tak, aby to zapínalo/vypínalo wifi, ale věřím že by to překonfigurovat šlo.

      Každopádně mnohem lepší by byla možnost automatického zapínání wifi a vypínání wifi na základě automatiky. Mikrotik má scheduler, takový časovač, kam lze napsat různé skripty a povely, co má kdy v jakou dobu mikrotik udělat. Kamarád např. má wifi nastavenou přes scheduler tak, že večer o půlnoci se mu wifi automaticky vypne a ráno v 6 se mu zase zapne. Šlo by to ještě pohlídat tak, že si to ověří, zda je na wifině nějaký klient připojený a od půlnoci by si to ověřovalo, zda je klient přihlášený a jakmile na wifi po dobu 20 minut nebude po půlnoci žádný klient přihlášený, tak ji to deaktivuje a aktivuje až v 6 ráno (např.). A potom lze wifi deaktivovat, až půjdeš do práce, dokud se nevrátíš z práce atd..atd.. Možností je opravdu spousta.

      Úplně nejlevnější model splňující tvé požadavky je tento:
      https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB951Ui-2nD-hAP-64-MB-650-MHz-5x-LAN-1x-2-4-GHz-802-11n-L4.html

      Model, který umí už i 5Ghz wifi (pro případ, že by ses nacházel někde v paneláku, kde má hodně lidí wifi na 2.4Ghz):
      https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

      S gigabitovou sítí, ale jen 2.4Ghz a výkonnějším procesorem:
      https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB951G-2HnD-128-MB-RAM-600-MHz-5x-Gigabit-LAN-1x-2-4-GHz-802-11n-L4.html

      Totální špička, která by zvládla utáhnout i menší pobočku firmy, větší kavárnu, nebo menší hotýlek o několika pokojích:
      https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB962UiGS-5HacT2HnT-hAP-ac-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

      Snad ti moje odpověď pomohla, ikdyž trošku později. 😉

      Já osobně bych asi pevný disk k routeru necpal. Mám diskové pole přímo dedikované, kde když mi vypadne pevný disk, zachrání situaci druhý disk v RAIDu. Na jediný disk bych se nespoléhal. Na druhou stranu, pokud je to jenom na takové to běžné stahování věcí z internetu, tak na to to stačí bohatě.

  5. Zdravím. Jak bych to jen řekl … jsem z toho jelen.
    Pokazil se mi starý domácí wifirouter Asus se třemi polohovacími anténkami, a proto hledám nový. Mé uživatelské dovednosti s wifirouterem doteď pokrývaly základní činnosti typu zapnout-vypnout, ale protože se rád učím novým věcem, tak jdu do toho a do Googlu zadám heslo „jak vybrat wifi router“. Čekal jsem, že se tam objeví něco ve smyslu „vezmi si Zyxel nebo TP Link“, ale najednou najdu článek o tom, že si mám vzít nějaký „Mikrotik“, což je navíc nějaký routerboard (co to krucipísek je a jak se liší od wifirouteru?) a navíc nemá viditelné anténky. Je to rebel! Čtu dál. Prý je dobrý, ale nedá mi to se nezeptat.

    Do bytu 3+1 na menším sídlišti (žádné Vinohrady, Líšeň nebo Bohunice) sháním wifirouter, který by bez problémů obhospodařil 2 ntb, 1 tiskárnu, 2 mobily plus časem něco navíc, neválčil se sousedy a moc nežral. Nejraději bych tu krabici vzal, spojil se síťovým kabelem, co vede ze zdi od poskytovatele internetu, zapnul, nastavil zabezpečení WPA2 a už nic dalšího nekupoval,a to ani ty anténky. Nemám doma letošní model Applu ani Lenova, takže si nejsem jistý, zda mám stroj, který jede na 5Ghz, ale to je jiná. Dosah cca 16 metrů skrz 4 zděné zdi.

    Dle odkazu výše .. je tento ten správný kus, který jsem pro moje potřeby vybral?
    https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB951Ui-2nD-hAP-64-MB-650-MHz-5x-LAN-1x-2-4-GHz-802-11n-L4.html

    Nebo tu vyšší verzi?
    https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

    Na netu využívám jen zprávy, youtube, emaily, datovku a občas TV přenosy. Nehraji přes něj hry.

    Díky za můj osobní rozvoj a hezký den,
    Pavel

    1. Zdravím Pavle,

      omlouvám se za pozdní odpověď, předpokládám, že už máte určitě vybráno. Pokud budu purista a pokusím se to vysvětlit lajcky, tak pojem Routerboard znamená jen ta zelená základní deska routeru, ze které se teprve poskládá router. Samozřejmě v obecném měřítku mohu routerboard (routovací desku <- tenhle překlad se mi nelíbí) pořídit i s oplastováním, jako jsou uvedené LITE verze v plastu, či vyšší verze v tvrdším plastu, anebo jsou i verze v plechu do rozvaděčových rackových skříní pro profesionály. Do bytu 3+1 doporučím do budoucna tu dražší verzi co má 5Ghz, pakliže máte doma alespoň nějaký notebook nebo zařízení, co na 5Ghz umí komunikovat. Protože 2.4Ghz pásmo je již zejména v panelácích prozářené všemi kanály, takže začíná být čím dál těžší najít volný kanál tak, aby se na něm dalo komunikovat. Ale i nejlevnější verzí neuděláte vyloženě chybu. Jde o to, že mikrotik má, z desítky značek co mi doposud prošly pod rukama, asi nejlépe zvládnutý software, který jejich routery pohání. Sečteno podtrženo, mikrotik zejména pro lidi v paneláku odvede těžkou práci tím, že když soused začne zářit na stejném kanálu, tak mikrotik z toho kanálu automaticky uteče na jiný, volný. Když mikrotik zaznamená nějaké problémy, je už automaticky přenastaven k tomu, aby je dokázal alespoň částečně kompenzovat, či řešit. Jsou to velmi šikovné krabičky, které možná nemají šílené pendreky antény, ale mají kvalitní hardware za rozumnou cenu, vynikající software, který tento hardware využije na plný potenciál a s tímhle dokážete za menší cenu dokázat mnohem větší divy, než s konkurencí za několik tisíc. Ty 4 zdi jsou jak tlusté? Jestli je to sádrokarton, tak by to prozářit mělo naprosto v pohodě, ale pečlivě si vyberte, kde budete mít wifi router v domácnosti ustájen. Vyhněte se blízkosti mikrovlné trouby, snažte se dát mikrotik tak, že když ho dáte někam na zeď, tak víte že to prozáří i za zdí. Pokud neplánujete mít wifi signál na toaletě a na WC, tak se snažte mikrotik přiblížit ubytovacím prostorům. Čert vem, když by byl horší signál někde u předsíňky nebo na WC, důležité je mít co nejvíc dostupného signálu v obývacích prostorech bytu. Jsem však přesvědčen, že i v takovém bytě, jaký jste popsal, s potřebami jaké jste popsal, by měl i ten levnější mikrotik běhat v pohodě. Pokud uvažujete o dlouhodobějším řešení, tak na tu 5Ghz variantu pohlížejte spíš jako na investici do budoucna, až se bude 5Ghz Wifi se zpětnou kompatibilitou na 2,4ghz cpát všude. Pokud jste si koupil jakýkoliv mikrotik a třeba řešíte, že někde v domácnosti už to nedosahuje, tak doporučím na android aplikaci Wifi Analyzer. Obvykle je mikrotik nastaven z továrny tak, aby to dokázalo prozářit i na prostoru, jaký popisujete. Pak dejte vědět, jak Vám to běží.

      1. dobry den prosim vas resim podobnou vec mam podkrovni byt a potreboval bych wifi po celem byte je zhruba kolem 120m2 dotet mam huawei 520i a uz to je hrozne ,mohu prosim poprosit o doporuceni moc dekuji

        1. Ve Vašem případě bych volil nejspíš:
          http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

          má jak 5ghz tak 2.4Ghz. Pokud by to náhodou kvůli silným zdem jeden mikrotik nedal, tak dokoupíte druhý, připojíte ho na opačný konec bytu do uhlopříčky a budete mít zajištěno nekompromisně stabilní po celém bytě, ale jsem přesvědčen, že to musí zvládat i jeden takto silný mikrotik, když si dobře zvolíte, kam ho umístíte.

      2. Pozdně děkuji za komentář. Koupil jsem tu vyšší 5GHz verzi a nelituji. A to ani toho, že to nemá viditelné antény na šíření signálu. Ta krabička mi leží na skříni a pokud bych o ní nevěděl, tak o ni nevím bo není vidět. Signál je dobrý a je v celém bytě a to i v místech, kam předcházející Asus nedosáhl.
        Poznámka na okraj: mám Windows phone a Wifi analyzer mají taky 😉 A po „skenu“ okolí jsem si i díky němu pořizoval vyšší verzi routeru.

  6. Dobrý den,

    jsem laik, ale velmi jste mě nahlodal v pořízení wifi routeru Mikrotik do patrového rodinného domu, v záplavě Asusů, TPLinků, Tendy atd. jsem ani netušil, že existuje nějaký Mikrotik 🙂 U mě dosluhuje D-link, který běhá jen na G standardu v 2,4 GHZ. Jaké máte zkušenosti s tím, když jsou antény u dvou nejlevnějších modelů Mikrotik RB941-2nD a Mikrotik RB941-2nD-TC „jen“ interní? Nejde mi ani tak o rychlost, jsem běžný uživatel, ale o dosah wifi. Děkuji za odpověď.

    1. Tak s Dosahem WIFI vás mile překvapím. Tam kde se mi TPlink (dražší model za 1300) nechytal, tak tam mi ještě mikrotik fungoval stabilně a pingal.
      Geniální je i schopnost mikrotiku utíkat mezi kanály na volné kanály. Takže když Vám začne soused řvát na vymyslím si 1 kanálu, tak wifina uteče např. na kanál 5. Když se někdo objeví na kanálu 5, tak mikrotik uteče automaticky např. na kanál 11 apod…

      Takže byt Vám to určitě pokryje v pohodě celý. Já mu třeba v zájmu bytu i snižuju výkon, ať to „nepálí tolik“ a pokryje mi to tu část bytu, kterou skutečně potřebuji. U běžných domů záleží na síle zdi. Pokud ale fungujete v paneláku, kde je to wifinama zahnojené na maximum, tak si kupte raději nějaký nejlevnější 5Ghz model od mikrotiku a nemůžete udělat chybu. Tam se ale předpokládá, že 5Ghz standardy 802.11a či 802.11n 5Ghz budou mít i zařízení, která se na mikrotik budou připojovat.

  7. Ahoj Mirro,

    se zájmem jsem si přečetla super článek a zaujal mě Mikrotik, vybírám router pro rodiče a sestru s rodinkou, do 1 patrového RD, stabilně připojeno 2 stolní PC, a na Wi-fi běží 4ks Android zařízení někdy i 6ks. Nutno říct, že babička sviští na wi-fi i na zahradě tak bych potřebovala poradit jaké zařízení vybrat aby jim nekolísal signál jako ted s letitým Zyxelem, občas 1Mb – 20Mb rychlost, možná to omezuje O2 nevím. Jiné připojení tu bohužel nemají. Prosím poraď mi jaké zařízení jim mám koupit ke spokojenosti všech v domě. Moc děkuji za odpověd.
    Dagmar

    1. Zdravím Dagmar,

      doporučím 5Ghz verzi i s 2.4Ghz anténou:
      MIKROTIK RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite
      viz.
      https://www.i4wifi.cz/Bezdraty-2-4-GHz/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html?listtype=search&searchparam=RB952Ui-5ac2nD

      Pro rodinu bohatě dostačující. Důležité je, že to bude stabilní. Pokud nemáte síťový disk a nepoužíváte drátovou síť o rychlosti 1Gbps, tak tento bude bohatě stačit podle mě.
      I ty nejlevnější lity v článku by měly být OK, ale ten 5Ghz bude výhoda přes zeď/patro pro uživatele, kdo mají 5Ghz wifinu (notebooky mívají. Android s 5Ghz wifi jsem ještě v ruce neměl).
      Dobré je taky zvolit i vhodné umístění wifiny tak, aby všude dosáhla. K proskenování signálu je dobrý androidácký prográmek wifi analyzer z google play obchodu (zdarma).

  8. dobry den prosim vas je mozne aby mi mikrotik odpojoval notebok od imterneru ?signal mam plnej ale nemohu se prihlasit treba na seznam ,ale na telefonu to jde a najednou to zas jde ,po treba pul hodine to zas nejde ,pak zas jde ,je to hrozne nejde nic stahnout dekuji vsem za radu

    1. Mikrotik může notebook odpojovat z mnoha různých důvodů.
      1) Zablokování administrátorem v sekci wireless, kde jde vidět připojené uživatele wifi
      2) Po zadávání špatného hesla wifi (pozor na velká a malá písmena)
      3) V případě nějakého špatného signálu, překřikující wifiny sousedem na stejném kanálu, blízkost mikrovlné trouby.
      4) V případě nastavení mikrotiku, že má odpojovat klienty s nejméně dostupným signálem (což asi není Váš případ)
      5) A další hromada problémů, souvisejících s haprujícími ovladači Vašeho notebooku apod…
      6) V blízkosti je nějaká upřednostňovaná wifina, na kterou se notebook snaží připojit a která má horší wifi signál (třeba wifina souseda), proto Vás notebook sám vykopne z mikrotiku a snaží se připojit možná někam jinam, kde může být buď změněné heslo, nebo horší signál.

      Mám v současnosti však málo informací o Vašem problému, abych jednoznačně přesně rozhodl o tom, kde přesně máte chybu.
      Moje otázky jsou proto následující:
      1) Odkdy Vám ten problém dělá?
      2) Dělá Vám to od prvního připojení na mikrotik?
      3) Je ten notebook jediné zařízení v síti, které má problém se připojit, nebo se na tu wifinu nepřipojí vůbec nikdo?
      4) Když byste se připojil přes kabel, bude Vám to taky blbnout?
      Pokud se připojíte přes kabel a vše jede bez problému, tak je potřeba přenastavit nastavení pouze wifi vysílače. Pokud byste fakt byl v koncích, tak doporučím resetovat kompletně nastavení routeru (po zaznamenání konfigurace, pokud jste tam měl něco nastavené ručně předtím) a zkus s nastavováním dle Vašich potřeb znovu.
      Pokud by ta wifina blbnula i v čistém resetovaném stavu do továrního nastavení, tak bych doporučil ověřit, že se na wifinu lze dostat třeba pomocí Wifi v mobilu, nebo tabletu. Pokud to tam půjde bez problémů, tak je problém ve Vašem notebooku. Pokud to bude blbnout v jakémkoliv zařízení, které se na mikrotik pokusí připojit, tak je problém v mikrotiku. A pokud to tak dělá v mikrotiku i po přenesení na jiné místo v domácnosti s jakýmkoliv zařízením, tak bych to doporučil odnést na prodejnu s reklamací a popisem problému, že je pravděpodobně něco špatného s bezdrátovou částí. Pokud si na to troufnete, tak zkusit ještě upgrade firmwaru, třeba jste zrovna trefil verzi s nějakým bugem, který by mohla vyřešit novější verze firmwaru. Výhoda mikrotiku je, že ikdyž se Vám přihodí nějaký problém, lze ho kompenzovat několika způsoby.

      Myslím si však, že z toho co jste popsal, to nevypadá úplně na nějaký vážný problém a že problém bude spíš někde v tom hesle, nebo ještě jedna možnost. Pohlídejte si, že heslo od Vaší wifiny a vašeho winboxu nemá nikdo jiný, kdo by vás mohl z wifiny vykopnout.

      5) Jak často Vás to z té wifiny kope a po jak dlouhé době vás to vykopne?
      6) Vykopne Vás to až tehdy, když začnete něco stahovat, nebo i když nic neděláte a jen jste připojen na wifi?

      1. dobry den hrozne moc dekuji za pomoc ,uz to je vyresene ,teda myslim uz to nepada udelal sem toto wifi karta se vypíná (uspává) z důvodu úspory energie toto sem vypnul a zatim to slape uz dokonce sem stahnul soubory ktere nesly ,jeste jednou moc dekuji

  9. Zdravím Mirro,
    s velkým nadšením jsem si přečetl Vaše poznatky a cením si velice, že jste ochoten se o ně i podělit. Chtěl bych také poprosit o radu. Chtěl bych vyměnit stávající router od TP-linku, který je už nestabilní. V současnosti se postupem času v našem RD rozrostla síť, která by mne před 5 lety ani nenapadla. Nyní mám napojeno cca 9 přístrojů na LAN (přes switche) a cca 6 běží přes Wifi. Obávám se, že to ještě není konec. A můj dotaz: je lepší nějaký obyčejný router od „mikrotiku“ a dále to řešit samostatným switchem , nebo rovnou pořídit router s více Lan výstupy (popř.jaký). Vzhledem k tomu, že jsme na okraji obce, tak s rušením od sousedů není problém
    Předem děkuji za odpověď
    Marek

    1. Zdravím Marku,

      díky, omlouvám se za pozdní odpověď, odpovím však nyní a pro všechny.
      Pro nejlevnější variantu doporučím SWITCH jakýkoliv obyčejný. Pokud je v domácnosti diskové úložiště (NAS), tak doporučím koupit gigabitový switch (cokoliv, jestli tam je teď 9 lan zařízení, tak doporučím koupit 16 portový switch. A teď:
      1) Pro variantu s NASem, kde je určitě nutnost mít gigabit:
      https://www.czc.cz/zyxel-gs1100-16/87307/produkt
      2) Pro variantu bez NASu, kde stačí pouze 100mbps a tahají se tam jen data z internetu, opět nejlevnější varianta:
      https://www.czc.cz/tenda-s16_2/129041/produkt
      (je to to nejlevnější co na trhu je)

      Tak a teď router. Vzhledem k tomu, že je to rodinný dům, jehož rozměry, sílu zdí neznám, tak:
      1) Silnější trošku overkill varianta:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB962UiGS-5HacT2HnT-hAP-ac-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html
      (tohle ten barák musí utáhnout celý, jestli není moc velký) Má to 3x a 3x antény.
      2) Levnější varianta poměr cena/výkon:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

      Nic slabšího bych na celý barák asi necpal. Pokud by to náááhodou neprosvítilo celým domem, tak bych pak přikoupil tu stejnou krabičku a rozjel bych mezi nimi roaming a pak už máte jistotu, že Vám poběží internet stabilně po celém domě a uživatelé budou hezky roamovat napříč 2 mikrotiky bez problémů. Doporučuji minimálně 15% překryt signálu od obou mikrotiků, aby Vám to při roamování nespadlo.

      Router od mikrotik s více výstupy ve vašem případě nekupujte, jsou dělané spíš už pro firmy s obří propustností. Proto je lepší mít levnější switch za pár šupů a k němu mikrotik. Poměr cena/výkon mluví jasně.

  10. Dobrý den,zakoupil jsem pro rodiče tento wifi router a po nastavení, na něm funguje, jen pásmo 2,4GHz ale 5GHz mi nefunguje 🙁 ,čím by to mohlo být? děkuji Router je umístěn v paneláku a v pásmu 2,4 má zmíněný model horší signál,je o (polovinu horší)než několik let starý Tp link. https://www.i4wifi.cz/Bezdraty-2-4-GHz/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html?listtype=search&searchparam=RB952Ui-5ac2nD

    1. Dobrý den,

      díky za podstatnou zpětnou vazbu a za dotaz.
      Začnu od konce a tím je síla signálu.
      1) Síla signálu může být horší, pokud Vás někdo někde překřičuje. Každopádně pokud Vám spojení nepadá a propustnost Vám na běžný provoz stačí, tak jsem přesvědčen, že je mnohem důležitější stabilita signálu, spojení a bezztrátovost packetů, než jak moc Vám wifi router křičí. Výhodou mikrotiků však je, že umí utíkat ze zahlcených pásem automaticky, takže když vysíláte nakanálu 1 a soused začne pálit taky na kanálu 1, tak mikrotik proskenuje pásmo a když zjistí, že na kanálu 6 nikdo nevysílá a není to tam moc zahlcené, tak automaticky přeskočí na kanál 6 bez nutnosti něco ručně přenastavovat.
      2) Pohlídejte si, jestli nemáte router někde blízko mikrovlnné trouby, tam to způsobuje rušení signálu a problémy. Máte router ve stejném místě, kde byl tenkrát ten starý TP link?
      3) Potom si pohlídejte, jestli vám mikrotik vysílá na maximální možný výkon, nebo jestli nemá výkon utlumený.
      4) Pokud by se Vám to nijak nepodařilo vyřešit, zkuste ještě updatnout firmware, je možné, že jste zrovna narazil na nějaký buglý firmware a routerOS a updatem byste si mohl zajistit trošku lepší provozní podmínky.
      5) Zkuste ten 5Ghz vynutit v administraci ručně a na zkoušku ze sítě odpojit všechny 2.4Ghz klienty a připojit se tam jen s 5Ghz klientem, jestli se to chytne.
      Mrkněte sem:
      http://wiki.mikrotik.com/wiki/802.11n_Setup_Guide
      a na ten band, možná máte 5Ghz zakázaný.

  11. Zdravím,

    náhodou jsem narazil na tuto stránku a vypadá to, že víte, o čem je řeč.

    Řeším síťovou infrastrukturu v RD, přízemí a 1. patro. Dům je z klasických cihel, strop železobetonový panel + SDK podhled.

    Do technické místnosti (v rohu domu) je vyveden vstup od poskytovatele internetu, a dále jsou odsud natahané kabely všude různě po domě do zásuvek – celkem asi 16 kabelů CAT6 + další 2 kabely volně pohozeny pod SKD podhledy na případné zesílení signálu WiFi přes nějaký AP přes POE – v každém patře jeden.
    V technické místnosti bych chtěl mít nějakou rack skříň, ve které se budou všechna zařízení umístěna. Počítal jsem s routerem/switchem na zapojení ideálně všech zásuvek + nějakým AP do obýváku na zesílení signálu. AP by bylo ideální, aby prošlo kruhovým výřezem o průměru 12cm v SDK podhledu – je tam světlo 🙂 a bylo živené přes POE.
    Do budoucna počítám s nějakou NAS.
    Připojeno může být až 4 PC – ideálně přes kabel, dále až 10 různých mobilních zařízení.
    Rád bych měl možnost vytvořit guest wifi s pouze přístupem na internet pro hosty.
    Rád bych znal Váš názor, z jakých prvků tuto síť poskládat. Zajímal by mě nějaký rozumný poměr cena/výkon s důrazem na stabilitu a zabezpeční.

    Díky moc
    Tomáš

    1. Taktéž zdravím,

      no…čím začít… Tak prvně děkuji za vcelku slušně podrobný popis aktuálního stavu a očekávání. V podstatě Cisco + Juniper + HP vynechme, tam by se to fakt prodražilo,ale kvalitka by to byla, o tom žádná.
      Čtu tam 16 kabelů CAT6 (tedy aktuálně 1gbps, do budoucna asi předpokládám 10gbps rychlosti, když je to CAT6 kabeláž). Takže předpokládám, že budete chtít mít v domě:
      1) WIFI pokrytí
      2) jeden výkonnější switch s gigabitovou konektivitou mezi klienty (aby se dalo někam připojit oněch 16 portů) a aspoň 2 SFP porty pro UPLINK mezi routerem a switchem.
      3) Pokud budete mít 1 poskytovatele internetu, tak 1 centrální router, pokud budete mít 2 poskytovatele s dvojitým napojením do internetu, tak 2 routery a aplikovat mezi nimi VRRP protokol (tedy že se bude defaultní brána tvářit jako 1, ačkoliv tam budete mít 2 routery, kde když jeden padne, tak jedete vesele dál).

      Tady by bylo asi nejrozumnější mi říct Váš rozpočet, protože se lze vlézt pod 3 tisíce, ale taky pod 5 tisíc a pod 10 tisíc.
      Pokud v technické místnosti plánujete mít rack, plánujete tam mít i nějaké výkonnější servery a tahat větší trafik?

      Takže začnu switchem, pokračovat budu routerem a skončím u Wifi a POE.

      SWITCH:
      1) #OVERKILL #dražší #varianta
      Pokud chcete, aby to umělo LACP (802.3ad) = zdvojení 2 a více portů v jeden „supervýkonný“, tak budete potřebovat managovatelný switch a to je ta dražší varianta. Výhodou je, že pak NAS připojíte na 2 nebo 4 porty (neříkal jste totiž, jestli koupíte nějaký profi nas se 2 až 4 síťovkami, ani jakých rychlostí jestli 1gbps standard do domácností, nebo něco víc profi třeba s 10gbps linkou).
      Pokud bych fakt neřešil peníze a chtěl totální dělo za ty peníze, tak jdu do tohohle:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/Cloud-Router-Switch-CRS125-24x-Gbit-LAN-Gbit-SFP-port-Wi-Fi-dotykove-LCD-vc-L5.html
      (ale jak říkám, je to ultra těžký overkill, v podstatě pokud chcete hodně hodně hodně profesionální řešení, tak tenhle cloud router switch vám nabídne až 24x 1gbps portů, takže připojíte celý barák + NAS či nějaký server pomocí více portů, NEumí POE, ale má spotřebu jen 15W a zvládnete přes to ROUTOVAT, takže splní i funkci routeru v jedné krabici, co sežere 15Wattů)
      + k Tomu přikoupíte 1GBPS SFP/SPP port, podle toho co Vám půjde od poskytovatele (jestli od poskytovatele potáhnete optiku, nebo gigabit ethernet, tak je to jedno). Tímhle jste schopen v podstatě pořešit ROUTER + SWITCH v jednom balení za jednu cenu
      2) #Levnější #varianta
      V podstatě pokud Vám stačí obyčejnější switch ( managovatelný switch, kam na 1gbps připojíte 16 cat6 kabelů, co jsou vyvedeny z domu a ještě Vám zbyde rezerva pro servery a NAS ), tak bych to viděl na tento Zyxel GS1900-24E 24portový.
      https://www.czc.cz/zyxel-gs1900-24e/139988/produkt

      3) #Nejlevnější #varianta
      Pokud fakt chcete jet na kost tak:
      https://www.czc.cz/zyxel-gs1100-16/87307/produkt
      Má jen 16 portů, nevidím že by šel managovat, prostě jen switchuje porty v zásuvkách.

      ROUTER + AP:
      1) Pro první variantu máte vyřešeno. Cloud router switch a hotovo, máte velmi výkonný router se switchem v jednom a už budete řešit jen wifi a POE.
      V tu chvíli bych dokoupily tyhle 2 krabičky na pokrytí WIFI signálem v domě:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html
      (jsou to v podstatě nejmenší kousky, co mikrotik dělá, ve kterých máte jak 5Ghz, tak 2.4Ghz, oba mají POE IN i POE OUT)

      A měl byste mít hotovo. Je to vcelku overkill varianta, osobně si myslím, že pokud nejsou zdi příliš tlusté (neuváděl jste kolik) a pokud není dům zas tolik velký, tak by to čistě teoreticky mohla utáhnout i jedna krabička, ale 2 vám rozhodně zajistí nekompromisně výborný signál po celém domě napříč oběma patry s tím, že nemám plánek Vašeho domu, takže nemohu rozhodnout, jestli to utáhne jedna krabička, nebo budou nutné obě dvě.

      2) Tady potřebujete router a protože máte dostatek portů, tak Vám stačí něco slabšího jako router.
      Nepsal jste, jestli je to dům na vesnici, nebo ve městě. Pokud máte pásmo hodně zahlcené, určitě volte 5Ghz, pokud jste na vesnici, kde je wifi signálu od sousedů nula nula nic, tak by Vám měla na celý dům stačit buď 2x 2.4Ghz verze menšího mikrotiku do uhlopříčky napříč domem, nebo 2x krabička od mikrotiku s 5Ghz + 2.4Ghz, kde po 5Ghz by to komunikovalo mezi sebou pro roaming a 2.4Ghz síť by to nabízelo klientům pro internet.
      Nejlevnější možná verze s podporou POE je tedy tato:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB951Ui-2nD-hAP-64-MB-650-MHz-5x-LAN-1x-2-4-GHz-802-11n-L4.html
      Umí jen 2.4Ghz, takže pozor na to, ale podporuje jak POE in tak POE out a dává jen 580mA na výstup POE out. Nezkoušel jsem jeden malý mikrotik napájet druhým, ale vzhledem k tomu, že max spotřeba je 5W, tak si troufám říct, že by to mělo zvládat, ale je to ještě nutno ověřit.
      Nevýhoda této varianty je, že budete mít do internetu pro router jen 100mbps a do vnitřní sítě taky jen rychlost 100mbps, ale splníte veškeré potřeby, co od toho očekáváte za nižší cenu.
      Pokud si chcete wifi signálem s 5Ghz polepšit, zvolte tyto z 1. varianty:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

      3) V podstatě to stejné, co ve variantě 2. Máte nejobyčejnější switch, ten máte propojen s nejlevnějšími mikrotiky ve variantě 2. a ty 2 mikrotiky máte mezi sebou propojeny kabelem klidně pomocí POE, aby mohly roamovat. Tady ale budu potřebovat ještě ověřit, jestli se navzájem ty 2 nejlevnější mikrotiky utáhnou. Obvykle jsem to právě řešil tak, že jsem ve větších domech nasadil dražší variantu s 5Ghz. Druhý router někam připojil na adaptér do zásuvky, 5Ghz síť použil pro spoj mezi mikrotiky a 2.4Ghz nabídl uživatelům a šlapalo to vždycky skvěle.

      Všechny mikrotiky v nadpisu ROUTER + AP jsou schopny fungovat i jako Apčka a všechny mikrotiky, které umí Wifinu umí i guest wifinu pro hosty. Takže zatímco v 1. variantě máte cloud router switch jako centrálu, tak ty 2 dokoupené RB952UI už mohou fungovat jen jako Apčka (respektive si je můžete přepnout z funkce běžného routeru na Apčko).

      Všechny mikrotiky Vám síť skvěle zabezpečí tak, jako kdybyste to dělal profesionálně na cisco, či juniperu. Je to jenom o tom si s tím dát čas, nebo si někoho zaplatit, kdo Vám to kvalitně zabezpečí. Kvalitní zabezpečení sítě je dneska už docela kunšt, protože řešíte zabezpečení všech vrstev, výhodou mikrotiků je, že na každém z nich si můžete pořešit XYZ firewallových pravidel, určovat si kdo kam může a kdo nikoliv, filtrovat uživatele na základě jejich MACovek, takže Vás osobně si můžete povolit neomezeně na základě Vaší macovky + klíče a ostatním uživatelům toho tolik nepovolíte. Pak v síti můžete řešit QoS, pokud časem přibude VoIP telefon, tak to pro Vás nebude s mikrotikama žádný problém.

      EDIT:
      Možná to bylo delší, ještě dodám, že ve variantě 2, kde budete mít spojená 2 APčka, tak je téměř jedno jestli je spojíte po 5Ghz, nebo kabelem pomocí PoE a pak byste nabídnul klientům jak 5Ghz tak 2.4Ghz. To už fakt záleží čistě jen na tom, jak si to nastavíte. Cenu jsem tu neudával, protože ta bude v čase kolísat, zato jsem tu naházel odkazy, takže si +- napočítáte sám jak to vidíte. Rozhodně i to nejlevnější, nebo 2. nejlevnější řešení je stále o 100% lepší, než jakékoliv řešení typu „pendrek obří anténa s nějakým mizerným TP-linkem nebo tendou“.
      Jo a ještě ohledně rozměrů těch APček, tak v podstatě ty APčka, která jsem tu naházel, tak jsou rozměry ty nejmenší, o kterých vím, že umí PoE. Pokud najdete něco menšího, dejte vědět.
      Pokud jste to už nějak vyřešil na vlastní pěst, tak dejte určitě vědět, určitě se rád něco dozvím. 😉

      1. Zdravím,

        děkuji neobyčejně za obsáhlou odpověď. Cenu jsem v požadavcích nedával, neboť se jí nechci nechat při vymýšlení konceptu domácí sítě omezovat. Avšak při finálním výběru komponent samozřejmě bude hrát roli. Zdrojem internetu bude místní wifi síť, bohužel kabel v současné době kolem domu nevede. Zarušení okolními wifi není veliké, vidím slabé čárky od sousedů, nic s čím bych se musel hádat jako do současné doby v bytovce.

        Způsob připojení na wifi síť ještě detailně neznám, dozvím se to ve středu, kdy přijde technik nainstalovat směrovou anténu na dům.

        Při svých samostudiích jsem došel k tomu, že by stálo za to mít Mikrotik CRS-125 + Unifi AP, avšak přišlo mi to jako celkem drahá varianta. Po Vaší odpovědi jsem se rozhodl mít finální a přestupní variantu.

        Přestupní varianta se bude skládat z
        a) Rack rozvaděč: https://www.czc.cz/4x-rozvadec-19-rack-10u-rady-economy/193351/produkt
        b) Patch panel: https://www.alza.cz/osazeny-patch-panel-24-portu-rj45-d70888.htm?o=2
        c) 2x RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

        Vycházím z toho, že na začátku urgentně nebudu potřebovat mít všechny datové zásuvky „živé“, nebudu mít NAS, tzn. budu moci oživit 3 zásuvky, které budou nejčastěji používané a případně to kdykoliv změnit. Důležitější pro mě bude Wifi, což by toto řešení mohlo splňovat.
        Předpokládám, že jeden RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite bude jakou router zavřený v rozvaděči a wifi z něj skrz kovovou skříň a 3 zdi do obýváku neuvidím. Druhý RB952Ui-5ac2nD hAP ac lite bude v obýváku v podhledu přes PoE fungovat jako AP. Chtěl jsem to takto, abych mohl tento AP kdykoliv z technické místnosti vypnout bez nutnosti lézt do podhledu.
        Umožňuje toto zařízení nastavení, kdy bude wifi zapnutá a vypnutá? Chtěl bych mít možnost ji na noc vypínat.

        Finální varianta bude vyžadovat rozhodnutí:
        i) buď koupím CRS-125 a stávající router degraduji na AP v hořejším patře. Budu k tomu potřebovat tedy asi nějaký PoE Injector http://www.mikrotik.cz/Napajeci-zdroje/Gigabit-PoE-injector.html.
        ii) pokud by jedno AP pokrylo dům, pak koupím asi https://www.czc.cz/zyxel-gs1900-24e/139988/produkt

        NAS jsem zatím neřešil, provizorně bych do routeru přihodil přes USB 1x USB disk. Cílově bych chtěl koupit nějakou rozumnou NAS, ale to teď neřeším – nicméně mám otázku, zda má smysl v domácím prostředí připojovat toto zařízení více LAN porty – hlavním omezujícím faktorem v NAS s HDD bude spíše rychlost čtení z disku než rychlost připojení, ne? To by mi pomohlo pak při rozhodování mezi finální variantou i) či ii).

        Ještě jednou díky moc za pomoc, kdyby jste v tomto viděl nějaký problém, určitě dejte vědět, budu to kupovat a instalovat někdy mezi svátky.

        Hezké vánoce

        Tomáš

        1. Zdravím,

          super, chválím Vaši melancholickou rozvahu a pečlivé rozmýšlení.
          Ten cloud router je pecka, ale přiznejme si, že každá sranda něco stojí. Z toho co jste mi popsal tam asi nebudete provozovat nějaké velké objemy dat, takže
          dokud nebudete mít v domácí síti pár serverů, NAS, dokud tam nebudete forwardit a firewallovat větší objemy dat, dokud tam nebudete řešit LACP NIC teaming (spojování portů síťových karet v jeden superrychlý spoj), tak ten switch je prostě kanón na vrabce, za který Vám dá palec každý síťař, ale zaplatíte si to. Je to prostě cloud router pro případ, kdybyste profesionálně poskytoval internet třeba do paneláku, nebo do ultra náročné domácnosti, kde Vám jedou velké objemy ze serverů, mezi servery, mezi uživateli, z internetu, z diskového pole (NAS), mezi diskovými POLEMI, poskytoval byste tam i nějaký VPN tunel na vzdálenou lokalitu (L5 licence třeba tady https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/Cloud-Router-Switch-CRS125-24x-Gbit-LAN-Gbit-SFP-port-dotykove-LCD-vc-L6.html už je fakt pro drobné poskytovatele, nebo pro profesionály. )

          U té přestupní varianty vám navrhnu tohle:
          a) vykašlal bych se na rack s hloubkou 400mm a fláknul bych tam rovnou rack s 800mm nebo 900mm hloubkou, ať tam v budoucnu případně vložíte i nějaký větší NAS, nebo rovnou i 1U/2U server.
          b) k tomu patchpanelu asi není co dodat.
          c) taky není co dodat.

          Rozumím důvodům, přece jen to stojí nějaké peníze a když ze začátku těch 16 portů nevyužijete, tak je vcelku zbytečnost ty peníze do toho switche aby jel na prázdno, dávat.

          Ano, Mikrotiky mají v sobě tzv. scheduler (obdoba CRONu na linuxu), kdy si můžete specifikovat, co se bude v jaký čas dít. Tím jste schopen nastavit, že třeba v 1 ráno se automaticky wifi signál z APčka vypne a v 8 ráno se zase WIFI zapne (příklad). Stejně tak jste schopen řešit různá pravidla ve firewallu, povolovat někam přístupy a zase je zakazovat automaticky v závislosti na čase, jak si to naspecifikujete ve scheduleru atd… Scheduler je takový vesmír uvnitř našeho vesmíru. Můžete si nastavit klidně takové šílenosti, jakože každý pracovní den od 8 do 17 hodin se nikdo za routerem nedostane na facebook a jinak mezi těmito časy a o víkendu se na facebooku půjde dostat. Nebo naopak, když jste náruživý hráč, tak automaticky od 18:00 (příklad), když se třeba všichni vrátí z práce, tak se aktivuje port forwarding vaší oblíbené hry na váš počítač. Takže až založíte server, víte že router to od 18:00 nastaví za Vás a v pracovních hodinách, než se vrátíte z práce to router automaticky zablokuje. Zkrátka ten scheduler umožňuje spouštění různých skriptů, které si můžete napsat, nebo někde stáhnete a fakt v tom uděláte i věci, které si ani já sám nedovedu teď představit, že by se mohly vůbec zdát užitečné, ačkoliv to ten mikrotik umí. V tomhle se mohou ostatní výrobci v této cenové kategorii jít doslova ZAHRABAT.

          Já osobně třeba mám wifi jen max pro návštěvy a jen když si ji sám zapnu, protože jedu všude po kabelech. Přece jen srovnávat 300mbps wifinu, kde 300mbps to dosahuje možná tak někde v testovací laboratoři a v reálu nikdy, tak srovnávat to s 1gbps stabilním nehaprujícím kabelem se prostě nedá.

          To jak to píšete, tak by to mělo fungovat v pohodě, hodně by mě překvapilo, kdyby jeden mikrotik neuživil druhý. Na druhou stranu, pokud byste si fakt chtěl do budoucna zajistit, že uživíte víc zařízení, tak bych šel do tohohle HEXu (POZOR! NEumí však WIFI!):
          https://routerboard.com/rb750upr2
          Tam to už umí dávat per port 1Ampéru (což je skoro 2x víc, než v případě těchto mikrotiků), takže pokud byste chtěl do budoucna třeba i nějaké IP kamery živené z POE + VOIP telefony + to světlo, jak jste uváděl, tak by to neměl být žádný problém. Tohle je krabička, přímo na POE stavěná, ale zase nemá Wifi a jede jen 100mbps po drátech. Ale to tu píšu jen proto, abych Vám nasadil brouka do hlavy. 😉
          Stále, kdyby to neutáhlo, můžete použít tzv POE injektor, viz tento odkaz:
          https://www.tsbohemia.cz/pc-prislusenstvi-site-a-voip-poe-napajeni-_c8115.html
          Pro uživení v podstatět téměř jakéhokoliv POE zařízení v síti, které má větší odběr. a není to ani zas tak drahé.

          Ten NAS v podobě 1x USB disku silně nedoporučuji. Pokud to s NASem a úložištěm dat myslíte vážně, pořiďte nějakou větrákem chlazenou krabičku, do které vrazíte 2x HDD do RAID 1, kde když vám vysadí jeden harddisk, tak nepřijdete o data. Jak jsem uvedl, disky jsou navíc chlazené, běží v nepřetržitém provozu, v konstantních a stabilních podmínkách, nepřehřívají se a celkově to běží v krabici, která je přímo určená na provozování diskového pole pro snížení pravděpodobnosti, že byste v tom ztratil data, zatímco jakýkoliv router, který má v sobě USB konektor jen umožňuje „připojit disk na dočasné ukládání dat“, ale nic víc po tom nechtějte a to od jakékoliv značky routerů. A osobně neznám nikoho, kdo by byl dlouhodobě spokojen s provozováním jednodiskového NASu uvnitř routeru, právě proto, že když máte jeden jediný disk a ten Vám umře, tak jste přišel o data. Když máte NAS se 2 disky, chlazený, s monitoringem, že když se něco stane jednomu z disků, pošle Vám to email o tom, že jeden disk vysadil, tak je to přece jen jiná úroveň bezpečnosti a spolehlivosti. Pokud byste byl pak mega paranoidní, tak můžete zkusit RAID 6 místo RAID 1. V RAID 6 potřebujete 4 disky a mohou vám umřít 2 disky a stále fungujete. Používám to všude na serverech, kde je bezpečnost dat prioritou. Vyhněte se RAID 5 (minimálně 3 a více disků). Větší pravděpodobnost výpadku disku než v RAID 1 a menší bezpečnost dat než v RAID 6.

          V podstatě nejlevnější RAIDy se dají sehnat tady:
          https://www.czc.cz/servery/synology/produkty#q-c-2-f_138549483=s1-mirroring&q-c-1-producer=sd72eiduj8sfs59ccj8onlg5rdf&q-c-0-producer=s4eme99pin8dodadgnr6hvra1o4

          Umí to hafo funkcí, hlavním jsou uvedené 2 disky.
          Pokud to myslíte s NASem ještě profesionálněji, tak se Vám pochlubím s tím co mám já. Mám koupenou za pětistovku základní desku s intel atomem, k tomu mám bezvětrákový poloprofi zdroj od fortronu (druhá ruka okolo 1500, jinak ty zdroje jsou velmi drahé), k tomu jsem dokoupil 4x 2TB disk, fláknul to do nějaké kastle od počítače, co jsem někde našel a nic to nestálo. K jedné gigabitové síťovce, přidal druhou síťovku do USB a mám v zájmu jedné krabice pořešeno:
          1) Datové úložiště
          2) Router
          3) Firewall
          4) Linuxový server
          5) Dohledové centrum
          6) a cokoliv dalšího si tam nainstaluji.
          Běží mi to na Debian linuxu a když mi umře deska, tak jen vyměním desku, připojím znovu disky a beze ztráty dat pokračuji dál s jinou základní deskou. Což je výhoda, jakou Vám jakékoliv diskové úložiště od synology či QNAPu nenabídne. Je to vlastní výroby, vyžadovalo to nějaký čas, ale je to zatím to nejstabilnější a nejlepší řešení, jaké jsem tu měl. Na druhou stranu tam nemám tak sexy webové rozhraní, které však jste schopen rozběhat třeba pomocí XPENOLOGY nebo FREENAS (open source/freeware alternativa k firmwarům od společnosti Synology).

          No a ohledně té rychlosti, tady dost záleží na konkrétním využití. Já mám diskové pole, kde mám port na gigabit pro vnitřní síť pro uživatele. Druhý port mám 100mbps do internetu. Ta gigabitová síťovka je zatím jen jedna z jednoho prostého důvodu: Nechce se mi utrácet za managovatelný switch, který by podporoval protokol 802.3ad (LACP), tedy zdvojení 2 portů v jeden dvougigabitový, který by mi nabízel vyšší rychlost, protože stejně každý počítač má vždy jen 1gigabitovou síťovku a abych dosáhl na 2gigabity u všech počítačů v domácnosti, musel bych je všechny připojovat na síť dvěma porty a nastavovat protokol 802.3ad všude, kde bych ty 2 gigabity chtěl využít. Takže obecně zdvojování síťovek na NASu používáte jen tehdy, pokud tam hrne hodně dat více uživatelů pod velkým tlakem kolem gigabitu. Protože obvykle tahám tak maximálně z jednoho, nebo ze 2 počítačů, tak pro mě zdvojení síťovek pomocí 802.3ad (LACP) protokolu nemá smysl.
          Disky používám 7200 otáčkové, takže já ten gigabit využiju na plno. Záleží ale na tom co hodně děláte. Pokud tam budete sypat tisíce malých foteček z dovolené, tak gigabit nevyužijete. Pokud tam budete hrnout 100 gigové zálohy ze serverů, databáze, filmy, zálohy počítačů, instalační image tak gigabit využijete na 100%. Pokud tam budete hrnout filmy, větší zálohy, větší komprimované soubory o velikostech alespoň stovek megabajtů či alespoň jednotek gigabajtů, tak gigabit využijete. Pokud obvykle budete jediný z domácnosti, kdo bude hrnout velké objemy dat, tak nechte jeden gigabitový spoj na NAS. Zdvojování gigabitových spojů v jeden superrychlý se u NASu dělá nejen kvůli větší propustnosti když taháte větší objemy, ale taky pro to, když větší objemy z NASu tahá více uživatelů, tak aby všichni dokázali jet na gigabitu. Když máte jeden gigabitový spoj a tahají tam 2 uživatelé velké objemy, tak to v ideálním případě oběma běží na 500mbps max. Když máte 2x1gbps spoj, tak to 2 uživatelům, tahající data jede souvislou rychlostí 1gbps když s tím polem pracují a tahají velké objemy. A samozřejmě redundance – vypadne jeden port, běžíte na druhém portu bez výpadku, aniž by si kdokoliv čehokoliv všiml.

  12. Ahoj, plánuji výměnu starého asusu a narazil sem na tyto stránky, do rodinného domu bych už chtěl i 5ghz, ale nevím jestli nebude absence gigabytového portu brzdit (hlavně WAN)?

    1. Ahoj Jirko,

      pokud máš internet do domu od poskytovatele o rychlosti 100mbps, nebo menší a současně chceš mít doma 2.4Ghz a 5Ghz wifi, tak ti bude bohatě stačit třeba tento:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html
      (umí jak 2.4Ghz tak 5Ghz).

      K tomu, pokud chceš levně 1gbps vnitřní síť (třeba pokud budeš mít ve vnitřní síti diskové úložiště/síťový disk (NAS) a budeš chtít mezi počítači tahat větší množství dat, tak k tomu mikrotiku co jsem ti sem hodil, doporučím přikoupit třeba:
      https://www.czc.cz/d-link-go-sw-8g/130265/produkt
      (má 8 portů, všechno gigabity a má maximální spotřebu jen 3.9W, víc bych toho od takového switche asi nevyžadoval).

      A mělo by to být v pohodě. Toť k variantě #1.

      Pokud domů vede od poskytovatele víc než 100mbps (třeba 300 a 400 mbps pouze download tuším už nabízí UPC)
      Nejdražší, ovšem overkill varianta se 3 pro 2.4Ghz a 3 pro 5Ghz Multiple In Multiple Out (MIMO) anténama, která by měla zvládnout celý dům levou zadní (i desítky klientů na wifině) i s podporou všech gigabitových portů sice vyjde dráž, ale zato je to všechno v jedné krabičce (takže se po letech navrátí část ceny za propálenou elektřinu, když je to vše v jedné krabičce):
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB962UiGS-5HacT2HnT-hAP-ac-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html
      V tu chvíli ten jejich bych vyhodil a dal bych tam tento. NEBO, pokud oni dodají nějaký wifi router zdarma, tak bych si ho od nich zdarma vzal, vypnul u toho routeru wifinu a za něj připojil tu první variantu za těch 12 stovek, jakou jsem tu popsal, protože pokud nabídnou připojení kolem 400mbps, tak musí zpravidla nabídnout i gigabitový router. Ten na drátovou síť bude stačit a stabilní wifi poskytne Mikrotik i za těch 12 stovek. Na té síti to ničemu vadit nebude a dokonce nebude ničemu vadit, když se připojí router za router, jak jsem to popsal.

      Ale POZOR! Třeba Netbox a další poskytovatelé mají tarif jako v příapdě toho Netboxu „Letí to 200“, jenže ve skutečnosti to znamená 100mbps download, 100mbps upload a na to stačí bohatě i:
      http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB952Ui-5ac2nD-hAP-ac-64-MB-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html

      Hodně štěstí se správným výběrem. 😉

  13. Ahoj, mám Mikrotik B951Ui-2nD Bohužel se mi nikde nepodařilo najít plnohodnotný manuál v češtině. Proto bych chtěl poděkovat za tento skvělý seriál. I přesto že Mikrotik je ,,trochu´´ složitější než ,,obyčejné´´ routery, podle tohoto seriálu jsem to zvládl i já, úplná lama v IT 🙂 Potýkám se však s jedním problémem. USB bych chtěl využít jako externí úložiště. Bohužel se mi nedaří najít postup jak to nastavit. Za každou radu předem děkuji.

    1. Ahoj Leoši,

      ohledně USB, sám jsem to nezkoušel. Harddisky honím na diskovém poli na linuxu, kde to má mnohem vyšší výkon. Na Mikrotikách ta rychlost čtení i zápisu bude podle mě hodně vytěžovat hlavní CPU, který je optimalizovaný na routování a funkce služeb routeru, ale osobně bych tam ten harddisk nedoporučoval, nebo maximálně jen jako nouzovku.

      https://ispforum.cz/viewtopic.php?t=13282

      A tady je další link přímo na sambu (sdílení pro windows jako síťový disk):
      http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/SMB
      Jinak 952UI mám taky a mám na ni RouterOS který umí OpenFlow protokol (softwarově definované sítě).
      Časem na to napíšu návod, díky za dobrý námět.

      1. Tak jsem asi v koncích. Prošel jsem co jsem našel, ale nedaří se mi disk zpřístupnit. Podle odkazů jsem disk zformátoval, vytvořil složku, ale disk přesto nevidím. Zadávám adresu \\192.168.88.1 Děkuji za odpověď

        1. Zdravím Leoši,
          píšu se zpožděním, tak se omlouvám. Podle mě adresa 192.168.88.1 nestačí, když se to mountuje na windows, tak tam musí být i název adresáře např.:
          \\192.168.88.1\adresar\ případně \\192.168.88.1\adresar
          Je ten disk namountovaný? Dobrá zpráva je, že RouterOS ten disk vidí, teď je ho třeba ještě tzv. namountovat/namapovat -> http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:System/Disks

          Tento link by mohl pomoci.
          Kdyby cokoliv, piš, pokusím se poradit. 😉

  14. Dobry den četl jsem vás článek,a byl jsme překvapen.chtel jsme kupovat router od asusu kolem 3 tisíc ale uz asi nechci 😉.mame dům a jedeme na routeru od tplink n600 ale uz ma nějaký ten pátek…nejlépe bych bral router co dokáže pokryt jak spodek tak i druhé patro…urcite bych chtel aby uměl 5ghz kvůli sousedům je tu okolo dost 2,4 ghz Wi-Fi …hraju i dost on-line hry takze mi záleží i na dobrém pingu…dříve jsem mel notebook zapojeny přes kabel z routeru ale přestěhoval jsem se nahoru do pokoje myslim na počítač apod…a tam možnost kabelu nemám…takze jedu pouze na Wi-Fi signál tam mam i 5ghz kde se ten Ping drží docela…urcite bych chtel aby router uměl ac….díval jsem se na mikrotik a mate me ze většina nemá ani antény ??a kdyz uz tak jsou ty antény dost slabé….takze bych byl rad za nejake doporučení…diky

  15. Dobrý den,Mirro. Děkuji za tento web, ze kterého jsem jako mnozí čerpal info při výběru nového routeru pro náš rodinný dům a stejně jako mnozí bych Vás chtěl požádat o radu.
    Stejně jako jiní, jsem byl nucen se s rozšiřujícím počtem připojených zařízení v domě a dosluhujícím routerem od TP-linku poohlédnout po něčem novém. Původní router měl velké problémy s připojením vic jak dvou zařízení naráz přes wifi a docházelo k častému zamrzání, jinak ale fungoval bezchybně.
    Po přečtení vašeho webu, jsem usoudil, že pro mě bude nejvhodnější varianta: http://www.mikrotik.cz/S-krytem-a-do-racku/RB962UiGS-5HacT2HnT-hAP-ac-650-MHz-5x-LAN-2-4-GHz-5-GHz-802-11b-g-n-a-ac-L4.html
    kterou jsem i zakoupil.
    Router musím říci pracuje velmi dobře, jen mé nadšení tak trochu kazí jedna maličkost…
    Vedle rodinného domu mám postavenou i garáž, ve které často kutím a modelařím a i přes její střechu z hliníkového plechu jsem se starým routerem nikdy neměl problém se připojit jak s notebookem, tak s telefonem. Od instalace mikrotiku, se mi ale připojí jen notebook, ale telefon ne i přes to, že ukazuje sílu signálu wifi dvě ze tří možných.Prostě data nejedou. Jedná se o telefon Iphone 6s a samozřejmě jsem zkoušel reset sítového nastavení, zkoušel jsem telefon i přeinstalovat, abych vyloučil chybu v něm, ale stále nic. Nejpodivnější na celé věci je, že pokud vyjdu z té garáže třeba jen mezi vrata, nebo se pohybuji kdekoli po domě či v zahradě, data přes wifi na telefonu naprosto normálně fungují. Zkoušel jsem i připojit starý router a opět jsem ani v garáži neměl problém. Zkoušel jsem úplně vše odpojit od el. energie. Po připojení mikrotiku jsem opět jen na tom jednom místě bez dat i když síla signálu je stabilní. :c) Už vážně nevím co zkoušet a asi mi nezbude jiná varianta, než že do té dílny natáhnu kabel od mikrotiku a použiju i ten dosluhující router jen tam. Jsem jen běžný uživatel s téměř nulovou znalostí IT. Nestalo se Vám někdy něco podobného Mirro?

  16. Ahoj všem,
    osobně jedu na MikroTik RouterBOARD RB750Gr3, který má 256MB RAM, 880Mhz dual core procesor. K tomu několik cAP lite řízených v CAPSMANu. Jsem úplný amater, žádný síťař, možná proto bude můj dotaz znít nesmyslně, ale nechápu, proč výrazně dražší modely, například tady zmiňovaný CRS125-24G-1S-IN má „jen“ 128MB ram a jednojádrový procesor 600MHz, když má dělat to samé a ještě k tomu má 24Gbit portů switch…? To samé i jiné dražší modely…

  17. Dobrý den Danieli, měl jsem podobný problém. Po přestěhování jsem měl v pokoji příliš slabý signál, a tak jsme museli sáhnout po novém routeru. Ale tři tisíce za router mi přijde přehnané. Já jsem se řídil doporučeními a testy z této stránky – https://vas-pomocnik.cz/routery/ a na základě toho jsem si vybral Asus RT-AC1200G+ a zatím jsem s ním spokojený. Mohu ho vřele doporučit. Instalace i nastavení bylo velmi jednoduché, jediný problém je, že v 2.4GHz má trochu slabší pokrytí, ale jinak super 🙂

    1. Dobrý den,

      zvláštní, že v uvedeném odkaze nefiguruje jediný Mikrotik, což mě přivádí na myšlenku, kým je uvedený srovnávací web routerů vlastně motivovaný a kdo z uvedeného webu (z výrobců) má prospěch, když se tam objevují často v některých kategorií ty nejhorší routery na trhu, které bych nechtěl ani zdarma (zejména TP-link a Tenda). Když však vidím, že všechny routery mají u sebe odkaz na Heuréku, je mi vše jasné. Nebudu nikomu bránit ve vyhazování peněz za nefunkční TP-linky a Tendy. Asus řadím do zvláštní kategorie, mezi obyčejné routery, které nezklamou, ani nepřekvapí, v poměru cena/výkon však i tento Asus je převálcován mikrotiky buď: (kdo chce gigabitové porty + 2.4Ghz wifi)
      https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBoardy/RB951G-2HnD-128-MB-RAM-600-MHz-5x-Gigabit-LAN-1x-2-4-GHz-802-11n-L4.html
      Nebo levnější, ovšem mikrotik se 2.4Ghz i 5Ghz pásmem pro domácnosti převázně běžící na Wifi:
      https://www.czc.cz/mikrotik-routerboard-rb952ui-5ac2nd/195329/produkt
      Pěkný den a přeji spokojené fungování ať už máte jakýkoliv router od jakéhokoliv výrobce. 😉

    2. Dobrý den,
      do roka a do dne sháním router. Kolik jste tenkrát dal za ten Asus? A jaký máte názor na levnější zařízení od stejné značky Asus RT-N12D? Je na té vaší stránce i https://www.arecenze.cz/routery/ jako konkurent i dražších. Je to relevantní? Díky moc :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *