Čt. Lis 21st, 2024

(otestováno na AMD Phenom první generace)

Cpufrequtils je balíček na linuxu, který vám umožní snížit nebo zvýšit frekvenci vašeho procesoru (dále jen CPU) tak jak potřebujete. Cpufrequtils podporuje většina procesorů počínaje AMD K7 a intel pentium 3. U amd se tomu říká powernow a u intelu se této technologii říká intel speedstep. Cpufrequtils ocení hlavně majitelé notebooků ale taky uživatelé, kteří chtějí ušetřit na spotřebě počítače, pokud jim běží stroj přes noc, kdy třeba není potřeba, aby stroj plýtval maximálním výkonem, který nevyužije.

Jak na to?

V terminálu stačí zadat
apt-get install cpufrequtils (pokud se náhodou jméno balíčku změní tak apt-cache search cpufrequtils a ono vám to vypíše přesný název balíčku který pak použijete do apt-get install jménobalíčku)

Jak se cpufreq ovládá?

Po nainstalování máme k dispozici příkazy :
cpufreq-info cpufreq-set a cpufreq-aperf.

Nás bude zajímat hlavně cpufreq-info a cpufreq-set.

cpufreq-info nám vypíše informace o všech jádrech vašeho procesoru a na jaké frekvenci běží.
Jestli si chcete však ušetřit práci s luštěním tak místo cpufreq-info zadejte raději:

cpufreq-info | grep current
nebo cpufreq-info | grep CPU

Tím bychom věděli, na jaké frekvenci běžíme teď. Ale jak frekvenci změnit? A jak vím, na jakou hodnotu můžu frekvenci změnit?
Když si vypíšete tento příkaz:
cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_available_frequencies

Tak u phenomu vám to vypíše :
2500000 1250000
v překladu 2.50Ghz a 1.25Ghz

Proto pokud teď máme 2.50Ghz a chceme změnit frekvenci na 1.25 Ghz tak jednoduše napíšeme :

cpufreq-set -c 0 -f 1.25Ghz
-c 0 znamená core 0 a to znamená jádro 0 a to znamená první jádro ze 4 z procesoru. Pozor, počítač nevidí jádro 1, 2, 3 a 4 ale vidí jádro 0,1 ,2 ,3 .

Proto je nutné pro nastavení všech jader procesoru spustit tyto příkazy :
cpufreq-set -c 0 -f 1.25Ghz
cpufreq-set -c 1 -f 1.25Ghz
cpufreq-set -c 2 -f 1.25Ghz
cpufreq-set -c 3 -f 1.25Ghz

A máme nastavenou frekvenci procesoru na 1.25Ghz na všech jádrech.

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *