Představte si, že máte webovou aplikaci a chcete na ni udělat aplikaci na Android a iOS.
Na GoNative si vyplníte odkaz na vaši aplikaci, pojmenujete ji a vložíte email, na který vám přistanou informace s odkazy ke správě vaší aplikace.
Pak se vám aplikace vybuildí (což trvá pár minut) a potom aplikaci můžete stáhnout v podobě .apk balíčku k sobě na disk a publikovat ji např. u sebe na webu. Cestou google play jsem ještě nešel, ale možná popřemýšlím nad svoji „první“ aplikací na Google play, jen pro ten pocit. 😉
A co iOS?
Na iOS se vám nabídnou k dispozici ke stažení zdrojové kódy a musíte si aplikaci vybuildit sami na nějakém apple zařízení, které má v sobě nainstalován program x-code 12.5 či vyšší verzi.
Já si zkusil vybuildit aplikaci pro svoji vlastní sociální síť a musím uznat, že je to naprostá pecka. Funguje to velmi spolehlivě a dělá to prakticky co po tom chci, aby to dělalo. Jsem velmi mile překvapen.
Upozornění
Po stažení aplikace vám mobilní telefon může oznámit, že se jedná o nedůvěryhodnou aplikaci. To je v pohodě, protože jediný důvěryhodný zdroj je Google Play v případě androidu. Já si musel z mého google chrome prohlížeče na androidu povolit v nastavení stahování a otevírání aplikací třetích stran. Po povolení mi aplikace šla nainstalovat a spustit na první dobrou. A přitom jsem nemusel napsat řádek kódu. Taky je super, že mám k dispozici zdrojový kód, který si mohu kdykoliv stáhnout a upravit.
Pricing a Licensing Terms vás rozbolí hlava
Dle tohoto odkazu vás z cen rozbolí hlava. Nicméně na prototypování appek na zkoušení na 90 dní je to jistě OK.
Jaké se nabízejí alternativy?
Jestli jste stejně jako já, příznivci open-source, tak by vás mohl zaujmout Apache Cordova, nebo Flutter. Hledal jsem na alternativeto.net, aby vy už jste nemuseli. 😉
Obě mají skvělou dokumentaci, každý má trošku jiný přístup, ale jestli se vyřádíte v gonative pár kliky, tak vás mobilní svět možná zaujme natolik, že budete chtít pokračovat ve vývoji mobilních appek. Článek srovnávající oba frameworky zde.
Konkurence v podobě Appenguin.com
Mrkněte na odkaz, stejný princip, jako v gonative.io:
Jaký to má pro mě potenciál
Jen si to představte. Máte starý mobilní telefon se starou verzí androidu 2.3 nebo 4.4, který už dávno nepoužíváte, ale který současně funguje, má použitelný displej, dokonce má např. i 4 jádra CPU, použitelnou grafiku a 1GB RAM. Většina z těchto telefonů již není podporována výrobci, ani na nich nerozběháte nic na google play. Co teď? Přichází právě okamžik pro psaní vlastních appek, kterými můžete použít váš starý telefon na IoT (Internet of Things).
Třeba jako dálkové ovládání na wake on lan zařízení ve vaší síti, nebo na webkameru k vašemu počítači, fungující po bluetooth, nebo Wi-Fi, k zařízení pro přístup na VPN, nebo jako linuxový terminál, který přežije i delší výpadek elektřiny apod. Možnosti jsou skutečně široké, pokud se na to díváte jako na nízkoenergetické zařízení, které je např. schopné stahovat data odněkud, něco s těmi daty dělat a dál je posílat, nebo něco řídit, ovládat, regulovat. Pokud se na váš starý mobilní telefon začnete dívat, jako na Raspberry PI, získáváte velmi zajímavé zařízení, které doposud postrádalo svůj potenciál. I starý mobilní telefon můžete používat k přehrávání videí, poznámkový blok, pouštění hudby, nebo ke spoustě dalších účelů, které vás jen napadnou a k tomu vám dopomohou vlastnoručně napsané aplikace.