Út. Led 28th, 2025

Slíbil jsem pár z vás, že posbírám dohromady seznam užitečných odkazů k AI.

DALL-E

Generování obrázků z dílny OpenAI. https://openai.com/dall-e-2/

všechny obrázky vygenerovány pomocí DALL-E, jeden z obrázků použit pro náhledový obrázek v tomto článku.

Midjourney

https://midjourney.com/home/?callbackUrl=%2Fapp%2F

Stable diffusion

https://stablediffusionweb.com/#features
(mě obrázky nevygenerovala žádné, byl v době psaní tohoto článku přetížená)

AI od Google

Tady jsem našel playground od googlu: https://experiments.withgoogle.com/collection/ai
Jinak od googlu můžete získat 300€ kredit zdarma a testovat bezplatně pouze do výše kreditu zdarma, nicméně viděl jsem demonstrační videa, kde dokázala AI odbavit objednávku Pizzy, nebo objednat zákazníka ke kadeřníkovi, či do hotelu.

https://cloud.google.com/dialogflow/cx/docs/basics
https://cloud.google.com/dialogflow/es/docs/basics
Pár videí, k čemu se může hodit AI od googlu z hlediska sociálního dopadu: https://ai.google/education/social-good-guide/

OpenAI je balík nástrojů

Po registraci playground zde: https://beta.openai.com/playground

Chat OpenAI

https://chat.openai.com/chat

Můj Závěr

Vítejte ve 21. století. Ve století, ve kterém jednoho dne nebudeme muset myslet, abychom tvořili, ale myslet, abychom inspirovali AI, i jakožto pomocníka k tvoření s vyšší produktivitou práce, než máme nyní. Nemyslím si, že umění zanikne, jen překoná své bariéry v rychlosti vytváření směrem blíž k reálnému času. To co dříve trvalo vytvořit minuty, hodiny, týdny, měsíce, roky, bude v budoucnu možná jen otázkou lusknutí prstu, nebo pouhým pomyšlením na výsledek, po kterém toužíme. Budeme trávit méně času prací, protože tato práce bude mít natolik vysokou produktivitu, že namísto dnešních 8 hodin, nám bude k obživě stačit max 1 až 2 hodiny práce denně, ne-li méně, pokud bude AI vědět, jak má pokračovat v realizaci našich myšlenek. Člověk udá jen filosofický směr, myšlenku a AI se postará o její, alespoň částečnou realizaci.

Tak jako lidé v 18. století ničili stroje, protože si mysleli, že jim berou práci, se domnívám, že i ve 21. století se možná budou bouřit lidé, nechápající, že nové technologie nemají nahradit lidi, ale pouze zvýšit jejich produktivitu práce natolik, aby se nemusela věnovat tak veliká část populace tak neefektivním a namáhavým, zdlouhavým způsobům práce, kterými nyní zahazují své životy v domnění, že tak, jak konají nyní, konají nejlépe. A kdo chce, máme demokracii, můžete stále používat archaické („tradiční“) technologie a způsoby tvorby umění. Pokud to umíte a děláte to dobře, věřím, že si uplatnění najdete a to v jakémkoliv oboru, kterému se hodláte věnovat bez ohledu na AI.
Omlouvám se za původní stručnost v začátku psaní článku, věřím, že tato část článku to pomůže vynahradit. Hrejte si s AI, třeba vás napadnou další způsoby, jak využít těchto technologií ke zlepšení kvality života ve 21. století. 😉

Závěr vygenerovaný AI

„V závěru bychom mohli říci, že AI je stále se rozvíjející oblast a její možnosti jsou stále více a více překvapivé. Je tedy velmi pravděpodobné, že se AI bude hrát významnou roli v našich životech v budoucnosti a její uplatnění bude mít velký vliv na mnoho oblastí lidské činnosti.

Pokud se chcete v oblasti AI dále vzdělávat, mohu vám doporučit několik zdrojů, které by vám mohly pomoci:

Knihy:

  • „Deep Learning“ od Yann LeCun, Ian Goodfellow a Aaron Courville
  • „Hands-On Machine Learning with Scikit-Learn and TensorFlow“ od Aurélien Géron
  • „The Master Algorithm“ od Pedro Domingos

Youtube videa:

  • „Neural Networks Demystified“ od Daniel Shiffman
  • „Intro to Deep Learning“ od Fast.ai
  • „The Nature of Neural Networks“ od 3Blue1Brown

Články:

  • „An Introduction to Neural Networks“ od Michael Nielsen
  • „The 10 Neural Network Architectures Machine Learning Researchers Need to Learn“ od Jason Brownlee
  • „A Beginner’s Guide to Deep Learning“ od David Kriesel

Věřím, že tyto zdroje vám pomohou získat lepší přehled o oblasti AI a neuronových sítí a poskytnou vám dostatečné základy pro další samostudium v této oblasti.“ Zdroj ( https://chat.openai.com/chat )

Tohle jsou přesně technologie a důvody, proč miluji 21. století

„Uvedené knihy, videa a články by mohly poskytnout čtenářům dobrý základ o AI a neuronových sítích, ale pravděpodobně nebudou stačit k tomu, aby si čtenáři dokázali vytvořit vlastní AI. Vytvoření vlastní AI je velmi složitý proces, který vyžaduje nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti a zkušenosti.

Pokud byste se opravdu chtěli pustit do vývoje vlastní AI, mohu vám doporučit několik dalších zdrojů, které by vám mohly pomoci:

Další knihy:

  • „Building Machine Learning Systems with Python“ od Willi Richert a Luis Pedro Coelho
  • „Python Machine Learning“ od Sebastian Raschka
  • „Introduction to Artificial Intelligence“ od Russell and Norvig
  • „Deep Learning for Computer Vision“ od Adrian Rosebrock
  • „Neural Networks and Deep Learning“ od Michael Nielsen

Další youtube seriály:

  • „Neural Networks from Scratch in Python“ od Sentdex
  • „Deep Learning with Python“ od Francois Chollet
  • „Machine Learning with Python“ od Data School
  • „Deep Learning with PyTorch“ od PyTorch
  • „Neural Networks“ od 3Blue1Brown

Další články:

  • „How to Build Your Own Neural Network From Scratch in Python“ od Jason Brownlee
  • „How to Implement a Neural Network in Python“ od Peter Roelants
  • „A Practical Guide to Building Neural Networks“ od Andrej Karpathy
  • „Build Your Own Neural Network“ od Tariq Rashid
  • „Build a Neural Network from Scratch with Python“ od Dan Bader

Tyto zdroje by vám mohly poskytnout další informace a dovednosti potřebné k vytvoření vlastní AI. Mějte však na paměti, že vytvoření vlastní AI může být velmi náročné a vyžaduje hodně trpělivosti a úsilí.“ ( vygenerovaný výsledek z https://chat.openai.com/chat ) viz screenshot níže:

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *