Jakmile musíte začít řešit dotažení VLAN trunkovaného 802.1q spoje přímo na Váš server, dostáváte se do jinačího levelu serverhostingu a síťařiny a najednou řešíte naprosto jiné problémy.
Upřímně musím uznat, že tohle je přesně ta skvělá věc, která se nikde na žádné škole neučí, neučí se to ani na CCNA, CCNP certifikačních kurzech, protože nastavit Trunk spoj na ciscu by zvládla i cvičená opice s 640-802 certifikátem, s VTP je to ještě snazší, pokud si pohlídáte očišťování switchů při zařazování do stejné VTP domény. Ovšem na linuxovém serveru, kam Vám dotáhnou trunking spoj a máte tam desítky virtuálních mašin, každá z bezpečnostních důvodů v několika různých vlanách, kde se zorientováváte v dokumentaci i několik desítek minut, aby jste byli opravdu jistí, že děláte správnou věc, to už chce vyšší level. A protože jsem pověstný tím, že všude cpu bonding, loadbalancing a fault-tolerance používám tak často, že by si někdo mohl myslet, kdoví jak nejsem sprostý, v okamžiku, kdy tohle chcete kombinovat, začínáte řešit velmi zajímavé věci, které občas potrápí Váš mozek víc, než leckteré sudoku.
Z tohoto důvodu sem přikládám užitečné zdroje k nastudování kvůli VLAN trunkingu aplikovatelného na linuxovém serveru s bondingem (a třeba i několika bondingy) a za bridgem kvůli KVM.