Čt. Říj 31st, 2024

1 )  Pokud máte 4jádrový stroj, pohodlně na něm spustíte třeba 8 virtuálních serverů. Pokud se jedná o nenáročné servery, nemusíte mít 8 fyzických serverů, ale máte 8 virtuálních serverů. Pokud provoz 1 fyzického serveru stojí 2000 korun, který utáhne to stejné, co 8 fyzických serverů, pak ušetříme na měsíčních nákladech 14 000 korun. Má to tedy jasné ekonomické výhody.

2 )  Bezpečnost. Pokud je dobře vyřešena bezpečnost, pak se vyplatí virtualizovat i z hlediska bezpečnostních důvodů. 8 virtuálních serverů se chová jako 8 skutečných počítačů/serverů a pokud bych uživatelům svých virtuálních serverů neřekl, že se jedná o virtuální servery, nepoznali by rozdíl mezi fyzickým a virtuálním serverem. Servery jsou takto odděleny a nikdo nikomu neleze do zelí na jedné mašině. Uživatelé virtuálního serveru 1 (dále jen VPS1) nemohou hrabat uživatelům do serveru VPS2, na který nemají udělen přístup.

3 ) Ekologie. 1 skutečný server, který se chová jako 8 virtuálních serverů, nevygeneruje teplo jako 8 fyzických strojů, ale pouze jako 1 fyzický stroj. Kromě šetření nákladů na elektřinu, šetříme tedy i za hardware, který by generoval teplo, které je nutno chladit.

4 ) Škálování výkonu. Můžete do fyzického serveru za chodu přidávat další ram nebo další procesory? NE! Nemůžete. Můžete však totéž udělat u virtuálních serverů? Ano, můžete! *

* – neumožňují to všechny virtualizační technologie.

5 ) Větší spolehlivost! Kvalitnější virtualizační technologie (například Vmware ESXi a Citrix Xenserver) umí spustit virtualizovaný stroj na 2 fyzických serverech. V okamžiku, kdy vypadne na jednom z nich (shoří fyzický server, selže síťová karta, server se zacyklí atd…), spustí se jeho stejná kopie na druhém fyzickém stroji a výpadek je omezen buď na velice krátkou dobu do 2 minut, nebo je výpadek omezen pouze na dočasnou větší prodlevu v používání služby, která je brzy překonána.

6 ) Snadná migrovatelnost. Virtuální servery lze snadno migrovat z fyzického serveru na fyzický server. Velice snadno a rychle lze tak přenášet uživatelské servery i s daty i nastavením z fyzického stroje na fyzický stroj bez poškození, nebo znehodnocení, či nutnosti opětovné reinstalace operačního systému virtuálního stroje.

7 ) Snadnější zálohování. Pomocí tzv. snapshotů lze vzít virtuální server. Zmrazit ho (zazálohovat) a jeho zmraženou, zazálohovanou kopii použít v případě jeho výpadku v budoucnosti. Během několika minut lze znefunkčnělý systém uvést doprovozu několika příkazy, nebo několika kliknutími. Zachovají se nejen uživatelský data, ale i kompletní nastavení operačního systému. Jako kdybychom zmrazili čas, nebo dali save game a potom load game, ale převeďme si to na virtuální servery.

8 ) Dokonalé na testování aplikací. Pokud bychom chtěli testovat aplikace a nemáme možnosti pro testování na fyzickém stroji, nebo se obáváme zacyklení aplikace a tím pádem i stroje, můžeme aplikaci vyzkoušet na virtuálním serveru, který lze vzdáleně vypínat, restartovat, odstavovat mimo síť. Pro testování naprosto ideální, protože lze za chodu server odpojit od sítě, lze ho vhodit do izolované sítě jen pro virtuální servery mezi sebou.

9 )  Získání většího výkonu nejen v rámci virtuálních serverů. Ne každý server právě využívá 100% výkonu fyzického stroje. To je důvod, proč lze pro virtuální servery buď rezervovat více výkonu, škálovat jejich výkon, nebo jim připojit i několik virtuálních síťových karet naráz, které garantují větší bezpečnost a větší výkon.

10 )  Větší využití současných hardwarových prostředků. Pakliže máme ve firmě 10 fyzických vytěžovaných serverů, není možné, aby se výpočetní výkon těchto 10 fyzických strojů zmenšil na 1 fyzický stroj a 10 virtuálních strojů. Na druhou stranu jsme schopni z 10 serverů, které jsou využity z 50 až 60 % snížit počet fyzických strojů na 6 až 7 fyzických strojů, které budou vytíženy na 70 až 80%. V případě, kdy potřebujeme vyšší výkon, který nám naopak nemůže stačit, lze tento výkon rozšířit vzhledem k rozložení výkonu na více virtuálních strojů, které lze ještě doplnit náhradními virtuálními stroji, zvyšující bezpečnost celého řešení.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *