St. Led 22nd, 2025

Poslední dobou se všude omílá myšlenka ARM architektury procesorů v serverech, o tom jak se získá výkon, jak se ušetří náklady. A upřímně? Není zas tak hloupé si v současnosti myslet, že je to blbost, když existují vychytávky jako je například virtualizace. Když máme server se spotřebou 100W, který utáhne třeba 8 až 10 virtualizovaných serverů, máme k dispozici výkon 10 – 12W na VPS.
Nicméně pokud bychom se toho chytnuli a ARM by se tedy mělo určitě objevit dříve na serverech, později dokonce na PCčkách, dokázal bych pochopit následující myšlenku.
Pokud by se kupoval procesor s x86 x64 architekturou a buď na základní desce, nebo v procesoru samotném by byl integrován ARM čip x32 nebo x64 pro méně náročnější instrukce by mohla být zajímavá myšlenka.

Uvedu taky proč se vedení společnosti AMD může zamlouvat myšlenka využití ARMkových procesorů v serverech. Pokud máte k dispozici nenažraný x64 server na virtualizaci, který táhne velké množství větších náročných virtuálních serverů, je vše v pořádku. Pokud bychom však chtěli low end server vyřizující spíše velké množství menších požadavků, mohl by být výhodný ARM procesor. V okamžiku, kdy by se objevil například 64jádrový ARM procesor pro méně náročné servery vyřizující velká množství méně náročných požadavků, mohlo by se jednat vcelku o zajímavou myšlenku, která by mohla dosahovat v praxi komerčních úspěchů. Typické využití by bylo pro firemní radius server, různé autentizační servery, teoreticky by mohlo být výhodné nasazení ve webových serverech, či v databázových serverech řešící požadavky pod určitou výpočetní náročnost. Taková architektura by potom mohla být vcelku zajímavým řešením v kombinaci s x64 architekturou.

Pokud bychom měli k dispozici výkonný databázový server a vedle stejný databázový server s tím rozdílem, že výkonný x86 x64 server by odpovídal na ty náročnější požadavky s vyšší výpočetní režií a ARMkový procesor by naopak řešil méně náročné požadavky, kterých je větší množství, mohlo by takové řešení šetřit docela slušně náklady na provoz, protože x64 server by vybavoval jen menší počet náročných požadavků, zatímco většinu těch méně náročných by zvládnul obstarat server s ARM procesorem.

Pro facebookové stádo, nevyžadující nijak velkou náročnost by ARM architektura jistě vyhovovala a to je právě problém, kterého se obávají například počítačoví hráči, kteří už tak jsou dost šikanováni různými porty her z konzolí na PC, které mají třeba šílené nezoptimalizované ovládání a očesanou grafiku právě kvůli slabým konzolám, které počítače už dávno předběhly.

Pokud bych byl ve vedení společnosti AMD, snažil bych se s ARM udělat dost zajímavou myšlenku. Všechny méně náročné výpočty by si vzal na starost ARM CPU a vše náročnější by si vzal APU x86 x64. Bohužel je něco takového asi nemyslitelné, ale měl bych zmínit další řešení.

Pokud by každý x86 systém měl v sobě virtualizované dvojče na méně náročné úlohy, které by zpracovával ARM čip, mohlo by se jednat o komerčně úspěšné řešení. Například facebooková generace by v podstatě drtivou většinu času používala virtualizovaný internetový prohlížeč běžící na ARM procesoru ve stejném počítači s x86 x64 procesorem. Bohužel si na to nemohu koupit patent a nemám ani dost financí, abych dokázal daný nápad realizovat včas, ale myslím si, že by to nezasahovalo výraznější zásah do současné architektury PC. Další možností, která se mi líbila na základních deskách značky Asus byla Express Gate. Express gate je v podstatě pouze rychle bootující linux z flashky integrované na základní desce, která naběhne za pár vteřin. Má v sobě internetový prohlížeč, skype a další méně náročné programy, které však dokáží uspokojit potřeby některých uživatelů. Kdyby stejnou funkci dokázal obstarat navíc i ARMkový čip, místo současných procesorů a APU, mohlo by se jednat o zajímavou vychytávku, jak nejen šetřit elektřinou při používání stejných aplikací, jako je webový prohlížeč či skype, ale současně by si výrobci ARM procesorů přišli na své, protože by najednou zvýšili produkci čipů i na desktopy a notebooky. V noteboocích by se jednalo o hodně zajímavé řešení, jak šetřit baterii a minimálně na poli notebooků by se řešení uchytlo. No a protože tu máme taky Evropskou Unii, která chce zahájit regulaci spotřeby počítačů, i tohle by mohlo znamenat zajímavé řešení, jak obejít regulace a zákony EU a nabídnout tak uživateli úsporný počítač, plně pokrývající celou škálu použitelnosti a funkcí, jako každý počítač s tím rozdílem, že tento počítač by měl při běhu běžných kancelářských aplikací mnohem úspornější chod a naopak by nikdo neochuzoval hráče o náročné instrukce a výpočetní výkon.

Musel by se ale asi zavést nějaký „kombinovaný TDP“, který by uváděl spotřebu jak ARM čipu, tak x86 procesoru či APU, aby EU mohla zaznamenat šetření spotřeby.

 

Mimochodem odkaz na zajímavý článek včetně diskuse zde:
http://diit.cz/clanek/amd-se-odklani-od-x86-prvni-arm-cpu-predstavi-v-roce-2014

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *