St. Led 22nd, 2025

Tento článek jsem sepsal po prvních hodinách testování. Defakto se jedná o souboj Švýcarského vs. Německého vs. Francouzského návrhu a představě o tom, jaká by měla být sluchátka v podobné cenové relaci od 690 do 990 korun. Jedná se o pocitovou recenzi, takže píšu pojmy a dojmy.

Arctic P533 Racing #Otík

Jako první přišly na řadu sluchátka Arctic P533. Věděl jsem, že v těchto trošku cyberpunk sluchátkách budu vypadat jako Otík, ale je mi to jedno a naopak mám tento design sluchátek raději, než aby mě něco někde tlačilo na uších.
Krabice byla největší ze všech 3 jmenovaných. Otevřu krabici, sluchátka byly zabalené ve velmi pěkném na pohled i na omak příjemném pouzdru na sluchátka. Na dně byly nějaké poukázky (to ještě nevím k čemu a odznáček týmu PENTA, mimochodem větší, než jsem původně čekal, takže to nikam decentně nepřipevním, ale tak nákup jsou emoce, že…).

Arctic P533 Racing – vítěz v příjemnosti nošení na hlavě

Nebudu chodit kolem horké kaše. Pocitově a pohodlností NEJLEPŠÍ SLUCHÁTKA, JAKÉ JSEM KDY V ŽIVOTĚ MĚL NA HLAVĚ! Sluchátka mají velmi velmi, velmi, velmi, velmi, velmi, velmi jemňounké, heboučké, příjemňoučké náušníky, takže máte pocit, že nemáte na hlavě sluchátka ale takový příjemně heboučký polštářek (připadám si jak z reklamy na azurit…ach jo), nevím jestli to byl jen pocit, že se mi lehce zahřívaly uši a měl jsem uši větší, než se dokázaly vlézt mezi náušníky, ale ta kůže byla tak příjemně měkoučká, že je úplně jedno, jak velké nebo malé máte uši, prostě si je dáte na hlavu a skoro nic necítíte, necítíte, že by vás někde tlačily, neškrábou, nepotřebujete je nikde upravovat, jsou velmi příjemné a váš poslech nenarušuje žádný materiál, prostě se doslova ponoříte do dokonalé izolovanosti mezi vnějším světem a vašim dechem. Já při nasazení sluchátek občas slyším svůj tep.  Důležité však bylo, že se mi uši NEpotily a že po sundání sluchátek nebyly sluchátka nějak mokré či vlhké od potu. Samozřejmě když pojedete rage counter-strike a máte nadváhu a potíte se v čemkoliv jakkoliv, tak očekávejte, že mohou být sluchátka opocená, v mém případě to tak nebylo.

Mikrofon u Arctic P533 Racing je výborný

To víte, že jsem hned zkoušel sluchátka na teamspeaku. Všichni okamžitě jednoznačně poznali rozdíl a naprosto skvělý mikrofon, čistý zvuk z mikrofonu, akorát hlasitý, nikde nic nepraskalo, nešramotilo. Když jsem do toho pouštěl hudbu do sluchátek, nikdo žádnou hudbu neslyšel, pouze můj hlas. Geniální, takto má být zpracovaný mikrofon.

Kvalita zvuku lepší jak u sluchátek za 400 korun, zvuk nezklamal, ale ani jsem nezažíval zvukovou nirvánu

Zvuk na teamspeaku byl o mnoho kvalitnější než u sluchátek za 400 korun. Slyšel jsem okolní hráče, tak dobře, jako kdyby byli přede mnou nebo mi šeptali do ucha. To bylo skutečně přesvědčivé. Abych na sluchátkách poslouchal dlouhodobě hudbu, tak bych asi musel hodně poštelovat zvukovou kartu a hrát si chvíli s nastavením, což jsem nedělal, nechal jsem vše na defaultu. Takže z poslechu spíše zklamání, zvuk neurazil, nezklamal. Silná stránka sluchátek však spočívá v něčem úplně jiném. Jestli sedíte několik hodin denně za počítačem, tak i sluchátka za 10 tisíc, která vás po hodině začnou těžce bolet do uší, do hlavy, prostě budete nenávidět. Já si tyto sluchátka zamiloval kvůli naprosto bezkonkurenčnímu pohodlí a utěsnění okolních zvuků tak, že to přispívá k pohodlnějšímu poslechu.

Verdikt k Artic P533

  • Jestli je pro vás pohodlí víc, než ultra dokonalý poslech (který vás ve finále nezklame) tak naprosto nejpohodlnější sluchátka, jaká jsem kdy v životě měl na hlavě a bylo to pro mě natolik přesvědčivé, že když jsou teď na CZC ve slevě, tak koupím minimálně ještě 1 nebo 2 další kusy.
  • Jste-li audiofil, tak k cenovce přidejte ještě jednu až dvě nuly a dosáhnete kvalitního poslechu. Tady se o kvalitě poslechu hovořit nedá, ale na hry, běžné používání budou bohatě dostačující.
  • Mikrofon je za tyto peníze „naprostá špička“ a potvrdili mi to hráči na Teamspeaku, že takto čistě mě ještě neslyšeli.
  • POHODLÍ, POHODLÍ, POHODLÍ. To je tak velká přednost těchto sluchátek, že jsem se rozhodl tento bod ještě jednou zopakovat.
  • Příslušenství je perfektní, to pouzdro na sluchátka se neztratí, designově pěkně zpracované a přiznávám, že se design cyberpunku nemusí každému líbit, já si ho velmi oblíbil.
  • Výrobce sluchátek pochopil, že můžete mít sebelepší sluchátka, ale když vás z nich bolí uši, tak je budete nenávidět.  Švýcarský výrobce Arctic  pochopil co chci a já nechci při poslechu zvuku trpět bolestí. Jdu objednat další sluchátka, než mi je někdo jiný vykoupí. Dostal jsem za svoje peníze přesně to, co jsem chtěl a tím je pohodlný poslech, pohodlí, pohoda, jdu si je znovu fetišisticky nasadit na hlavu jen pro ten pohodlný pocit a klidně v nich usnout bez nutnosti znovu někdy potřebovat polštář, omluvte mě. 🙂

Roccat RENGA BOOST

Tady mě pobavilo, jak je německý národ tak hrdý a vědom toho, že ve světě „cokoliv německého znamená vysokou kvalitu“, že na mě logo v barvách německé vlajky s nápisem „German quality“ vyskakovalo v manuálu, na krabici, kdekoliv se mohl výrobce pochlubit s jeho Deutsche Kvalität pochlubit, tak se pochlubil, bez nějakých větších výčitek, jestli to náhodou nepřehání. Po vybalení z krabice jsem měl plastový výlisek, ve kterém byla usazená sluchátka. Už na tom balení jsem ve srovnání s Arcticem výrobce Roccat pochopil, že snad výrobce dal více peněz do audio techniky s pocitem „tak obal nic moc, tak snad budou aspoň dobře hrát“.

Roccat RENGA BOOST – méně pohodlné, nejlepší zvuk ze všech testovaných

Willkomen in Deutschland! Úplně jako německá auta. Nikde nic nevrže, všechno sedí jak má, je to sice pohodlné, ale na ten arctic to je tak o 2 levely pohodlnosti níže. Arctic je v pohodlí s těmito sluchátky jako když se válíte na měkoučkém mechu, zatímco tyhle Roccaty jsou německá lavička z měkčeného dřeva. Jo, je to stále pohodlné, ale během hodiny používání jsem si sluchátka tak minimálně 3x upravoval. Dalo se to, uši z toho nebolely, ale nebyla to ta bezkonkurenční pohodlnost od Arcticu.

Německá technika, kvalitní technika

Vážení a milí sousedé z německa. Kvalitní techniku vy umíte, to musím uznat. Obří rozdíl ve zvuku a trošku přizpůsobených výškách a čistotě zvuku při poslechu šlo poznat IHNED během první hudby. Zvuk mi připadal čistší, trošku více bassů. Stejnou hudbu jsem chtěl slyšet raději z ROCCAT sluchátek, než z Arcticu. Odvětrávání, kterým se německý výrobce chlubil, jsem nějak nepostřehl, mám pocit, že mi bylo teplo na uši úplně stejně, jako v případě Arcticu.

Zajímavé, že ani v případě Arcticu ani Roccatu mi nevadilo, že kabely nemají oplet a že je to taková ta lacinná guma, evidentně oběma výrobcům asi došlo, že na tom moc nezáleží a jen to prodražuje cenu sluchátek.

ROCCAT NEJHORŠÍ MIKROFON Z TESTOVANÝCH SLUCHÁTEK

Po připojení na teamspeak všichni uživatelé v místnosti na Teamspeaku říkali, že zvuk z mého mikrofonu je naprosto příšerný a že to zní jako z nějakých hodně nekvalitních sluchátek. Poznali sice, že jsem to já, ale vůbec ne čistě a vůbec ne kvalitně. Bylo mi rozumět, všichni mě slyšeli, ale ze všech 3 kusů nejhorší mikrofon jednoznačnou shodou všech v místnosti jednohlasně. Evidentně němci měli rozpočet na sluchátka. Tak udělali vcelku za ty peníze kvalitní sluchátka. A pak přišel management a ten řekl „dobře, tak je to pro hráče, hráč asi nebude natáčet youtube videa, nebo si k tomu pořídí mikrofon zvlášť, takže tam dejte nouzovku za 1 euro a neřešte to“.

Verdikt k ROCCAT RENGA BOOST

  • Nejlepší kvalita zvuku z testovaných sluchátek poznatelná na první poslech
  • Raději bych nosil na hlavě ty Arcticy se zvukem těchto Roccatů a bylo by to super
  • Mikrofon fakt špatný. Bude vám rozumět, ale jestli šišlete, huhláte, mumláte, mluvíte potichu, tak máte šanci, že vám budou rozumět s Arcticem, ale rozhodně ne s tímto ROCCATEM.
  • Pokud chcete kvalitní zvuk, místo mikrofonu už máte nějaký externí mikrofon někam na stůl a jste ochotni obětovat trošku pohodlí a nemáte obří uši, tak tyto sluchátka dávají smysl.

BigBen V-3 pocitově propadák, není to ale zas tak špatné

Pro tento test jsem nemohl vybrat lepší trojici sluchátek, než jsou tyto. Měří tu své síly a pohled na věc a řešení problému Němci, Švýcaři a Francouzi. Bigben je francouzská firma a když to opět vztáhneme na automobily, musím uznat, že každý národ má jinou mentalitu, jinou představu o tom, co by jak mělo vypadat, znít, fungovat a jak být pohodlné.
Tak jako si sednete do nějakého auta, ve kterém jsou pohodlné sedačky a myslíte si, že po 4 hodinách sezení v nich nebudete přesezení, tak si pak sednete do nějakého francouzského auta, které může mít třeba i tvrdší sedačky, než jste zvyklí. Posadíte se a říkáte si „tak v této sedačce asi nevydržím moc dlouho sedět“ a přiznejte si, kdo jste jezdil ve francouzských vozech opravdu dálkové cesty, tak jak jsou ty sedačky přizpůsobené na dlouhé sezení? A stejně je to s těmito sluchátky.

Rozbaluji

Ze všech 3 krabic to byla ta nejmenší, ačkoliv pocitově se mi zdají, jako hrozně velké traktory kolem uší. Na krabici obří logo Playstation 4, takže jsem měl obavu, že 60% ceny sluchátek spolklo logo Playstationu a za zbytek peněz dostanu mizerná sluchátka. Už rozbalování krabice bylo vidět, že výrobce moc neřešil balení. Nejobyčejnější papír ze všech, nejmenší krabice, po otevření krabice mi najednou i u německých Roccatů ten lacinný vylisovaný plast přidala najednou jako luxus, protože tyto francouzská sluchátka byla jen obalena takovým tím lacinným polystirénovitým bilým sáčkem (v diskusi mě uveďte z omylu z jakého to je vlastně materiálu), někde tam taky byl manuál v uzaviratelném sáčku a tím to haslo. Zkrátka pro francouze není důležitý obal a ten úvodní pocit uživatele, ale ten produkt jako takový, protože ten se bude používat.

První dojmy

„Ty vypadají ještě obyčejněji a designově úplně nejnudněji, než předchozí 2 a to jsou dražší než ty Arcticy.“
Druhé uvědomění:

„Á sakra, ty ušníky vypadají hodně tvrdě, až nepříjemně tvrdě.“.
A po nasazení
„Á sakra, tak ty naušníky skutečně jsou tvrdé jak vypadaly, to asi nevydržím déle jak 10 minut.“

Po cca hodině a půl:

„Jak to na začátku působilo stejně tvrdě jako sedačky ve francouzských autech, tak jsem si na to nějak zvykl. Možná po dalších 3 hodinách mě budou pobolívat horní špičky uší, ale zatím překvapivě ok.“
Upravuji si však sluchátka častěji na hlavě než předchozí 2 modely a občas dokonce vážně uvažuji, že ty sluchátka půjdu druhý den vrátit.

Mikrofon je srovnatelně čistý a kvalitní jako v případě Arcticu, ačkoliv vypadá mnohem křehčeji

Emoce hrají velkou roli. Po vybalení jsem z těch sluchátek ani neměl radost (nevím proč), po nasazení jsem už uvažoval, že je vrátím, potom co jsem se rozmlsal z předchozích dvou sluchátek. Ale na Teamspeaku všichni říkali, že tento mikrofon je mnohem lepší než v případě ROCCATu  a je kvalitativně srovnatelný s Arcticem. Takže zatím překvapení.

Pohodlí, na začátku nic moc a pak si člověk zvykne

Na začátku hodně špatné, pocitově jsem si dle vypsaných hlášek nahoře myslel, že nezvládnu sluchátka na hlavě nosit déle než 10 minut. Jenže jsou opravdu na velké uši. S těmito sluchátky jsem pochopil, že mám asi fakt malé uši. Takže musím uznat, že mi nepřipadá, po delší době, že by byly sluchátka nepříjemná. Samozřejmě cítím tvrdší ušníky kolem uší, připadám si trošku jako Princezna Leia z hvězdných válek. Čím déle je mám na hlavě, tím méně mi vadí, že je na té hlavě mám. Zvláštní jak to ti francouzi dělají. Na druhou stranu, pokud máte hodně vysoké uši, tak dle mého názoru to bude bolet. Pokud budou uši přesahovat obrysy ušníků, očekávám, že by sluchátka měla bolet.

Poslech na BigBenu?

Ze začátku ty stejné pocity jako s pohodlím.
„Cože? To mi nepřipadne úplně čisté.“
„No, ale kytary, rocková hudba a hlas, ten teda čistý fakt je“
po půl hodině poslechu soundtracku ze Skyrimu

„Tak nakonec to není tak špatné, jak jsem si myslel.“

Kam je zvukově zařadit?
ROCCAT má první místo, o tom smlouvat nebudu, to šlo poznat na první poslech, že ta čistota a trošku vylepšené audio, které z ROCCATu lezlo, je trošku vyšší level.
A ten poslech v případě big benu taky na začátku v případě metalu a další hudby nic moc.
Ale čím déle ty sluchátka člověk má, tím víc si na ně zvykne. Třeba teď momentálně mám pocit, že vyšší tóny jsou čistší, než v případě arcticu, ale třeba hloubky tam to není nic moc.
Tak jako mi v případě Arcticu připadal zvuk nemastný, neslaný, tak tady tyto Bigben V3 sluchátka mají aspoň čistší výšky, ale je to skutečně jen pocitově.

A to pohodlí taky není to super. Je pravda, že po hodině je už necítím. Teda nebolí mě nikde, ale cítím ten kulatý obrys dávající mi najevo, že mám na hlavě sluchátka. Zatímco ve srovnání s Arcticem, tak u Arcticu jsem měl měkoučký polštářek kolem hlavy, tady v případě Big benu mám prostě jen sluchátka se vcelku tvrdým ušníkem, který mi dává najevo, že to lehce tlačí, ale ne tolik, aby to bolelo, ale není to tak příjemný pocit, jako v případě Arcticu a skutečně jsem byl celou dobu používání a testování sluchátek spíše na vážkách, jestli to fakt nejít vrátit.

A teď momentálně jsem ve stavu, kdy nevím, jestli je mám jít vrátit, nebo si je prostě nechat jako „rezervní sluchátka“ a jít si stejně koupit další Arcticy, protože to pohodlí bylo natolik výjimečné ve srovnání s ostatními sluchátky, že jestli si mám vybrat třeba i méně kvalitní zvuk, ale bolestí nijak nenarušované používání, tak si vyberu právě Arcticy pro svou pohodlnost. ROCCAT na pozorování filmů a hraní singleplayerovek i tu hudbu bych s tím zvládl, ale ten Big Ben? To je jako Dobrý, zlý a ošklivý. Co do pohodlí Dobrý Arctic, Zlý Roccat a ošklivý Big Ben.  Co do zvuku Dobrý Roccat, zlý Arctic a ošklivý Big Ben.

Verdikt k Big Benu

  • Hloubky nic moc, výšky dobré
  • Zvuk horší než Roccat a srovnatelný, nebo trošku lepší jak Arctic
  • Mikrofon srovnatelný s Arcticem a lepší než ROCCAT
  • Pohodlí, na začátku jsem chtěl téměr rozhodnutý vrátit, ale nějak jsem si zvykl, pokud máte větší uši, tak očekávejte, že to bude bolet. Mě z nich paradoxně asi trošku bolí za krkem, protože jsem je měl špatně nasazené.
  • Jsem PCčkář a vadí mě na tom to logo Playstationu :-/
  • ovladací panýlek mám strach, že někdy omylem strhám, oplet na kabel

 

Celkový Verdikt

Chcete pohodlí – berte Arctic P533
Pokud s nikým nevoláte, nebo používáte externí mikrofon a nehodláte strávit mládí za počítačem, tak Roccat (ale nezaručuji vám, jestli pro Vás ROCCAT bude příjemný, ty ušníky nebyly úplně měkké)
A pokud máte velkou hlavu i docela velké uši, tak ten Big Ben není úplně pohodlný, ale není nepříjemný

ZVUK

  • ROCCAT špička.
  • Arctic P533 a Big Ben v3 asi +- prašť jak uhoď, čistší zvuk ve výškách mi připadal z podceňovaného Big Benu, ale pocitově mi připadl Big Ben horší. U Big Benu hodně špatné hloubky. Hloubky na Big-benu zněly nečistě, nezřetelně.

Ovládání zvuku sluchátek

  • ROCCAT i Big Ben v3 mají regulaci hlasitosti na kabelu a u obou vypadá hrozně lacinně.
  • Arctic má regulaci hlasitosti stylově na pravém sluchátku, naprosto přirozeně nahmatám, nemusím nic hledat. Mnohem lepší řešení, než u předchozích dvou, kde musím prvně nahmatat kabel, pak ho musím uchopit tak, abych mohl teprve palcem otáčet kolečkem a v případě Big Benu v3 jsem o tu větší doslova KRABICI neustále zavazel rukama a měl jsem strach, že tu krabici vytrhnu ze sluchátek.
  • Ve všech případech regulace hlasitosti na mě působila VELMI křehkým dojmem. V případě Arcticu jsem přesvědčen, že kdyby mi sluchátka spadla na zem na to kolečko regulace hlasitosti na pravém sluchátku, tak se určitě rozbije.

Mikrofon

  • Arctic + Big Ben kvalitně srovnatelný mikrofon s dobrým zvukem.
  • ROCCAT – mikrofon je nekvalitní odpad.

Balení a materiály

  • Arctic naprosto skvělé balení, praktické na nošení včetně pěkného pouzdra, nelituji tam jediné koruny, kterou jsem za ty sluchátka dal, ikdyž třeba nemusí mít tak čistý zvuk.
  • ROCCAT, inženýrsky dobře promyšlené, je to prostě německá technika, technicky čisté zpracování, uvidím co na to křehkost.
  • Big Ben v3 – balení ve stylu rozbal a vyhoď, pocitově a vzhledově vypadají jako sluchátka za 300 korun a ne za 800. Ale čím déle je mám, tím méně mě to vadí, což je efekt, s jakým jsem se snad ještě nikdy nesetkal u žádného výrobku. U Big Benu nemám pocit, že za svoje peníze dostávám něco, co jde viditelně popsat jako kvalitní produkt.

Které sluchátka z uvedených bych nejraději vrátil

Arctic P533 si rozhodně nechám a vracet NEbudu.
Roccat jsem chtěl vrátit kvůli mikrofonu, ale na singleplayerovky a poslech hudby od Rammsteinu by stačit mohly.
U Big Benu v3 mě neustále co 15 minut přepadávají okamžiky, kdy bych ty sluchátka šel vrátit a vyměnil si je za druhé Arcticy a pak to zase odezní, když slyším čistotu výšek, tak mě to zase na dalších 15 minut uklidní. Ale celkově z nich mám nejslabší pocit. Ok, ty hloubky u Big Benu jsou strašné, zítra je vrátím.

Závěr

Toto je čistě uživatelská recenze zaměřená na pocity a vnímání. Nic jsem nikde neměřil, nejsem ultra audiofil, sluchátka mi vydrží půl roku až rok, protože se do té doby patrně utrhne kabel, přestane fungovat jedno ze sluchátek, přestane fungovat mikrofon. Přesto jsem uživatel, kterému vydrží jakékoliv jiné předměty hrozně dlouho a měním je třeba za 5 nebo až 10 let, některé předměty v mé domácnosti mám i déle než 10 let, ale ta sluchátka mi prostě nepřežijí obvykle déle než rok, tak jsem zvědavý letos, kdy jsem za sluchátka dal 2x tolik, co obvykle za jedny, chtěl jsem si letos vyzkoušet více kousků, protože mám víc PC a míst, kde je upotřebím, takže by mě jedna sluchátka nezachránila.

Jakkoliv se rozhodnete vy, tak já překvapivě u Arcticu ani Roccatu nelituji, ale ten Big Ben, tam mám zvláštní pocity. Příští týden nakonec napíšu, jestli jsem se rozhodl je vrátit, či nikoliv. Ty hloubky jsou špatné, mdlé, ale ty výšky jsou kvalitní. Kdybych mohl ten Big Ben za nějaká sluchátka vyměnit, tak rozhodně Arctic, který jdu objednat další kus.

 

 

 

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *