St. Led 22nd, 2025
na obrázku je logo tučňáka s nápisem linux podtržený zleva doprava

Nedávno mě kontaktoval kamarád s tímto problémem, řekl jsem mu, ať se mrkne na to, jakým způsobem se mu inicializují jednotlivá rozhraní serveru a samozřejmě ať projede logy. Logy prošel, ničeho si nevšiml, co by ho někam posunulo. Nakonec to vyřešil velmi prasáckým způsobem, kterým to hlavně VY nikdy neřešte. Dal si do cronu, že když mu to déle než 30 vteřin nepingá na gateway, tak to restartne network. Sice to vyřešil, byl to údajně nějaký malinký server ve firmě, ale rozhodl jsem se tento článek napsat pro všechny ty z vás, kteří možná narazíte na podobný problém. Já bych pak nerad přišel do nějaké firmy a viděl tam to, co jsem popsal v úvodním odstavci.

Toť tedy k prasáckému řešení a teď co s tím na slušňáka.

Mrkněte se do /etc/network/interfaces na debianu 10

kde by se vám měl inicializovat loopback, pak síťové karty, pak teprve bonding a až NAKONEC souboru bridge. V případě, kdy došlo k takovému problému měl kamarád prvně inicializovaný loopback, pak síťovky, pak bridge a nakonec bonding. ŠPATNĚ. A přesně to byl důvod, proč mu to nejelo. Nemůžete inicializovat bridge, když se takový bridge snaží sahat na rozhraní, které ještě nebylo inicializováno před ním. Tak je logické, že se vám bridge za takových podmínek nikdy neinicializuje. Jakmile už jsou bondingy a všechna rozhraní inicializovaná, tak je samozřejmé, že po restartu sítě vám to začne pingat. Vše už je totiž zinicializované, jen zblbnutý bridge potřeboval reload.

Věřím, že takový problém má i vícero řešení, o tom se můžete zmínit v diskusi, nicméně dalším, co je potřeba probrat je modprobe ifenslave apod.

No a abych tento článek neměl vycucaný z prstu, přikládám ještě alespoň tento zdroj s modprobem a ověřením, že máte naloadované moduly do jádra.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *