Čt. Říj 31st, 2024
čip nvidie RTX 3090 vyčištěný, lesknoucí se, se zbytky teplovodivé pasty na okrajích čipu

HotSpot 105°C. Pokud při zátěži grafické karty, vylétne teplota hotspotu na 105°C, nebo i nad 95°C, je to problém, který musíte řešit. Toto je doslova zabiják Nvidia Geforce RTX 3090. Pokud se vám paměťové čipy hřejí na 105°C, karta na 100% dříve, či později umře. Vysoké teploty RTX 3090 na paměťových čipech a vysoké teploty hardwaru obecně, zejména jejich časté střídaní s těmi nízkými, když např. po 2 hodinách počítač zase vypnete, jsou něco, čeho se chcete u dlouhodobě fungujícího hardwaru vyhnout.

Geforce RTX 3090 24GB je naprosto skvělá karta na VR, hry celkově, nebo na generativní AI, díky 24GB videopaměti. Pokud však zvažujete na AI levnější karty, z ebay nebo z aliexpressu se dá za jednotky tisíc koupit Tesla M40 nebo Tesla K80. Sice některé z těchto karet jsou 2čipové, takže máte 2 čipy na kartě, každý má k sobě 12GB VRAM, dohromady tedy za celou kartu máte 24 GB VRAM a samozřejmě mnohem méně výkonu bez možnosti to použít na cokoliv jiného, nicméně pokud vám to pro vaše účely a nemožnosti použít např. fp16 LLM modely, bude stačit, tak proč ne.

Tyto karty mají však 2 problémy.
1. Výrobce docela šidil thermalpady (páska vedoucí teplo mezi paměťovými čipy a chladičem)
2. Brutálně výrobce ošidil teplovodivou pastu, vedoucí teplo od čipu do chladiče. Mám tu kartu od Gainwardu a při přepastování byla původní pasta doslova zkamenělá a šla strašně špatně dolů.

Na Steamu mám 3DMark a v něm Firestrike Extreme benchmark, velmi oblíbený benchmark pro testování výkonnosti grafických karet. Na níže přiložené fotce vidíme 89,8°C maximální naměřenou teplotu čipu a 104,9°C teplotu HotSpotu, tedy nejvyšší detekované teplotě na kartě.

Teploty karty 89,8°C čipu a 104,9°C HotSpot karty

Teploty po přepastování a výměně thermalpadů

Teplota čipu: 61,8°C, teplota HotSpotu 76,2°C
Foto čipu po vyčištění, před přepastováním. Není úplně špatný nápad vzít ochošťoury a velmi jemně odebrat i zbytky staré pasty nahromaděné okolo čipu.

Jaké jsem zvolil thermalpady?

Thermalpady Arctic TP3 1,5mm. Původně jsem tu přepastovával GTX 1080, thermalpady mi zbyly, takže jsem si troufl rovnou na přepastování RTX 3090:

Aktuální cena ARCTIC TP-3 Thermal Pad 100 x 100 x 1,5 mm ACTPD00054A v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Jakou zvolit teplovodivou pastu na TDP 350W?

U pasty už můžete být teoreticky benevolentnější. Na youtube videích běžně vídáme Artic MX6. Já používám na ty nejvíc obyčejné počítače Arctic MX2, na trošku výkonnější CPU s vyšším TDP, či novější počítače používám Arctic MX4 a pokud potřebuji opravdu TOP5 kvalitní NEvodivou pastu, tak volím Prolimatech PK3 Nano Aluminium a vždycky dosahuji lepších výsledků, než s Arctic MX4. V minulosti jsem se díval na testy past a Prolimatech PK3 vyšla jako pasta, která v poměru cena/výkon je hned za thermal Grizzly pastami a je současně nevodivá a stojí zlomek toho, co Thermal Grizzly. Gelid GC extreme jsem nenašel ve 30 nebo 20 gramovém balení. Cooler Master Mastergel Maker jsem rovněž nenašel ve velkém balení, pouze 4gramové.
Přikládám jeden graf z Guru3D:

Méně je lépe. Zdroj: https://www.guru3d.com/review/guru3d-thermal-paste-roundup-2019/page-6/
Méně je lépe. Zdroj overclocking.guide https://www.reddit.com/media?url=https%3A%2F%2Fexternal-preview.redd.it%2FZGhZ165pwmyn3wLjUjUUGEWPcPrtMBr7z1Tp9KN5s_g.jpg%3Fauto%3Dwebp%26s%3D053f12652cada2c8da04d23ea2baff9a287685fd

Pokud máte v plánu přepastovat všechny vaše počítače, grafiky a chcete mít kartu na několik let dopředu, fakt nenávidíte okamžik, když vám dojde pasta, tak vás poměr cena/výkon vyjde nejlépe velké balení:

Prolimatech PK-3 30g lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Pokud chcete přepastovat JEN tuto grafickou kartu, tak přikládám link na 1,5Gramové nejlevnější balení Prolimatech PK3:

Prolimatech PK-3 1,5 g lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Ve videonávodu s postupem, který přikládám dole v článku vidíme, že autor tam tráví nemalé množství času s odpojením konektorů ventilátorů. Toto se domnívám, že je jedna z těch riskantnějších fází, proto jsem ventilátory neodpojoval a chladič, kvůli své mase jsem nechal ve stojaté poloze a kartu jsem nechal v pravém úhlu k chladiči, kde jsem mohl čip pohodlně vyčistit a přepastovat. K Prolimatech PK3 dostanete i plastovou špachtli, se kterou se pasta velmi dobře po čipu roztírá. Dbejte na to, aby byl čip rovnoměrně pokrytý pastou a co nejvíc zahlazený a špachtlí zarovnaný včetně rohů čipu.
Vlevo vidíme původní thermalpad

Arctic Cooling TP3 v balení od CDčka

Co nějaký videopostup?

Sice jsem natáčel vlastní postup na kameru ve stativu, ale bude chvíli trvat, než video nastříhám a vložím na youtube a pak ozdrojuji sem. Proto jsem mezitím vybral tento videonávod, kde je přepastována slabší verze RTX 3080, nicméně postup je stejný:

Co jsem dělal jinak, než ve videu

Vyměnil jsem jenom thermalpady na horní straně karty, protože vespod mají thermalpady buď 1,75mm, nebo 2mm tloušťku. Je to patrné z jedné z přiložených fotografií a navíc vidíme, že otlak paměťových čipů na thermalpadech ze spodu karty, je naprosto minimální.

Ukázka z výměny thermalpadů předchozí GTX 1080 8GB OC

Je to současně důvod, proč byste měli jít do těchto větších balení thermal padů, které si nůžkami nastříháte. Díky velikosti těchto balení vám totiž zbydou thermalpady ještě alespoň na jednu až 2 grafické karty.

Na co si dát pozor, při koupi RTX 3090 např. na aukro.cz ?

  1. Nechte si zobrazit teploty od prodejce karty. Pokud má karta HotSpot 105°C, nemá měněné thermalpady.
  2. Pokud je karta v záruce, ale chybí ji záruční plomba na šroubcích, tak do ni někdo patrně lezl a záruku by vám neuznali.
  3. Pokud vám prodejce tvrdí, že kartu přepastoval a karta má v zátěži stále 105°C nebo 102°C, tak kecá, protože v mém návodu vidíme, že po přepastování a výměně thermalpadů na horní straně karty, teploty karty padly o desítky stupňů prokazatelně dolů. A ano, je to v thermalpadech i v tom, jakým způsobem nanášíte teplovodivou pastu. Já většinou na čipech vytlačím pastou tvar připomínající buď X, nebo znak % a potom pastu rovnoměrně ještě rozetřu špachtlí, ať si pohlídám, že je pasta na 100% na všech místech a jak vidíme, výsledky jsou ve srovnání s předchozím stavem skutečně vynikající.
  4. Hráčům doporučím kartě snížit např. v MSI Afterburner na Windows Powerlimit např. na 87%, klesnou též teploty v zátěži. Věřím, že by to samozřejmě šlo i méně, RTX 3090 měly velmi předimenzované power limity.

K pastám tu nechám ještě tento zdroj:

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *