St. Led 22nd, 2025

Po roce nebo 2 letech (už se v tom začínám ztrácet) s úlevou po přesunutí obsahu paměťové karty a kontaktů do počítače MAŽU obsah telefonu a navracím ho do továrního režimu.

Začnu výpisem pozitiv, což bude velmi stručné.

Telefon je malý a lehký ve srovnání s konkurencí. Vcelku dobře se drží, je tenký a má vcelku líbivé barvy displeje (osobní hodnocení).

– Telefonu se vcelku rychle chytá GPS anténka, takže když je to fakt špatné, tak nejpozději za jednotky vteřin máte přehled kde jste.

– Na HTC sense rozhraní si musíte zvykat, ale zvládl jsem to. Pro pochopení se Vám na začátku zobrazují různé tipy co kde a jak a kam zmáčknout.

Než se vám sesype baterka, tak vydrží cca ten první půlrok až rok se slušnou kapacitou baterie kolem 1500 mah, předtím jsem měl Samsung Galaxy GT-S5363 (moje první seznámení s androidem) a baterie tohoto HTC vydržela déle než předchozí samsung.

– při prvním zapnutím telefonu se proklikáte jako u konkurence pár dialogy, které Vám pomohou mobilní telefon nastavit. V nabídce jsou účty jak od googlu (standard) tak facebook, dropbox, hotmail od microsoftu a dokonce nechybí ani twitter.

– Vcelku třeba ve srovnání s mým starším samsungem lépe fotí a velice jsem si oblíbil „blesk“, který používám jako svítilnu, protože je to jenom prach sprostá super-led dioda, kterou výrobce sprostě nazývá bleskem. Dají se s tím fotit dokumenty, což by měla být dnes už samozřejmost.

– Telefon po roce i při nošení v kapse s klíčemi nemá poškrábaný kryt a celkově kdybych řekl, že je jako nový, tak mi to budete věřit a upřímně bych se neřadil mezi jemné uživatele, kteří by mobil nosili v nějakém extra pouzdru. Jediné co si hlídám je fólie na displej. Tento mobil neměl gorilla glass a pokud měl, tak jsem se k tomu raději choval, jako kdyby gorilla glass neměl.

– Když v něm nemáte vůbec nic nainstalováno a skoro ho nepoužíváte, tak chvilku funguje vcelku plynule.

…Tady výčet pozitiv končí. A teď negativa, kterých bude tolik, že po přečtení tohoto článku se mnou buď budete souhlasit, nebo si budete říkat, že byste byli naprostí hlupáci, kdybyste si ještě někdy podobný telefon koupili.

-baterie nejde vyndat a vyměnit bez rozmontování mobilu!

– telefon má v sobě android verze 4.0, avšak nechutně pomalý jednojádrový procesor, kterým bych nechal autory tohoto telefonu ukřižovat, nebo sníst k snídani místo corn-flaků!

– telefon má v sobě tak málo paměti, že moje nejoblíbenější aplikace byly kdejaké cleanery, které měly čistit operační paměť telefonu, na pár minut to pomáhalo.

– potom co vyformátujete telefon, což jsem za životní cyklus telefonu v mé péči musel udělat asi 3x, telefon funguje prvních 7 dní tak, jak si od něj představujete. Kontakty se načítají nejpozději za vteřinu, seznam posledních volání taktéž a aplikace na smsku vám naběhne taky řekněme do té vteřiny.

– Po týdnu čekáte na načtení kontaktů tak 15 vteřin, po zapnutí telefonu je to klidně i 45 vteřin i více. Když Vám nabíhají SMS, tak se Vám prvně zobrazí jen telefonní čísla, než si to lízne z paměti telefonu jmenné kontakty což je za příštích 30 vteřin, když jste na mobil moc rychlí, a to tak že ťuknete prstem příliš brzy na něco, mobil to zkrátka nezvládne a buď Vám aplikace spadne úplně, v tom lepším případě si otevřete smsku kterou jste nechtěli, protože mobil nestihl zareagovat na to, že jste chtěli sjet prstem dolů. (ne, uživatelem to není, věřte mi).

– po měsíci používání vám kontakty naběhnou když dobře tak do minuty, zhasnutí displeje a následné uzamknutí si musíte přenastavit aspoň na 3 minuty. Protože než Vám naběhnou zprávy, zhasne Vám displej. Po opětovném rozsvícení musíte zadat heslo a dostat se opět do aplikace, která tou dobou už buď naběhla, nebo spadla. (Já ale chtěl psát smsku před těmi třemi minutami, kdy už bych ji měl i na staré nokii 3310 napsanou, zkontrolovanou a 3x odeslanou).

– S podporou aplikací je to trošku lepší než na předchozím lowendovém samsungu, po měsíci používání jste rádi, že Vám naběhnou aspoň ty jízdní řády.

– focení panoramatických fotek je úplně na …!!!! Slušně řeknu, že je to k NIČEMU! Jenom si tím zkazíte všechny fotky, protože mobil Vás nijak moc nehlídá, při sešívání fotek, potom co něco vyfotíte, tak to sešívá déle než předpokládáte a výsledek Vás stejně zklame, protože vyfotíte 2x zábradlí o metr posunuté, takže na fotce pak vidíte 2x zábradlí, 2x nějaké dráty, 2x nějaký sloup, když fotíte hory, tak to zkrátka nenavazuje. U konkurenčních značek už obvykle panoramatické fotky fungují, tady NE!

– je to sice jen defaultní aplikace, ale první co jsem s ní udělal bylo, že jsem ji vyhodil co nejdál to šlo! Baterka Vám prostě odmítne svítit potom, co Vám klesně baterka tuším pod 15 nebo 9%. Za to vzkazuji autorům tohoto HTCčka, ať si laskavě narvou mobil někam a přitom zakukají!

– občas se mobil vypne, nebo restartuje. Zhavarování nějaké aplikace je na denním pořádku.

– Jediné k čemu mi telefon ke konci svého životního cyklu byl, bylo používání wifi tetheringu. Kdy jsem měl na mobilu simkartu s 3G internetem, přes wifi jsem si nasdílel internet do druhého telefonu, na kterém se dalo i pracovat. V okamžiku kdy jsem tohle udělal, tak jsem co 12 hodin musel nabíjet mobil.

– Nejkritičtější asi bylo, když jsem si zabouchl klíče, potřeboval jsem vytočit číslo člověka, který měl druhé klíče, abychom se nějak našli a já si pro ně mohl zajít, jenže jsem nebyl schopen ani po 7 MINUTÁCH čekání vytočit jeho číslo, protože aplikace s kontakty mi nabíhala nesmyslně dlouho.To byla pro mě poslední kapka, kdy máte chuť vyhodit telefon do nejbližší popelnice, jenže pak si uvědomíte, že byste stejné utrpení způsobili někomu, kdo by ten telefon našel a myslel si, že na tom strašně získal. Před těmi 7 minutami, co jsem telefon vypnul a zapnul, jsem čekal ještě 4 minuty, protože jsem si naivně myslel, že vypnutí a zapnutí mobilu by mohlo něco zlepšit.

– Poslední dny už začínal být telefon zase hrozně pomalý, takže jsem opět uvažoval nad vytažením kontaktů, smsek, poznámek a opětovným, posledním formátem, Pak jsem si stáhnul aplikačku zadarmo, která měla jméno defraggler pro, ovšem ji už nemohu najít v google play storu. Ta mi vcelku pomohla a zvedla optimismus, ovšem dočasně. Stejně jsem mobil nakonec sformátoval.

No a dnes mám velmi dobrý pocit z toho, že už tu leží na stole, bez aktivní simkarty a mobil mi dělá radost tím, že ho už NEpoužívám.

Takže pokud Vám takové HTCčko upadlo na zem a vy jste se drželi za hlavu „tolik peněz stál a je rozbitej!“, tak věřte, že za tento mobil, bych nikdy nikomu nezaplatil ani korunu, kdybych věděl, jaké utrpení mě s ním čeká, když ho budu používat.

Pro hatery: Je možné, že je na trhu spousta speciálních romek pro tohle HTCčko, je taky možné, že mám štěstí jen na nepovedený kus a taky je fakt, že je to jednojádro, ale píšu tu teď hlavně z pohledu běžného uživatele, který si koupí mobil, neplánuje telefon rootovat, flashovat a najednou se dostane do situace, kdy je jeho telefon defakto nepoužitelný. Tak těmto uživatelům je taková zpětná recenze určena.

Závěrem, věřím, že HTC dokáže udělat i kvalitní telefony, věřím, že nějaké HTC se čtyřjádrem za 10 tisíc může být kvalitní telefon. Tento mobil mě ale přesvědčil o tom, že značka HTC se nestarala o to, jestli mobil, který by byl i dílensky dobře opracován, bude taky nějakým způsobem použitelný co do výkonu, optimalizace a odezvy.

b7ee466ba1a0f617240244b3cc8c29af[1]

poznámka: To že moje hodnocení je zcela oprávněné koresponduje s těmito hodnoceními samotnými uživateli.
Dokonale tento mobilní telefon a jeho rychlost popisuje následující video:

 

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *