Všude na mě útočí reklama Internet HD od O2 propagovaná, jako kdyby to byl super úžasný internet a nemělo by být nikde nic lepšího. Jaká je pravda?
První, co vás musí varovat je, když si rozkliknete podrobnosti.
První co zkušeného člověka praští přes oči je ono uvedené „až 20 Mb/s“ …až + <nějaká rychlost>.
To znamená, že 20 Mbps ve většině případů nedosáhnete, protože se jedná buď o tzv. agregované spojení, kde rychlost 20Mbps sdílíte s někým, nebo se zpravidla jedná o maximální možnou poskytovanou rychlost, takže v oblastech, kde např. uvedená technologie není k dispozici, zkrátka poběžíte třeba jen na 4 mbitech, protože tam bohužel nic lepšího není. (typicky některé části Znojemska, jak mi hlásili přátelé).
Nyní se opřu o ceník o2, který je stažitelný zde.
Ve stejném ceníku je uvedena agregace 1:50. Představte si, že stejných 20Mbps můžete sdílet s až 50 dalšími klienty. 20 Mbps : 50 lidmi = 0.4 Mbps, což je 0.05MB/s. Tyto nabídky do roku 2017 již skutečně nepatří. Odkážu se např. na tento článek, kde je pěkná kalkulačka i vysvětlení, co to agregace je. Velmi vtipné však je, že v záhlaví webu je logo UPC, která hovoří o magickém „až“, ale sama pak dělá stejnou praktiku, jako O2, viz tento obrázek:
Druhé, co vás musí hned praštit do očí je, že v případě o2 na webu poskytovatel neuvádí u nabídky rychlost uploadu (dokud se nezačnete zaobírat hledáním těchto informací na webu podrobněji a cíleně). To znamená rychlost natahování dat na internet. Takže pokud budete chtít uploadnout video na youtube, které má třeba 2 gigabajty, tak se toho jen tak asi nedočkáte, protože u podobných nabídek i kdyby jste dostali 20 nebo 50 mbitů na download, tak upload bude škrcený někde do 2 nebo do 5 mbitů (zkrátka desetina rychlosti), což ukazuje i následující screenshot pořízený 3.10 2017 na webu o2.cz:
Takže při stáhnutí videa o velikosti 2GB rychlostí 20Mbps, tedy 2.5MB/s (ke které se bude rychlost limitně přibližovat v nejlepších podmínkách), stáhnete čistě teoreticky nejrychleji film za 819 vteřin tedy 13 minut a 40 vteřin (jestli počítám správně, kdyžtak v komentech opravte). To je v nejlepších podmínkách. V těch nejhorších, kdy se 50 uživatelů na stejné lince připojí a začnou tahat stejný film je 40960 vteřin, což je tedy 11 hodin a 22 minut. To už moc HD kvalita není, co? 😉
Teď pojďme uploadovat, tedy natahovat nějaké domácí natočené video do internetu. Rychlost u nejnižšího tarifu 2Mbps je tedy 0.25MB/s (to už je opravdu zoufalost), nehledě na to, že se tam opět uvádí to zrádné „až“, takže rozhodně nečekejte, že bude VŽDY rychlost na 2mbps, spíš naopak.
Když budete natahovat do internetu 2GB video, tedy video o velikosti 2048 MB rychlostí 0.25MB/s, bude to trvat 8192 vteřin = 136 minut a 32 vteřin (pakliže počítám správně). A to se tu opět bavím o maximální 2Mbps rychlosti. Když započteme agregaci 1:50, tak jsme na rychlosti uploadu 0.04Mbps, tedy 0.005MB/s, takže za 409 600 vteřin staženo při nejhorší rychlosti, tedy 113 hodin a 46 minut.
Jen přepočtu jednotku 0.040Mbps, je 40kilobitů za vteřinu. Děleno 8, máme 5 kilobajtů za vteřinu. Hurá! Vítejte v 90. letech! 🙂
Teď jak se proti tomu bránit. Vyhledejte si nějakého vašeho lokálního poskytovatele internetu.
Chtějte:
- Agregaci 1:1
- Nejnižší rychlost jak downloadu tak uploadu alespoň 10Mbps (megabitů za vteřinu)
- žádné FUP (fair user policy = když vyčerpáte nějaký limit dat třeba 20GB za měsíc, tak Vám střihnou rychlost směrem dolů, nebo musíte doplatit za data)
- IPv6 adresu (o výhodách IPv6 se dozvíte v některém v příštích článků)
- Garantovanou dostupnost alespoň 90% (= výpadek maximálně na 72 hodin měsíčně) zdroj
Nenechte se odbýt, minimálně si nenechte vymluvit první 3 body a buďte neústupní. Jedině tak jste schopni dosáhnout lepší kvality použitelného internetu.
Teď je tedy otázka, komu doporučit jakou rychlost internetu nějakého normálního poskytovatele a proč.
Pokud potřebujete pracovat z domu a pracujete s většími objemy dat, tak nechoďte pod 50Mbps. Pokud jste rodina, máte v rodině jednoho, nebo 2 puberťáky, nechoďte pod 20Mbps jako nutné minimum s tím, že pokud se ve vaši oblasti nachází 100Mbps internet pod 500 korun měsíčně, tak ho bez myšlení vemte. Puberťáci mají po profesionálech asi největší nároky na rychlost internetu. Buď hrají PC hry, které sice nepotřebují tak velké rychlosti downloadu/uploadu, ale potřebují zejména dobré latence, které se začnou zhoršovat, když jeden ze sourozenců začne stahovat filmy, koukat na youtube, nebo uploadovat videa na youtube, zatímco druhý z nich chce hrát online hry, které zase potřebují dobré latence (odezvu odesílaných dat do internetu a zpět v řádů ideálně několika milisekund), které se rapidně zhoršují, jakmile je připojení k internetu někým z domácnosti plně zatíženo.
Pokud jste prarodiče a vnoučata u vás zpravidla nehrají, obvykle Vám bude stačit nejpomalejší internet v nabídce. Tedy 10Mbps nebo i 5Mbps pro důchodce na čtení emailů, volání přes skype a sledování youtube videí s pomalejším načítáním může být dostačující.
Pokud jste profesionál a výpadek internetu je pro Vás kritický, doporučím si rozjet 2 poskytovatele internetu. Jeden přes mobil jako nouzovku, když vypadne domácí „pevný“ internet (rozumějte wifi internet, či optika/metalika, vedená k vám domů). Do 2 pevných domácích internetů bych nešel. Možná tak kombinace 1x optika/metalika a 1x WIFI přes anténu namířenou kamsi do háje. Pevný internet bývá náchylný na situace, kdy dělníci v oblasti někde překopnou kabel. WIFI zase při 2.4Ghz bývá extrémně náchylná na špatné počasí, mlhu, déšť, bouřky atd… U 5Ghz WIFI to už bývá lepší, musíte se však smířit s vyšší pořizovací cenou vybavení.
Dobrý den,
koukám že jste si asi nezískal veškeré informace co slovo HD znamené u názvu. Výhody toho HD je to že 90% videi bežně koukatelné na WEBU jsou uloženy na Serverech O2 a tudiž je kratší cesta pro Video (př. Video na Utube v HD koukané v časové špičce se mi načtě dříve než člověku který má stejné připojení ale musí pro video do USA )
Dobrý den, Lukáši,
paráda! Tak už to konečně opravili? Viz https://www.o2.cz/osobni/forum/?forum_id=41&topic_id=9571
Pokud má O2 nějaké datacentrum, které funguje jako vyrovnavací cache a evidentně se jim to asi vyplatí, než platit za trafik a napojení do páteřních sítí po celém světě, tak by to i dávalo smysl. Problém je, že O2 nemůže u sebe držet obsah celého youtubu či googlu, ale pouze nejčastěji cachovaných a načítaných videí. Potom to dává smysl, ale není to samospásné, bohužel. V okamžiku, kdy bude chtít člověk prohlížet videa od vimeo až vymyslím si po pornhub, obávám se, že O2 bohužel nemá kapacitu, která stačí na všechno. Je to však velmi Šalamounsky vyřešené „lepší bandwidth a agregaci Vám nedáme, máme tu však něco, co je lepší než nic.“ Takže ano, máte pravdu, ale současně se shodneme na tom, že než mít cachovaná youtube videa u poskytovatele, je raději lepší mít opravdu plnohodnotnou rychlost 100Mbps download i 100mbps upload s rozumnými latencemi do zahraničí, aby Vás rozhodně nemusel žádný caching trápit. Evidentně si u O2 udělali kalkulace a tohle řešení je přišlo mnohem levněji, než kdyby měli začít řešit nasazení novějších technologií, umožňujících větší propustnost dat.