So. Pro 21st, 2024

pokud chcete video/audiokonference v období koronaviru ZDARMA, doporučím Jitsi Meets od občanského sdružení VPS free. Odkaz s návodem naleznete zde.
Pokud chcete Jitsi Meets v angličtině mrkněte sem.

Princip programu je jednoduchý, na stránce s Jitsi Meets založíte místnost, vstoupíte do místnosti, nasdílíte odkaz ke vstupu ostatním, ostatní se připojí a můžete volat, chatova, nebo sdílet obrazovku v reálném čase.

Jak nahrát videohovor či natáčet obrazovku?

Pomůže OBS studio zdarma pro Windows, Linux, MacOS.  Ovládání je intuitivní, pokud by se vám nedařilo program zkrotit, dejte vědět v komentářích, napsal bych o tom extra návod.

Jsem učitel a mám haprující internet, co teď?

Nejčastěji bývají problémy s Wi-fi routerem, či blokací nebo haprováním signálu domácí Wi-Fi, zkuste se proto připojit přes kabel. Pokud to nepomůže máte možnost pořídit jiný wi-fi router. Já si doma bohatě vystačím s Mikrotikem RB941, který nabízí tolik funkcí, co routery za několik tisíc ne a současně je jejich prioritou stabilita, nikoliv „závratné rychlosti“ s častým přerušením. Router tak umí utíkat ze zahlcených pásem tím, že začne vysílat na nezarušených pásmech, nabízí spoustu bezpečnostních vylepšení a umožňuje taky prioritizaci provozu, takže vám nebude haprovat televize, či VOIP telefonie, zatímco vám nebude stahování nějakého člena rodiny přerušovat kvalitu čehokoliv ostatního.

Jenže padání internetu není způsobeno mým Wi-fi routerem, ale poskytovatelem, co teď?

Pokud máte možnost změnit poskytovatele, teď je ta příležitost. Pokud nemáte, stále je tu možnost natáčet videa pomocí OBS studia a uploadovat je např. na youtube.com a sdílet odkaz studentům.

Mám natočené video, jak ho zdarma nastříhám?

Střih je kategorie sama pro sebe. Já si nakonec koupil powerdirector ve slevě na Humble Bundle, nicméně slevy tam nejsou navždy, tak vám aspoň doporučím program Open-shot, který je zdama a umí vcelku kvalitně nahradit dříve všeobecně používaného a oblíbeného střihače pro Windows Movie Maker. Cokoliv dalšího jsem zkoušel a bylo to freeware, tak si to tam dávalo obvkle nějaký vodotisk, nebo to nic neumělo. Open-Shot mě velmi mile překvapil tím, co všechno umí, takže na základní střih videa, občasné proložení titulků věřím, že bude zcela vyhovující většině uživatelů, kteří potřebují jen něco natočit, občas něco střihnout a rovnou to vydat.

konkurence Open-shotu, je něco lepšího?

Prošel jsem web alternativesto.net a našel jsem několik programů, které by vám mohly vyhovovat. Nechám proto na případné diskusi pod článkem, kdo z vás používá programy jako je:
Cinelerra
Olive 
Pitivi
iMovie
VidCutter

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *