St. Led 22nd, 2025

Betelná zdravica všem Overclockerům a unlockerům,

dnes se mi povedl pěkný kousek. Vzal jsem Sapphire Radeon 6950 1GB verzi a unlocknul ho na Radeon 6970. Ikdyž jsem flashoval na 2GB verzi, systém se chová stabilně.

Jel jsem podle tohoto návodu, který mohu doporučit, ikdyž neberu žádnou zodpovědnost za to, pokud si postupem kartu zničíte.

Během flashování mi to hodilo error „Subsystem ID mismatch“, docela jsem se leknul, tak že vrátím zpátky původní bios. Což jsem udělal. A vklidu jsem dal stroj restartovat. Když jsem po restartu však otevřel GPU-Z, tak jsem se nestíhal divit, protože mi to ukazovalo 1536 stream procesorů, místo původních 1408 procesorů, takže jsem si kartu odemčel! 🙂

Dělal jsem to na kamarádově „zánovním“ herním počítači. Na následujícím obrázku už můžete vidět flashovací proces a zálohování původního biosu pro případ „kdyby náhodou“.

puvodni_bios_1408_stream_procesoru

 

Tady už to jde vidět po restartu, kde už vidíme 1536 streamprocesorů.

6950_to_6970_unlock

Kartu už zbývá nataktovat na frekvence radeona 6970 jak na čipu, tak na pamětech a přidal jsem mu tím tak dalších 20% výkonu navíc zcela zdarma.

 

Ještě poznámka – tu páčku na grafice jsem chvilku musel hledat, musíte se opravdu ohnout a podívat vyloženě pod grafiku, ten bios switch je tam pěkně skrytý. Já ten hardwarový bios switch (tu páčku) na grafice přepnul přímo za chodu ve windows a vše mi fungovalo OK. Nevěděl jsem, jestli to mám prvně vypnout, přehodit páčku a pak to zapnout, ale udělal jsem to rovnou za chodu, jak jsem se následně dočetl i v článku.

Je to tam, jdu to testovat. Dám vám radu – NIKDY nemažte Váš předchozí bios Vaší grafiky a klidně se o něj podělte na internetu s ostatními. Nikdy nevíte, kdy se Vám původní bios bude hodit.

 

Pro rejpaly – na druhém screenshotu jsem si teď všiml, že v CPU-Z můžeme vidět frekvenci 1.4Ghz u CPU. Není to chyba. Taktnul jsem procesor na 4Ghz (násobič 20x200mhz z původních 15,5), vypnul turbo (protože by to akorát způsobovalo problémy) a nechal jsem přitom zapnutý cool & quiet, aby procesor tolik netopil při běžné práci s PC. Když jsem to testoval i v náročnějších hrách, propady ve výkonu, ani problémy se stabilitou to nezpůsobovalo, takže předpokládám, že je vše v pořádku. Radám a doporučením se však nebráním.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *