Měl jsem P/I P55SP4, po zapnutí PC ukazuje jen bootblock. Jak to celé rozběhat?
Paradoxně ačkoliv jsem měl desku s AwardBiosem 4.50, tak mi to prostě awardflash nebralo. Psalo mi to nedostatek RAM.
ale kdyby to Váš problém vyřešilo, tak mrkněte sem: https://www.wimsbios.com/awardflasher.jsp
Návod na AWD Flash zde.
- Vytvořte si bootovací disketu (ms-dos, win95, win98, freedos) cokoliv, abyste se dostali do příkazové řádky a viděli disketovou mechaniku.
Tady je docela několik použitelných boot makerů pro diskety od ms-dos až po win95. Kdybyste chtěli něco na linux, tak rufus běží na win i na linux a vytváří bootovací jednotku pro free-dos. - Sežeňte si Bios pro Vaší desku. A věřte mi, že v mém případě to šlo fakt těžce. Evropské ani americké stránky prostě PCI/I P55 SP4 nebo P/I P55SP4 nemají, ale na ruských stránkách to bylo, viz tento odkaz. Navíc jsem se rozhodl, ať se vám to blbě nehledá, že si ten bios uložím ss5i0312_PCIP55SP4.
- POZOR! Dle dokumentace zde: PI-P55SP4_rev1_22, je nutné u JP16 (3 piny hned vedle čipu biosu, přemístit na pozici 2&3 a potom co flash biosu ukončíte, vrátit na pozici 1&2.
- Stáhněte si Uniflash, ačkoliv je „for windows“, tak mě to v ms-dos fungovalo dobře. Link na uniflash zde, případně link na uniflash uf140 stažitelný z tohoto webu.
- Potom co nabootujete, přendejte disketu (ano disketu :D) s biosem ve formátu .bin a uniflash.exe, já kvůli zkracování délky názvů v dosu jen přejmenoval uniflash.exe na uni.exe. Jinak pro připomenutí pro začátečníky, výpis obsahu adresáře pomocí příkazu: dir a přecházení do adresářů pomocí cd názevadresáře, dále změna jednotky c: d: a: atd..
- Potom co jsem spustil uni.exe si stačilo pamatovat název souboru s biosem. V mém případě už jsem byl tak otrávený psaním názvu, že jsem si soubor biosu přejmenoval na a.bin, abych to měl jednodušší. Pak to stačilo odentrovat a výsledek můžete vidět v níže uvedených fotkách.
No a pak už jen dohodím fotečky z postupu:
Zde už úspěšný boot. U AwardFlash docházela paměť, takže Awardflash utility totálně useless, nepoužitelná, k ničemu. Zatímco Uniflash hned na první pokus naprosto perfektní.
Velké díky uživateli Lukáš Pe na Facebooku, který mi dohodil ve skupině Old Computers odkaz na Uniflash, když už jsem byl s AwardFlash Biosem dost bezradný. Tento návod tedy nechť slouží všem nešťastníkům, komu z nějakého důvodu umřel bios a standardní postupy jeho utilit, ať už se jedná o pheonix bios, award bios, ami bios, či jiné, nezabraly. UniFlash zabral naprosto perfektně.