So. Pro 21st, 2024
na obrázku je logo tučňáka s nápisem linux podtržený zleva doprava

Už je to nějaká doba, kdy zaškoluji juniory a tento blog mi v tom velmi úspěšně pomáhá. Důkazem je i vaše přítomnost na tomto článku. Tento článek je určený spíš pro úplné začátečníky v BASHi, studenty IT, kteří mají tento semestr zapsaný předmět s Linuxem, nebo kolegy, kteří to nemají v krvi, dlouho v bashi nic nepsali a protože o BASHi bylo napsáno opravdu už všechno, tak vám dám odkazy, které se osvědčily mě, když jsem se ho před více než 10 lety učil a používám ho na denní bázi do dnes.

Studujete, nebo se potřebujete teď a tady rychle naučit BASH

Tématicky se potřebujete prokousat úplnými základními příkazy, proměnnými, if, case, for, while, manuálové stránky, základní příkazy shellu, psaní pipe (roury), echo, cp, rm, mkdir, rmdir, ln, chmod, ls, dir, find, which, df, ps, less, wc, kill, ps, (jobs, bg,fg, disown), date, read, touch, history, tar, regulární výrazy, metaznaky shellu, grep, awk, sed, cat, tail, head, cut, tr, uniq, sort, později funkce, aliasy a mnoho dalšího.

1. ABC Linuxu

Zde je odkaz na vynikající tutorial na ABCLinuxu, (tady je link na seznam lekcí), zdravím ABCLinuxu komunitu. 🙂

2. prompt.cz (dříve známý jako linuxvbashi.cz)

Zde je odkaz dříve známý pod doménou linuxvbashi.cz, nyní prompt.cz, z toho jsem se učil i tenkrát, web se jen přemístil na novou doménu, ale stále tam je, zdravím moc autora, je to sepsáno formou stručných materiálů. Same web in english .

3. Linuxsoft.cz

Tento web odučil nejednu generaci dnešních Linuxáků. Jsou tam vynikající tipy jak si poladit příkazovou řádku, pokud budete psát složitější skripty, jsou tam i rady jak na jiné barvy v terminálu a ve vašem skriptu. Dole pod články vidíte další kategorie a je jich tam opravdu spoustu.

4. Naucse.python.cz

Tento web má i ukázku a drobné hádanky, pro ozkoušení vašich znalostí. Pokud na vás nefungovaly první 3 weby, kde je to mega moc v koncentrované formě, tak tato volnější forma by vás mohla zaujmout.

5. Sallyx.org

Vše co chybělo v ostatních tutorialech najdete v tomto. Je tam i editor VIM, rady a příkazy, které najdete v ostatních tutorialech, nicméně tyto tutorialy vedou začátečníka k nějakým konkrétním cílům a jsou tam hezky barevně oddělené příklady.

Nestačí si to číst, musíte si ty skripty psát!

Hlavně se to neučte tak, abyste si to jen přečetli. Jediné, jak se naučíte psát skripty v bashi, je psát skripty v bashi. Nestačí si to číst, nestačí si to memorovat. Musíte se tim prodebugovat, sepsat stovky skriptů, než to budete umět.

ChatGPT

Už jsem se setkal i s juniory, kteří vůbec neumí programovat, neumí a nechápou strukturu kódu a fakt jsem z nich byl hodně nešťastný, protože jim chyběly základy, ale do toho chtěli psát komplexní aplikace a když jim ChatGPT vyplivnulo nějaký random skript, který logicky nefungoval na první dobrou, tak se tímto způsobem točili v kruhu a vůbec nikam to nevedlo.
Domnívám se, že ještě dlouho bude nutnost mít fundemntální znalost toho, na co se LLM (Large Language Models) typu ChatGPT, WriteSonic či jiné konkurence ptáte. A k tomu potřebujete ovládat základy toho, na co se ptáte. Bez kvalitních základů je úplná blbost se snažit hrnout do složitějších věcí.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *