Není to obvykle teplotami, je to zdrojem.
Typický problém zdrojů, které mají 4x 12Voltové větve, které jsou však slabší. Takže ve finále tam pak vrazíte grafiku, která má odběr třeba 30Ampér, jenže zdroj Vám na 12Voltové větvi dá jen třeba 18A nebo 20A. Jak to vyřešit?
Možná řešení:
#1) Pokud Vaše grafika umožňuje připojit více přídavných konektorů na napájení, lze to částečně vyřešit tím, že do grafiky například nepřipojíte 2x 12V 6pin konektor z jedné větve, ale připojíte ho ze 2 větví, čímž byste měli získat například 2x 18A = 36 A, což už by stačit mělo.
#2) Pokud by to ani tak nestačilo, tak raději pořiďte zdroj se silnějšími 2x 12V větvemi, namísto čtyř. Ideálně nějaký zdroj s certifikací 80+ gold nebo 80+ Silver či Bronze a sledujte testy a recenze. Pokud Vám současný zdroj nestačí, pořiďte zpravidla o 150 až 200W silnější zdroj. Takže pokud máte 450W zdroj a nestačí Vám, pořiďte alespoň nějaký zdroj který bude kolem 600W a bude s cenovkou nad 1800 korun z druhé ruky a minimálně nad 2000 korun, kdyby stál nový. Pak budete mít většinou jistotu, že už nebudete mít úplně nejhorší zdroj nejlevnější kategorie, ikdyž o tomto bychom mohli též vést diskuse.
#3) Podtaktovat grafiku (což je fakt tupé řešení, kde získáte méně výkonu, ale nebude Vám to lagovat). Pokud to půjde, tak vyzkoušet snížit napětí fakt o trošičku na PCI-express. Neslibuji, že to zabere, ale při podtaktování a snížení napětí by Vám to mělo žrát i méně Wattů a tím pádem byste se mohli vlézt do limitu, pokud Vám to zdroj nezvládá fakt jen o facku. Pokud však máte 450W zdroj a máte v tom narvanou grafickou kartu, která zkrátka vyžaduje jako minimum 550W zdroj, tak je Vám tento bod naprosto k ničemu. Pokud se Vám grafika hodně hřeje, při snížení teploty by mohla teoreticky žrát o pár wattíků méně. Proto se některým Vám projevoval problém až třeba po 2 hodinách hraní, kdy už je počítač opravdu zahřátý třeba i o 20 až 30°C více, než byla jeho teplota těsně při spuštění, kdy se problémy neprojevovaly.
#4) Tohle řešení je fakt jen pro „zkušenější“ uživatele a opravdu bez záruky. Pokud máte druhý, starší zdroj, tak piny tuším 13 a 14 (na 24pinovém konektoru) po spojení zdroj zapnou. V tu chvíli už máte alespoň 1x 6PIN zapojen do grafiky a grafiku byste takto mohli donapájet z druhého zdroje.
#5) Pokud Vám vypadávají textury, nechte projet počítač memtestem a otestujte si operační paměti.
#6) Pokud Vám při běžném používání naskakují artefakty a pruhy v obraze, postupujte podle návodů, jak upéct grafickou kartu (rovněž bez záruky).
#7) Pokud má zdroj málo Wattů a nestačí nikoliv kvůli 12Voltové větvi, ale celkově, tak máte následující možnosti. V případě 4jádrového CPU deaktivujte alespoň 1 jádro, čímž by měla klesnout i spotřeba procesoru. Dále snižte o 0.1V napětí na procesoru, čímž zejména při vytížení snížíte celkovou spotřebu procesoru i v některých případech o 10 až 20Wattů v zátěži. V případě idle stavu počítače rozdíl téměř nepoznáte. Poodpojujte veškerá nepotřebná zařízení, i PCI karty, které již nevyužíváte (firewire, TV karta, další přídavné USB), to vše zakažte. V biosu dále zakažte paralelní porty, sériové porty, pokud to lze, tak některé USB porty, pokud nepoužíváte ještě starý IDE kanál, deaktivujte ho. Pokud máte možnost místo 4x 1 GB ram vložit 1x 4GB modul, tak ramky vytáhněte a nahraďte adekvátní kapacitou ovšem v jednom modulu. Přepastujte procesor lepší pastou, tím zlepšíte vedení tepla a tím i menší teploty o 5 až 10 °C v zátěži, pokud jste měli mizernou teplovodivou pastu předtím. Pastu nanášejte jen zlehka a rozetřete po celé délce tepelného vývodníku procesoru gumovou rukavicí, nebo nějakým kusek igelitu. Pokud nepotřebujete DVD-RW mechaniku, ODPOJTE ji. Pokud nepotřebujete haldy odpojených datových kabelů, odpojte je. Nezamezujte proudění vzduchu uvnitř skříně, všechny kabely ukliďte. Vyčistěte větráky a žebrování chladičů zanesené prachem (v jednom případě mi to snížilo teplotu o 19°C, když jsem tohle provedl). V dalším případě mi pomáhá a zabírá vyštípání zadního plechu na zadní větrák vedoucí ohřátý vzduch ze skříně – teploty pak zpravidla klesnou o 5 až 10°C.
#8) Pokud se Vám někde objeví grafická karta, která má adekvátní, nebo vyšší výkon a má mnohem nižší spotřeby, tak ji můžete nahradit. Nejenže byste měli ušetřit na spotřebě elektřiny, ale měli byste ulevit i zdroji. Obvykle Však bývá zdroj v PC levnější položkou, než výkonnější avšak úspornější grafická karta.
Celý tento článek píšu jako dobrou radu, ale ne jako předpis toho, co musíte udělat. Proto neberu žádnou záruku ani zodpovědnost za to, když si kterýmkoliv z postupů zničíte či poškodíte PC či kteroukoliv z jeho komponent. (to tu uvádím preventivně).