St. Led 22nd, 2025
na obrázku je logo tučňáka s nápisem linux podtržený zleva doprava

Taky jste se už dávno chtěli vrhnout do vlastních hrátek s linuxem, jen doposud nebylo dost času, peněz, místa, příležitostí, hardwaru, nebo kvalitních tutoriálů?

V tomto seriálu vám pomůžu při hrátkách s linuxem vyřešit alespoň ten tutoriál a vzhledem k tomu, že mám v plánu rozprodat moje vlastní základní desky, které jsem měl na zkoušení, testy clusteringu a dalších príma věcí na linuxu, tak i ten hardware a kvalitní příležitost, jak se naučit s linuxem.

V tomto tutorialu vyberu vhodný linux pro železo, které prodávám, nebo mám v plánu prodat na aukru, na kterém jsem buď sám fungoval, nebo jsem s ním prováděl zajímavé testy od GlusterFS, až po různé aplikační testy pro srovnání na pomalejším hardwaru.

 

Výběr Operačního systému a 32 vs. 64 bit

Prvně začnu s výběrem distribuce a potom zda-li je vhodné použít 32bit nebo 64bitový systém. Uvedu to na konkrétních příkladech a NAUČÍM VÁS MYSLET. To je přesně to, co lidem neskutečně chybí, když se rozhodují, jaký OS nainstalují.

Když máte v ruce základní desku s procesorem, podívejte se na bílé písmo vytištěné na základní desce, kde byste měli vidět výrobce, typ, řadu.

Zadejte to do googlu. Pokud je to deska od gigabytu, asus, MSI a další, tak by vám to mělo hned najít konkrétní desku, dozvíte se jaká je to architektura a jaký do toho pasuje procesor. Vzhledem k tomu, že vám pravděpodobně napíšu, co v tom máte za procesor, tak uvedu následující příklady, co je dobré si o procesoru zjistit.

Athlon 64 3700+

Hned na prvním odkaze na CpuWorld se dozvíte základní info o procesoru.

To co Vás zajímá je, jestli je procesor 64 bitový a jestli umí virtualizační instrukce a jaké má vůbec instrukce. To jestli má 4Ghz, nebo 2Ghz je vám upřímně k ničemu. Dneska máte taky občas výkonnější 1.4 tsi motor, než 30 let starý 2.0 bez turba, podobné to je s procesory. Frekvencí se neřiďte.

Hurá, o procesoru se lze dočíst, že podporuje maximální rychlost DDR 400 mhz, že má 1 jádro, 1 vlákno, umí SSE3 instrukce a AMD64, takže zvládne 64bitový operační systém. Dále se lze dočíst o Thermal Design power, která činí 85,3 Wattů. Což vzhledem ke stáří procesoru není zas taková tragédie. I dnes najdete procesory, které mají třeba TDP 130W (o výkonu teď nemluvme).

Mám jít do 32bitového systému, nebo 64bitového?

Odpoveď bude jednoduchá. Podporuje Vám 64bitové instrukce procesor? Ano? Máte více než 3GB RAM? Ano? Pak běžte do 64 bitového operačního systému. V opačném případě vás zajímá 32 bitový OS.

Zde už schéma, které si můžete klidně vytisknout, nebo sdílet na svém webu s udáním zdroje.

I když máte méně RAM, či slabší 32 bitový procesor, buďte vklidu, s Linuxem si užijete srandy i tak dost.

Jakou distribuci zvolit?

radit vám tady je jako vám vybírat spodní prádlo. Někdo chodí v tangách, někdo preferuje slipy, další člověk bez boxerek neudělá ani krok, někomu jinému zase vyhovují trenky. Chápete kam tím mířím? Já vám můžu vyložit to spodní prádlo na stůl a zkusit si ho musíte vy.

V mém tutorialu se ovšem budu držet jakéhosi zavedeného mainstreamu, který rozběháte na každém železe, co má masivní podporu tisíců a tisíců uživatelů po celém světě. A myslím si, že pro začátečníky to bude bohatě stačit.

Pokud Vám to připadne příliš mainstream, tak můžete mrknout třeba sem a vybrat si nějakou distribuci, která padne přímo vám.

Nás bude v tutorialu zajímat Debian, ubuntu, které mají na české scéně zhruba největší podporu a používá je na české scéně nejvíce uživatelů. Myslím si, že pro začátečníka v současné chvíli není asi nic lepšího. Existují i diskusní fora v češtině, nehledě na to, že problém, který se Vám objeví na debianu, bude mít i řešení na ubuntu forums, protože Ubuntu defakto vyšlo z Debianu. Pokud se na to cítíte, kolegové si chválí Arch Linux. Pro začátečníka asi nemohu úplně doporučit, ale 10 let trvající životní cyklus každé verze má Centos linux, který vychází z Red Hat enterprise Linuxu. Pokud si zase potrpíte na nejnovější verze všeho možného, tak zdarma je rovněž Fedora Linux, která má ve svaté trojici Red Hat Enterprise Linux (dále jen RHEL), Fedora a Centos stejný balíčkovací systém RPM a YUM.

 

Co na server, co na desktop?

Tady záleží dost na víře. Někdo věří ubuntu, někdo debianu, někdo centosu, někdo RHELu, raspbianu, zkrátka kdykoliv si vybíráte distribuci, měli byste vědět, proč saháte právě po této distribuci.

A protože jsem Vám tím vůbec nepomohl, napíšu Vám osobní názor, co a proč používám na Desktopu a co používám na serveru.
Na běžných serverech používám debian, na domácím diskovém poli, přes které i routuji používám rovněž Debian. Na virtuálních serverech, kde nechci použít Centos s 10 letou podporou, použiju ubuntu-server LTS (long term support) verzi, pokud má zrovna podporu do hlubší budoucnosti, než zrovna aktuální verze Debianu. Tam kde mám někde nějaký licenční server a chci mít na 10 let postaráno o bezpečnostní záplaty, tak sáhnu po Centosu, ačkoliv existuje poslední dobou spousta problémů, které mi na Centosu vadí.

Pokud nevíte, jak dlouhou životnost má která distribuce, doporučím tento web: linuxlifecycle.com.

Na desktopu jsem si oblíbil Zorin OS Core, protože má v sobě už předinstalované vše, co je potřeba a zvládá spouštět pomocí již nainstalovaného a přednastaveného emulátoru WINE i windowsácké aplikace, pro které neexistuje náhrada, nebo některé počítačové hry, které mám oblíbené z Windows.

ZorinOS je ovšem v podstatě jen převlečené a vylepšené ubuntu. Takže pokud se v tutorialech chcete striktně držet postupů, tak můžete klidně zvolit ubuntu nebo zorinOS a neměli byste z hlediska psaní příkazů poznat rozdíl.

 

Stahujeme, vypalujeme

Jak poznat 32 bit nebo 64 bit verzi?

32 bitová má občas v názvu i386, i486, i586, i686.

64 bitová verze má v názvu AMD64.

Protože tu mám zrovna před sebou základní desku socket 754 a RAMek po skromnu (2x 256 MB) tak stáhnu 375 MB netinst verzi debianu i386 (32bitovou).

Pro stahování Debianu přejděte sem:

https://www.debian.org/CD/http-ftp/

(32 bit je označován jako i386, 64 bit je označován jako AMD64. Na 64bitovém intelu poběží verze AMD64

Pro stahování Ubuntu přejděte sem:

https://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads

(úplně dole doporučím vybrat LTS verzi ubuntu a podle potřeby (32 bit, nebo 64 bit). Je možnost to stáhnout legálně přes torrent, nebo z jejich webserveru.

Centos bohužel nevidím ve 32bitové verzi ale pouze v 64 bitové:

https://wiki.centos.org/Download

ZorinOS o kterém jsem mluvil:

Všechny downloady, nahoře si cpou placenou edici, dole najdete edice zdarma: https://zorinos.com/download/

32bit verze:

https://zorinos.com/download/12/core/32/

64bit verze:

https://zorinos.com/download/12/core/64/

A to by mohlo pro začátek stačit.

 

Předpokládám, že teď budete chvíli stahovat, takže máte čas do příštího dílu. Mezitím si sežeňte DVD-RW, nebo 2GB USB flash paměť. V příštím díle Vás naučím si udělat instalační médium.

 

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *