So. Pro 21st, 2024

Na windows si máme vytvořit RSA klíč. To zvládáme. Pomocí puttygenu se vším proklikáme a ono nám to samo vytvoří jak .ppk tak .pub soubor. Ppk soukromý klíč přidáme do putty a už se můžeme zabezpečeně přihlašovat. Ale co na linuxu? Jak se to vytváří na linuxu?

Je to ještě jednodušší, než na windows.

Přihlašme se do terminálu na náš linux. Ideálně za roota.

napišme příkaz : ssh-keygen -t rsa

Pak už nám to jen vypíše :
Generating public/private rsa key pair.
Enter file in which to save the key (/root/.ssh/id_rsa):
/root/.ssh/id_rsa already exists.
Overwrite (y/n)? y
Enter passphrase (empty for no passphrase):
Enter same passphrase again:
Your identification has been saved in /root/.ssh/id_rsa.
Your public key has been saved in /root/.ssh/id_rsa.pub.

Dále nám to zobrazí otisk a to je vše. Máme klíče v ~/.ssh/id_rsa je soukromý klíč a v ~/.ssh/id_rsa.pub  je veřejný klíč.  Kde ~ je domovský adresář uživatele, za kterého jsme vytvářeli RSA klíč (v našem případě root).

 

Odzkoušeno na Debian Squeeze linux 6.0.4 x64.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *