St. Led 22nd, 2025

Jakmile musíte začít řešit dotažení VLAN trunkovaného 802.1q spoje přímo na Váš server, dostáváte se do jinačího levelu serverhostingu a síťařiny a najednou řešíte naprosto jiné problémy.

Upřímně musím uznat, že tohle je přesně ta skvělá věc, která se nikde na žádné škole neučí, neučí se to ani na CCNA, CCNP certifikačních kurzech, protože nastavit Trunk spoj na ciscu by zvládla i cvičená opice s 640-802 certifikátem, s VTP je to ještě snazší, pokud si pohlídáte očišťování switchů při zařazování do stejné VTP domény. Ovšem na linuxovém serveru, kam Vám dotáhnou trunking spoj a máte tam desítky virtuálních mašin, každá z bezpečnostních důvodů v několika různých vlanách, kde se zorientováváte v dokumentaci i několik desítek minut, aby jste byli opravdu jistí, že děláte správnou věc, to už chce vyšší level. A protože jsem pověstný tím, že všude cpu bonding, loadbalancing a fault-tolerance používám tak často, že by si někdo mohl myslet, kdoví jak nejsem sprostý, v okamžiku, kdy tohle chcete kombinovat, začínáte řešit velmi zajímavé věci, které občas potrápí Váš mozek víc, než leckteré sudoku.

Z tohoto důvodu sem přikládám užitečné zdroje k nastudování kvůli VLAN trunkingu aplikovatelného na linuxovém serveru s bondingem (a třeba i několika bondingy) a za bridgem kvůli KVM.

 

zdroj1

zdroj2

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *