St. Led 22nd, 2025
logo debian linuxu, logo ve tvaru spirály a napravo od spirály nápis debian

To vás tak někdo přivede k serveru, na kterém je všechno úplně špatně. No nic, tak to jdem opravit jedno po druhém. Zde ukázka z řešení jednoho z mnoha problémů.

Prvně si vysvětleme co to znamená: loopback je rozhraní, které musí mít každý server či počítač, aby mu fungoval správně networking. Existuje mnoho aplikací, které pro svůj chod loopback potřebují a některé bez loopbacku ani nenastartují. Jedná se o fyzicky neexistující, virtuální rozhraní.

loopback device renamed to eth0 při bootu linuxu, načež loopback chybí a eth0 má 127.0.0.1:

řešení:

touch /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
echo 'SUBSYSTEM=="net", DRIVERS=="?*", ATTRS{address}=="00:00:00:00:00:00", NAME="lo"' >> /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules

Pak to chce obvykle reboot, nebo:
systemctl restart networking

Nezabralo? 2. řešení:

ln -s /dev/null /etc/udev/rules.d/80-net-setup-link.rules

opět reboot, nebo systemctl restart networking

Stále nic? 3. řešení:

Otevřete si /etc/default/grub
Pokud umíte s vimem, tak:

vim /etc/default/grub
pokud ne, tak zkuste nano:
nano /etc/default/grub

řádku s :

GRUB_CMDLINE_LINUX=""

změňte ná:

GRUB_CMDLINE_LINUX="net.ifnames=0 biosdevname=0"

Pak už stačí jen:

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
# Pokud nemáte sudo a jste za roota, tak bez sudo a potom reboot:
reboot

zdroj
zdroj2
zdroj3
zdroj4
zdroj5
zdroj6
zdroj7

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *