Po. Pro 30th, 2024

Snažím se odhlučnit svoji PC skříň, kterou používám na domácí sestavený NAS a přestože jsem se snažil odhlučnit stávající dosluhující case, ta bohužel rezonovala, disky jdou stále slyšet a ani koupení odhlučněného rámečku na disky nijak ke kvalitnímu ztišení nepomáhá. Co teď?

Moje požadavky

Varianta A:

  • Co největší tlumení hluku, tedy co největší TICHOST, chci mít dokonale odhlučněnou case (pc skříň)
  • ATX deska
  • Instalace 2 HDD velikosti 3,5″ a 2 SSD na systém
  • Co největší tichost, minimum tepelného výkonu, procesor tam mám momentálně Celeron G3900TE s TDP35W, což je pro mě na diskové pole a občasnou virtualizaci na Debianu linuxu zcela ideální
  • Case nesmí být prosklená, protože tam kde je prosklení, tam se netlumí tak dobře hluk, jako v neprůhledné skříni, která má ze všech stran nalepenou izolaci

Varianta B:

  • Rozumný poměr tlumení hluku, ale uvnitř skříně bude výkonný herní počítač či pracovní stanice a já jsem ochoten obětovat trošku ticha ve prospěch kvalitního chlazení
  • ATX deska
  • Instalace SSD disků a aspoň 2 HDD
  • Case může být prosklená, protože jde o herní PC

 

A výsledky?

Googlil jsem, sledoval jsem různá videa na youtube, četl desítky recenzí, až mi z toho šla hlava kolem. Proto tento článek píšu proto, abych Vám tento výběr ulehčil, protože možná řešíte stejný problém, jako já – chcete mít tiché PC, u něhož můžete klidně spát.

Většina českých recenzí na českých webech nemá měření hluku, což je mi k ničemu, anebo chybí srovnání s ostatními skříněmi. Takže když mi autor české recenze napíše, že je nějaká skříň tichá, tak je to asi tak relevantní informace, jako když v recenzi na sportovní auto napíšu, že je rychlé…Všechny sportovní auta jsou rychlá, jen některé je rychlejší než jiné a jiné brzdí jinak apod. Totéž se týká počítačových skříní. Musíte se rozhodnout, co od toho přesně chcete, sepsat si přesně požadavky, co vám to má poskytovat a podle toho pak pečlivě hledat a číst recenze.

Nakonec moje největší trápení pomohla vyřešit tato recenze v youtube videu:

Konkrétně zde: https://youtu.be/Bo6XTSI7Yv8?t=487

Graf ukazující jednotlivé srovnání skříni a hluku. Nejtišší je BeQuiet PB600 uzavřená na minimum otáček ventilátorů 29 dBA, dokonce i s maximálními otáčkami ventilátorů je Bequiet stále o téměř 1 dBA tišší, než uzavřená Fractal Define C běžící na 1290 otáček ventilátorů

 

Tohle byl přesně údaj, který jsem celou dobu tak hledal a bohužel jsem nenašel jedinou českou recenzi, kde by se někdo zabýval měřením hlučnosti skříní, našel jsem až v zahraničí a to u youtube kanálu Gamers Nexus. Děkuji.

 

Říkal jsem si, že třeba srovnávám nesrovnatelné, protože Fractal Define C je přece jen jedna z nejlevnějších skříní od Fractal designu a není to jejich vlajková loď. Fajn, zkusme Fractal Define R6, a stále to není dost dobré, stále je to v co nejzacpanější formě hlučnější skříň, než Bequiet PB600, viz tento screenshot z tohoto videa:

I fractal define R6 je v nejtišším módu hlučnější, než nejhlučnější Bequiet PB600, ikdyž jen o 0,1 dBa.

Na obhajobu Fractal Define R6 musím dodat, že má větší možnosti škálování, můžete si otevřít předek skříně, vršek skříně a lépe tak přizpůsobovat tok vzduchu ve skříni. Takže na herní či ultra výkonný a topící počítač se zdá lepší, pokud tolik nelpíte na tichosti.

Jak je na tom Fractal Define 7?

To je skříň pohybující se v dnešní době už okolo 4 tisíc korun, prakticky se to řadí mezi špičku. Zkrátím Vám čas. V podstatě prašť jako uhoď s Fractalem R6, vítězí stále BeQuiet! PB600. Viz toto video a přikládám screenshot z videa.

Fractal Define 7 je zhruba podobně tichá, jako R6, ale na Bequiet PB600 zkrátka nemá a ztrácí na vítěze ve videu Gamers Nexus o celých 5,6 dBA

Fractal define S2? Horší než R6 a horší než define 7

Viz video

Define S2 je horší než R6 a horší než Define 7 a samozřejmě žádná skříň od Fractal Designu nemá v tichosti na BeQuiet! PB600.

Zaujala mě druhá skříň v testu In-Win 303, je těsně za BeQuiet PB600 a má prosklenou bočnici

Odkaz na heuréku, dnešní ceny 2030 CZK nejlevněji viz neaffiliační odkaz na heuréku
Je prosklená, to ji podle mě stojí nejvíc hluku navíc a z druhé strany má perforovaný plech.

 

Kdo je vítěz nejtišší kastli na trhu? Je to Be quiet! Pure Base 600 (Varianta A)

Našel jsem pro Vás dokonce místo, kde to mají nejlevněji, dnes v den psaní článku s DPH za 1528 korun na suntech computer, viz odkaz. Neaffiliační odkaz na heuréku zde.

Vzhledově to není žádný zázrak, ale pokud vám jde o tichost pro diskové pole, jako mě, tak máte jasno. Pokud chcete něco, co je rozumně tiché, ale má to stále dobře řešený proud vzduchu pro chlazení výkonnějšího počítače, sáhněte po čemkoliv, co vidíte v testech. Čistě technicky vám bude vyhovovat i ten Be quiet! Pure Base 600 pro herní počítač, ale pokud jste např. exhibicionisti a chcete mít světélkující počítač v barvách všech barev duhy ve stylu LGBT, tak se musíte podívat po jiné skříni. Já ze světýlkového exhibicionismu vyrostl a když mi svítil v noci tovární ventilátor na boxovaném chladiči u mého ryzenu 9, tak jsem za pár dní začal přemýšlet, jak se toho svícení zbavit. Nakonec jsem amd boxovaný chladič vyměnil za Scythe Mugen 5 PCGH Edition (a od té doby když zapnu počítač, musím dát ruku k výdechům ventilátorů, abych vůbec poznal, že se PC zapnul a samozřejmě svítící diody jsou pryč. Vypadalo to s tím boxovaným chladičem hezky, když do toho koukáte přes den, ale v noci to fakt nechcete).
Kdybych uvažoval o diskovém poli pro až 16 disků, jdu do Fractal Define 7 XL. Ale pozor, je to bigtower. Do Fractal Define R6 narvete po dokoupení přídavných rámečků až 11 pevných disků velikosti 3,5″.

 

 

Pozor na závěr! Ne všechny Be Quiet skříně jsou tak tiché, jako Pure Base 600

Přestože od Be Quiet vyhrává v testech na kanále Gamer Nexus Pure Base 600 v tichosti, ne všechny skříně od Be Quiet jsou tak tiché, jako právě tato. V případě Be Quiet Silent Base 802 Sealed se jedná o ještě hlučnější skříň, než jsou všechny Fractal Define a dokonce be quiet! silent base 601 na stock rychlosti ventilátorů zapadají v šedi průměrnosti okolo 36 dBA, viz odkaz.

 

A kdo je vítěz ve Variantě B?

Procesor vždycky nějak uchladíte, horší je to s grafickou kartou, takže se podívejme, jak na tom jsou kastle s grafickými kartami.

2. nejtišší kastle je In-win 303, přičemž je to case, která skončila lépe, než Fractal Define C v otevřeném stavu.

Ale ještě jeden závěr vyplývá ze stejného grafu. Corsair 270R s ventilátory na 1050 RPM je na 4. místě v teplotách GPU a současně 5. místo v teplotách.  Jinak většina skříní byly buď chladnější, ale hlučné, nebo měla grafická karta v nich vyšší teplotu, ale byly celkově tišší. Pro hráče bych obětoval hlučnost a šel bych rozhodně do nejlépe chlazené case v poměru cena/výkon.

Rozdíl mezi nejvíce horkou Be Quiet PB600 na minimální rychlost otáček ventilátoru a nejlépe chlazenou skříní Rosewill Cullinan na 1100 otáček ventilátorů je 17,1°C.

zdroj

zdroj2

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *