Čt. Lis 21st, 2024

O mně

2008 – 2009  : CCNA Exploration course na Univerzitě Obrany

10.10 slavím každoročně založení projektu, který mi dal nejvíce administrátorských zkušeností. Mám již 12 leté zkušenosti s Game hostingem a letos oslavím 13. rok existence projektu 3server. Díky projektu 3server jsem konzultoval servery pro CoD Intel Ligu a chvíli jsem spolupracoval se členy Televize PG24.cz. 3server se také proslavil hostingem pro EG sports ligu (Counter-strike 1.6)  a výzkumem studentů psychologie Masarykovy Univerzity, prováděném na herní komunitě hráčů 3serveru. Se servery jsem se vypracoval od nuly až k dnešním serverům, ustájených na páteřní síti České republiky v serverovně Master DC Brno s neomezenou vyhrazenou páteřní linkou a stanovenou šířkou pásma 1000 Mbps.

Za dobu své praxe v IT jsem složil/opravil již stovky až tisíce počítačů. Dříve jsem se specializoval na platformu AMD, dnes mi mozkové závity protáčí pravidelně i intelácké platformy. Moje další specializace jsou small bussines servery a tichá, výkonná, herní PC.

Baví mě overclocking. V minulé době (rok 2012 – 2013) jsem se intenzivně věnoval opačné činnosti. Snižování spotřeby PC/Serverů. Díky snížené spotřebě lze ušetřit až několikatisícové náklady za elektřinu ročně. Při nákupu úsporného procesoru se náklady navrátí již do roka a pokud nejsme nároční uživatelé, ačkoliv nám běží PC/Server 24/7, návratnost za úsporný procesor je již většinou v období jednoho roku, v případě vyšších nákupních cen komponent do několika let.

Mám dlouholeté zkušenosti s virtualizací. (od roku 2008) Začínal jsem na Vmware Serveru (Win 32), postupně jsem se propracoval k VMware Server 2.0.2, VMware ESXi (4.0 postupně až po verzi 5.1) , Citrix Xenserver, Xen, ačkoliv většina současných virtuálních stanic běží na KVM. Na běžných PCčkách jsem se časem spokojil s VirtualBoxem. Šáhnul jsem si i na VMware Workstation, což musím dát VMware Inc. za pravdu, že se jedná o kvalitní software s tím, že bych za něj asi nikdy nebyl ochoten platit takové peníze, jaké to stojí.

Moje publikační činnost se ubírala směrem Virtualizačních technologií. Po benchmarkování výkonu virtualizovaných platforem, jsem zjistil, že už je dnes téměř jedno co používáte za virtualizační platformu, pokud je vhodně zvolená k aktuálnímu hardwaru a způsobu využití. Jedním z budoucích cílů je přijít s účinnou ochrannou proti DOS a DDOS útokům.

Podílel jsem se aktivně v síťové Laboratoři Mendelu kde jsem v LS 2011 přednášel na téma Virtualizační Technologie v předmětu Unix (UNX). V souvislosti se síťovou laboratoří jsem měl také příležitost stát se testerem v projektu Virtlab. (viz obrázek )

Virtlab na UI PEF Mendelu

Dnes pracuji jako hlavní IT LDF MENDELU, která má na Mendelově univerzitě nejvíce serverů po fakultě PEF. Na LDF MENDELU mám na starosti 12 fyzických serverů, 105 PC v 5 učebnách, ještě více virtuálních stanic a měl jsem jedinečnou příležitost řešit i tak zajímavé věci, jako je provoz linuxové terminálové učebny, kterou se mi během roku 2013 podařilo kompletně zvirtualizovat, postavit na debianu a celou zrychlit. Při provozu virtualizačních technologií používám v drtivé většině open-source/freeware řešení. Za rok 2013 jsem fakultě ušetřil 436 tisíc korun za nákup komerčních virtualizačních technologií, které díky nasazení KVM nebyly potřeba. Zaměřuji se na zefektivňování provozu serverové techniky a tedy i snižování nákladů, v čemž se chci i nadále zdokonalovat i příští roky. Po vstupu do komerční sféry plánuji ještě efektivněji šetřit firemní náklady a pomáhat tak firmám k masivním úsporám, které se vyplatí oběma stranám i v období hospodářské stagnace a nejistotě nejen na evropských trzích.
Mým cílem je snižovat náklady ve prospěch efektivity chytře a ne jenom osekat náklady tak, aby to v budoucnu stálo mnohem větší náklady, než doposud a jak můžeme vidět, že se v mnohých firmách děje.

2014 – Projekt Virtualfit [ukončeno]

2015 – 2016 – Konzultace infrastruktury u společnosti SmartSupp s.r.o,  absolvování MTCNA certifikace, AT&T certifikátu na mobilní sítě v USA v zájmu training course programu, získání Ing. titulu z informatiky

2017 – 2018 – Začínám se znovu věnovat vývoji i dalšímu studiu PC her/ herních principů ve volném čase, poskládal jsem si 2 starší retro počítače. Jeden, na kterém běží originální windows 98 a druhý s originálními Windows 2000 NT. Celkově se kromě dnešních technologií věnuji ve volném čase i retru a inspiruji se herními mechanikami z 90. let, protože to byla přesně doba, kdy se extrémně experimentovalo s herními principy i originálními myšlenkami a na tyto myšlenky bych rád v budoucnu navázal svou vlastní tvorbou, protože mnohé hry v 90. letech jsou zábavné a hrané dodnes, zatímco na mnohé dnešní casual hry si nikdo za pár let ani nevzpomene, protože nepřináší často vůbec nic nového.
Kromě toho migruji svoje servery do Pražských datacenter s napojením na páteřní sítě Amsterdam Internet Exchange AMS-IX a Německou DE-CIX v infrastruktuře za antiDDoS ochranami od společnosti Radware, čímž se posouvám o další level kvality služeb směrem kupředu. Rovněž začínám aplikovat kromě KVM i řešení na dockeru tam, kde to má opravdu smysl. Tímto chci rovněž poděkovat společnosti Master Internet s.r.o za dlouhotrvající vynikající spolupráci a kontrakt v podobě housingu mých serverů, které jsem u nich měl ustájené od roku 2006.
Taky jsem si myslel, že se programování ve velkém vyhnu a podívejme se…Po Nette si pohrávám s PHP Frameworkem Code Igniter, což je přesně to, co hledám na vývoj menších projektů, administračních rozhraní na míru a drobných custom řešení.
V roce 2018 zakládám skupinu Old Computers 2000+ na Facebooku, která má k 16.2 2019 již 425 členů z řad odborníků a nadšenců na hardware, elektro, počítače i software od roku 2000 – 2012, vycházející ze spřátelené skupiny Old Computers, která rokem 2000 naopak končí.

2019 –  14.2 2019 byla uspořádána první akce svého typu s názvem Kšeft Pivo, kde členové skupin Old Computers a Old computers 2000 – 2012, mohli přijít buď na osobní předání hardwaru, nebo nabídnout své starší komponenty k prodeji ostatním členům, ale současně u piva/kofoly/čaje se mohl kdokoliv zeptat kohokoliv na některé technologické vychytávky, tipy, triky či různé rady ostatních členů, kteří se konkrétní problematice věnují dopodrobna. Mě bylo velkou ctí ostatním členům vysvětlit výhody virtualizace na počítačích,  praktické užití a pozitivní přínosy Virtualizace v praktickém provozu. Akce se setkala s pozitivními ohlasy a budou se patrně pořádat s měsíční periodou.

 

3 thoughts on “O mně”
  1. Zdravím,

    chtěl bych poprosit o návod k Mikrotik RouterOS, jak správně vytvářet a navzájem propojovat VLANy. Na svém Mikrotiku toto používám a od doby, kdy došlo ke změnám v oblasti bridgů (RouterOS verze 6.41 a pozdější) se mi tam začalo dít několik nečekaných problémů, které jsem do dneška nebyl schopen vyřešit.

    1. Zdravím Radku,

      díky za zajímavý námět k napsání článku s Mikrotik Tématikou. Jak bude čas, zkusím se k tomu dostat. Mám tu momentálně 2x RB 941, tak na to napíšu článeček. Neslibuji, že to bude hned, ale chci si s tím pohrát a naházet tam screenshoty i komentáře. Co konkrétně Vám s VLANami nechodilo?

      1. Měl jsem problém dostat se na vlastní server (ve stejné VLAN i podsíti jako PC) přes veřejnou IP – s pravidlem Hairpin NAT a dalšími jsem dělal různé pokusy a stále ne a ne to rozjet. Nakonec se mě ujala jedna dobrá duše přímo v Mikrotik supportu a společnými silami jsme to dotáhli do funkčního stavu. Při tom se zjistilo, že v RouterOS je asi nějaký bug, který způsobuje právě to podivné chování. Z toho důvodu jsem jim poskytl celou konfiguraci včetně popisu zapojení a oni si to nasimulovali ve své laboratoři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *