Podložím to tímto článkem. Kingston na tomto disku šetří, je to nejlevnější model. Jediní uživatelé, komu disk mohu doporučit jsou lidé, kteří přijedou jednou za 2 měsíce domů/na chalupu, kde jim je jedno, že mají SSD disk s horšími paměťmi, když ten SSD používají jeden víkend jedenkrát za 2 měsíce a kde poznají rozdíl mezi přechodem z Harddisku na Solid state drive (dále jen SSD disk), ale už nepoznají tolik rozdíl, mezi kvalitním SSD a těmito entry-level disky. Chápu, proč to kingston udělal a tím důvodem je cena. Proto si myslím, že bychom neměli podporovat takové chování výrobců tím, že bychom si uvedené SSD disky kupovali. Odmítněte proto kupovat tyto SSD disky, na trhu jsou lepší produkty.
Když jsem pak srovnával rychlost oproti novější řadě Hyper-X FURY a díval se na testy zde, mohu asi převzít názor autora článku, že cenově jsou příliš vysoko za výkon, který nabízí, ale už asi uděláte menší chybu, než v případě Kingstonu SSDnow V300. To však trošku vyvracuje tato recenze, kde je srovnán Hyper-X Fury s kingston SSDnow V300, obě 240Gigové verze. V posledních fázích testů, konkrétně zde, starší kingston SSDnow V300 překvapivě válcuje v náhodném čtení 4KB bloků novější Hyper-X Fury. V uvedeném testu je ve čtení náhodných 4KB bloků Kingston SSDnow V300 o 58% rychlejší a při náhodném zápisu 4KB bloků o 29% rychlejší, ano mluvím stále o Kingstonu SSDnow V300.
Po této zkušenosti si uvědomuji následující.
Je 5 typů uživatelů
1) Ti, kteří používají SSD denně a chtějí zkrátka SSD, které jim taky při práci denně vydrží. Ani jeden z těchto SSD jim NEdoporučím.
2) Ti, kteří používají SSD jednou za 2 měsíce na víkend na chalupě. Ti po sáhnutí po kterémkoliv z těchto disků, asi nemusí tolik naříkat, protože při jejich používání jim SSDčka vydrží asi na věky věků…Když už jste ho koupili, tak se tím netrapte, příště kupte něco lepšího.
3) Nejnáročnější uživatelé, kteří chtějí výkon, čas jsou pro ně peníze, kvalitní SSD pro ně znamená vydělané peníze v kratším čase, které je ve výsledku živí. (střih videa, zpracování souborů) Vy, drazí profesionálové, se těmto SSDčkům VYHNĚTE OBLOUKEM!
4) Notebookáři… Pokud jste Pepa z Horní Dolní, už jste si disk koupili a máte ještě 14 dní na to ho vrátit, tak ho vraťte a vemte něco odolnějšího s lepšími čipy. Pokud jste 14 denní záruku propásli, tak už se tím netrapte. Pokud je Váš pracovní den s notebookem ve stylu „zapnu počítač, udělám nějaké tabulky v excelu, podívám se na email, mrknu na youtube, facebook“, většinou neděláte nějaké náročné diskové operace, nebo nepřesouváte větší objemy dat (a pokud, tak jen výjimečně přesunete průměrně za týden méně než 10 GB dat) , tak Vám to může být taky teoreticky jedno a disk by Vám mohl vydržet věky. (hodně hrubým odhadem i 5 a více let) Takže vám ve skutečnosti dřív SSD disk morálně zastará, než že by se začal sypat vlivem nekvalitních paměťových čipů, nebo vadnému řadiči. Buďte však ve střehu a nikdy se nespoléhejte na to, že se vám ze dne na den „nerozbije“ řadič na SSD disku a vy byste tak tím pádem ze dne na den přišli o všechna data, ikdyby byly paměťové čipy v pořádku.
5) Hráči. Máte 14 dní na to to vrátit? Vraťte a vemte SSD disk pro hráče s nějakým drobným příplatkem. Nemůžete? No tak v tom případě loading bude trvat o pár vteřin déle (odhadem max o 5 vteřin delší čas loadingu, než u rychlejších SSD disků, což skoro nepostřehnete, protože jste pořád o hodně rychlejší, než v případě běžných harddisků). Problém u Vás nastává, pokud často instalujete a odinstalováváte hry, tak potom by mohl disk vydržet kratší dobu, než u předchozího typu uživatele (teď fakt nepodložená spekulace).
Vy ostatní, pokud to fakt máte jen proto, aby práce s počítačem byla rychlejší a v podstatě na disk moc nezapisujete, ale jen řekněme 70% času jen SSD disk čte, tak můžete být vklidu, SSD by Vám v takovém případě měl vydržet opravdu hodně dlouho.
Co dalšího nebrat? Samsung 840 EVO, kvůli méně kvalitním pamětem a dalším problémům, zdroj, zdroj2 a situace není ani lepší u a-data SSD disků konkrétně aspoň u SP600 řady (zdroj). Na stejné adrese si přečtěte i docela zajímavé diskuse.
Samsung 840 PRO má zase kvalitnější čipy, což výrobce potvrzuje 5 letou zárukou (zdroj), ale nebude Vám pravděpodobně vyhovovat o tisíc korun vyšší cena, než v případě těchto 2 kingstonů (SSDnow V300 a hyper-x Fury) (zdroj).
Ono už většinou stačí sledovat na hodnotu MTBF. Třeba OCZ ARC 100 (zdroj) má MTBF (co je to MTBF) udávanou až 2 miliony hodin. Kdežto nejnekvalitnější Kingstony SSDnow V300 uvádí konkrétně „Life expectancy: 1 million hours MTBF“ (zdroj), překvapuje mě však, že stejnou hodnotu oficiálně uvádí kingston i u disků Hyper-X fury a hyper-x 3k.
Co mě však zarazilo u Hyper-X fury je údaj „NAND endurance“, který v tomto článku činí 641 TB oproti konkurenci, která slibuje ve stejné tabulce „jen“ 72 TB přepisů SSDčka nějaké průměrně odhadované životnosti. Nevím kde tento odhad Kingston vzal, ale bylo by fér, to tu zmínit.