St. Led 22nd, 2025

Prvně někdy v roce 2020 zabilo IBM po odkoupení Red Hatu, operační systém odvozený z RHELu CentOS Linux. Komunitu to vyhnalo k Rocky a Alma Linuxům. Já hlupák si myslel, že je to v pohodě, že tohle už je status quo „napořád“.

Teď to IBM už přepískli úplně a definitivně na všech instalacích přecházím k debianu/ubuntu-server distrům, nové instalace už na Red Hat like distrech nebudu plánovat a vypíšu sem důvody, proč jsem se tak rozhodl.

Red Hat zneveřejnil zdrojové kódy, které jsou k dispozici dnes už jen pro platící zákazníky. A stávající zákazníci už nemohou kvůli této právní kličce vzít zdrojáky a poskládat z toho vlastní distribuci, jako je Rocky či Alma Linux, protože by jim, jakožto zákazníkovi vypověděli s vysokou pravděpodobností smlouvy s předplatným. Argumentují tím, že se jedná „jen“ o zjednodušení workflow, že zdrojáky budou k dispozici přes Centos Stream. Čímž se Red Hat snaží oživit něco, co zabili před lety a vyhnali komunitu právě do Rocky a Alma Linuxu.

Důležité ALE

Developer subscriptions jsou stále zdarma, takže pokud máte developer subscription, stále se dostanete ke zdrojákům a balíčkům. Problém je, že už z toho patrně nebudete moci do budoucna sestavit vlastní distro a vydávat to za něco jiného, než RedHat a domnívám se, že nebude možné sestavit klon Red Hatu, když budete muset vycházet z repozitářů Centos Streamu. Mýlím se? Napište to pod článek v komentářích, díky.
Otázka je při těchto postupných krocích Red Hatu, na jak dlouho to takto bude?
Pro koho do budoucna tyto podmínky přestanou platit? Jak se dál změní podmínky příště?
Toto je netransparentní a nevzbuzuje to důvěru, když se to ubírá směrem větší komercializace a uzavřenosti něčeho, co bylo desítky let předtím zamýšleno jako zcela otevřené k volnému šíření pod licencí GPL. A ono je jedno, pokud jste vydavatel softwaru pod GPL licencí a jste smlouvou vázáni vydávat, protože když si zvolíte namáhavý způsob šíření zdrojových kódů open-source softwaru, na základě čehož tím odradíte drtivou většinu komunity se ke zdrojovým kódům dostat, dosáhnete podobného výsledku, jako kdybyste chtěli zamezit šíření vašeho softwaru.

Co to znamená pro mě

Všechny instalace, které jsem plánoval, odteď už pouze na debianu/ubuntu-serveru.
Všechny stávající instalace začnu postupně migrovat na debian/ubuntu-serveru.
Přehodnocuji svoji filosofii. Na co někde cpát linux s 10 letým životním cyklem distra, když se v daných prostředích stejně nikdy používat Red Hat nebude? Domnívám se, že moje chování RedHatu nakonec pomůže. Byl jsem parazit, když jsem používal alternativní produkty k RedHatu v podobě Rocky a Alma linuxu? Ne, prostě jsem používal to, co bylo k dispozici.

Proč to IBM přehnalo?

  1. Problém je v principu. Pokud IBM přikáže něco, Red Hat to udělá a poškodí tím Red-hat like distribuce, může se to dít pravidelně a opakovaně a nikdo s tím nic nezmůže, ani komunita, ani vývojáři odvozených distribucí, nikdo.
  2. Alternativní distribuce používala většina firem na testovacích prostředích, kde máte Red-hat like distro, když jste v produkci stejně měli Red Haty. Teď prakticky nemáte na výběr. Buď se vrátíte zpět na Centos Stream, nebo si musíte na neprodukčních prostředích pořídit RedHat a to bude drahé.
  3. A pokud teď salámovou metodou takto znepříjemnili život alternativních distribucí Red Hatu, tak nemá smysl u takových distribucí zůstávat, když nevíte, jak čitelný bude IBM za měsíc, za rok, za 5 let, když tyto distribuce slibují až 10 letý životní cyklus majoritních verzí.
  4. Pokud nemáte subscription u RedHatu a neplatíte si Red-Hatu za support u vás nasazeného Red Hatu, tak nejenže nemá smysl Red-Hat (či jeho alternativy) jako takové vůbec používat (dávají tuším stále 16 kusů licencí zdarma), ale dosáhnete lepšího komunitního supportu u kterékoliv jiné, otevřenější distribuce založené na debianu/ubuntu.
  5. Pokud hážeš klacky pod nohy vývojářům, dělajícím alternativní distribuce ke tvé distribuci, znamená to cílené zabíjení komunity. Té stejné komunity, ze které se občas stane malý či velký zákazník, rekrutují se z řad komunity nejrůznější specialisti a vůbec, pokud je kolem nějakého systému komunita, znamená to, že se v ní řeší i často vyskytované problémy a celé se to někam posunuje. Přesně o tohle se teď Red Hat připravil tímto naprosto stupidním krokem. VMware komunita vám takové kroky zvládne vstřebat, ale Linuxová komunita, zvyklá na naprosto jiné způsoby, si to líbit nenechá. Domnívám se proto, že teď hodně uživatelů vstřebá debian a ubuntu.
  6. Už teď se IBM nenachází pro ně ve výhodné pozici z hlediska Red Hatu, protože je válcují otevřené ubuntu-servery u všech cloudových poskytovatelů, přičemž např. na vytvářených Red Hatích virtuálkách v cloudu (minimálne v Azure tomu tak je), nemáte poskytovaný support ani od Microsoftu, ani od RedHatu. Máte tam prostě licence, za ty platíte, ale jsou to microsoftí licence bez podpory. A Red Hat si obvykle cpete do produkce právě kvůli podpoře. Tady IBM zcela selhává a dlouhodobě netransparentní kroky znamenají další zhoršení jejich situace oproti konkurenci. Ano, můžete si stále nasadit vlastní VMko a řešit si licence s Red Hatem po vlastní ose, máte však zase další overhead a práci navíc.

V čem je bez subscriptionu lepší Debian/Ubuntu-server na serverech?

  1. Ubuntu-serveru se chytli poskytovatelé cloudu ve velkém, takže dost možná nenajdete odladěnější distribuci, než právě ubuntu-server, do které přispívá Microsoft, Amazon i Google a další velcí hráči na trhu. A když se něco masivně používá, je zájem na tom, aby to bylo dostupné, pravidelně patchované, odladěné a dobře zvládnuté.
  2. Major in-place upgrade na ubuntu-server bývá naprosto bez problémů, upgradoval už jsem pár desítek instalací a zatím problém nebyl na žádné z nich. Na rozdíl při upgradu jakékoliv Red-hat like distribuce se vždycky sypalo, co mohlo. Leapp upgrade na Alma/Rocky/RHEL8 byl extrémně špatný, všechno, co se té distribuci nelíbí, vám to omlátí o hlavu a „starej se“. Pokaždé se mi vysypalo něco jiného při upgradu Redhatích distribucí a pokud nemáte subscription, komunita zas tak aktivní není, nebo zdaleka ne tolik, jako na debian/ubuntu komunitách.
  3. Pokud potřebujete instalovat a nedeployujete rovnou hotový image, tak ubuntu-server má rozhodně nejlépe zpracovaný instalátor s podporou bondingu, vlan, s jakým jsem se zatím setkal.
  4. I u RHELích dister potřebujete jednou za 10 let provést major upgrade. Vyberete si raději 10 let neupgradovat a pak se rozčilovat nad každým zákysem, nebo místo toho mít debian/ubuntu-server, kde máte 5 let klid a po 5 letech zadáte pár příkazů a ono se to opravdu upgraduje bez sebemenších problémů na novější major distro a když už na nějaké potíže narazíte, máte plný google řešení, bez nutnosti čekání na placený support? Není o čem.
  5. Podpora non-free driverů v základu bez nutnosti cokoliv někde zapínat (debian od verze 12, ubuntu-server 20.04 LTS a novější). (síťové karty, řadiče atd…) Už mi stačilo to trápení někde shánět ovladače…ovladače už neseženete na stránkách výrobce, nebo na nějaké prehistorické knihovny, potíže se zkompilováním, nekompatibilitou…Ne, z toho už jsem vyrostl, takže non-free drivery jsou dnes už základ. Alespoň pro mě.
  6. Můžete mít neomezené množství instalací, narozdíl od Red Hatu, kde máte maximum tuším 16 kousků a pak už si musíte zaplatit.
zdroj: https://almalinux.org/blog/impact-of-rhel-changes/

Co to může způsobit do budoucna? (Ale taky nemusí)

Teď má IBM dobu hájení. Pokud to nenapraví, vyměnili krátkodobé cíle, za ty dlouhodobé a to je špatně. Z krátkodobého hlediska možná pár zákazníků donutí přejít z Alma/Rocky/Oracle Linuxu na Red Hat a možná díky tomu vydělají nějaké peníze. Ovšem tohle vše za cenu, že zbytek komunity ( co jim zbyl po rozeštvání Centosu 8), ze které by se mohli rekrutovat další zákazníci, komunita navzájem si pomáhající, budou mít s vysokou pravděpodobností, zájem utéct k jiné distribuci, kde komunita, nebo přímo autoři distribuce, nedělají takové kousky jednou za pár let. A pokud teď neodstřihli developer subscriptiony zdarma, neznamená to, že tak neučiní v budoucnu, což je v nynější době zcela nepřehledné a vnímejte drtivou většinu tohoto článku, jako pouhou spekulaci a pokus o predikci budoucího chování IBM na základě zažívaných událostí tohoto a předchozích let po odkoupení Red Hatu.

Zdroj zdroj2 zdroj3

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *