So. Pro 21st, 2024

Díky za námět na článek od kolegů. Ve stručnosti si tu sjedeme příklady užití jednotlivých RAID polí a jednoduše výhody i nevýhody.

UPOZORNĚNÍ: NIKDY NEUKLÁDEJTE DATA POUZE DO JEDNOHO RAIDu. Vždy mějte data na více místech současně, RAID neslouží k náhradě zálohování, nejedná se o zálohování. Jedná se pouze zvýšení spolehlivosti uložení dat, ale není to vůbec žádné zálohování. Pokud chcete opravdu zálohovat na roky dlouho vaše data, potřebujete páskové jednotky či více diskových polí současně a držet tak data na více místech, ideálně v geograficky oddělených lokalitách!

RAID 1 (mirroring)

RAID 1 použijeme kdekoliv např. u běžného počítače, kde  ztráta 1 disku bude znamenat pokračování v běžné práci. V okamžiku, kdy zjistíme, že jeden disk z diskového pole vypadl, již preventivně kopírujeme data a důležité zálohy pryč na bezpečnější úložiště, než zahájíme jakoukoliv práci s výměnou poškozených disků. RAID 1 je N+1 redundance. RAID 1 ze 2 disků znamená ztráta 1 disku bez ztráty dat. RAID 1 ze 3 disků znamená N+2 redundance (jako na RAID 6) a tato konfigurace používá všude tehdy, když jsou k dispozici pouze 3 pevné disky ale je nutné dosáhnout stejné redundance jako na RAID 6.

Raid 1 je ideální řešení do 3 disků, u extrémně bezpečných nasazení může samozřejmě být RAID 1 z více než 3 disků, kde s každým dalším diskem v poli roste jeho bezpečnost.

RAID 0 (sparing)

POZOR! Ztráta jednoho disku znamená ztrátu dat i na disku druhém. 2 či více disků se chovají jako 1 větší, díky čemuž je k dispozici více výkonu, více kapacity. Ideální do herních sestav, kde v případě výpadku pevného disku počítáme se ztrátou všech dat, uložených pozic her (spousta her např. na herní platformě steam ukládá své herní pozice do cloudu ke steamu, to stejné dělá i origin od EA u mnoha svých a modernějších her atd…)
Na RAID 0 polích je nutné denně zálohovat a počítat s tím, že kdykoliv přestane fungovat kterýkoliv z disků, je po datech.  Ideální i do starších počítačů na hry, kde máme např. 2 staré SATA disky o kapacitě 80GB. Zdvojnásobí se rychlost zápisu i čtení, protože se výkon rozkládá na oba disky.

RAID 5

Mnou již několik let nepoužívaný RAID 5. Má hned několik nevýhod a dnes ho vídávám samostatně v nových instalacích už jen vzácně, pokud tyto instalace neběží ve svých kopiích na více fyzických strojích.

Nevýhody RAID 5:

  • nutné minimum alespoň 3 disků
  • Ustojí havárii pouze 1 disku
  • V případě více disků výrazně roste šance rozpadu celého pole
  • Nejčastěji se pole rozpadne v případě, kdy po havárii jednoho disku a vložení náhradníka (hot-spare disku) během resynchronizace dojde k závadě dalšího disku a pole se rozpadne.Kdo to totiž s daty myslí opravdu vážně a chce opravdu použít raid 5, ten používá RAID 5 se zrcadlením na další stroje. Takže v okamžiku havárie RAID 5 pole na jednom stroji je k dispozici další RAID 5 pole na jiném stroji.

RAID 50

Raid 5 (tedy minimálně 3 disky), druhý RAID 5 (minimálně 3 disky), které dohromady tvoří RAID 0. Pokud kterékoliv RAID 5 pole selže a rozpadne se, ztrácíme data celkově. Pokud se tak však stane, je cena obnovy dat ve specializované laboratoři levnější, než v případě RAID 6 polí, kde se nachází druhá parita. (je možný výpadek 1 disku v každém RAID 5, pokud na kterémkoliv poli vypadne víc než 1 disk, dochází k havárii pole)

RAID 6

Minimum disků 4. Zvládne bez rozpadu pole výpadek 2 disků. Má rychlejší čtení, pomalejší zápis kvůli dvojité paritě. RAID 6 bych zvolil tam, kde není problém s výkonem na počítání dvojité parity a je prioritou větší bezpečnost diskového pole. Je to v podstatě nejbezpečnější typ RAIDu u 4 a více diskových řešení, ale není tu kladen důraz na výkon zápisu. Vhodné pro domácí disková pole, firemní pole, kde není kladen důraz na výkon pole, ale na bezpečnost a kde není priorita vysokých rychlostí zápisu.

RAID 60

Bezpečnější alternativa za RAID 50 s tím, že RAID 60 potřebuje celkem alespoň 8 disků, tedy 4 na každou RAID 6. Možný výpadek 2 disků na každý raid 6, tedy celkem mohou vypadnout až 4 disky. Je to drahé, bezpečné a má to až 4x vyšší výkon čtení (zápis urychlen bude minimálně, nebo vůbec) oproti rychlosti jednoho pevného disku.

Mám domácí NAS, co tam?

Položte si otázku. Je prioritou bezpečnost?
Tak do 3 disků RAID 1, od 4 a víc RAID 6.

Je prioritou výkon?
do 2 disků RAID 1, 3 disky RAID 5 (ale počítejte s vyšším rizikem ztráty dat), 4 a víc disků RAID 10.

Mám počítač na hry

Je prioritou pouze výkon a ztráta dat vás vůbec netrápí?
do 3 disků RAID 0, od 4 disků RAID 10. Pokud máte možnost pořízení NVMe disku, tak jakýkoliv NVMe SSD disk je rychlejší, než armáda disků v RAID 0.

Mám počítač na důležitou práci

RAID 1 do 3 disků, RAID 6 od 4 disků, pokud řadič neumí RAID 6, lze zauvažovat o RAID 10. 100% si pohlídejte zálohování několikrát denně na minimálně další 2 lokality a ověřujte si, že se tam ty data skutečně propnula. Nezálohujte pouze na diskové pole po síti, potřebujete data archivovat, ideálně automatizovaně na sftp server či jiný typ služby, který je šifrovaný po cestě, šifrovaný na cílovém bodě uložení a nemají k němu přístup aktuálně spuštěné programy, které by mohly v případě virové nákazy počítače způsobit zašifrování data záloh.

Mám pracovní počítač na výkon na střih videa

Je prioritou pouze výkon a aktuální ztráta dat Vás vůbec netrápí?
Pokud denně zálohujete, nebo dokonce několikrát denně zálohujete a potřebujete nekompromisně výkon, tak RAID 0 do 3 disků. (počítejte se ztrátou dat kdykoliv kterýkoliv z disků přestane fungovat)
Pokud denně zálohujete a chcete vyšší výkon od 4 disků, tak RAID 10.

Jednoduchá RAID kulkulačka je tady.

 

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *