Čt. Říj 31st, 2024

Ubuntu-server 20.04 a 22.04 mají v sobě integrované memtesty verze 5.01. A na těch se single i multivláknově CPU Ryzen 1600 zasekne nejpozději do 1. minuty běhu. V případě single core testu to zhavarovalo do 10 vteřin, v případě multithread memtestu to zhavarovalo za cca 54 – 56 vteřin běhu testu. Freezne se obraz, přestane to počítat a nahoře bliká ten červený znak + za slovem memtest86.
Problém se může objevit i na novějších procesorech. Přeflashování biosu na nejnovější verzi nemělo žádný vliv na memtest.

Řešení

Systemrescue https://www.system-rescue.org/Download/ novější memtest v 6.10 a tam už to běží v pohodě naprosto bez problémů.

Memtest verze 6.10 již na Amd Ryzen 1600 proběhl v pořádku. Novější bios nevyřešil tento problém, novější verze memtestu ano.

Jak vytvořím bootovatelnou flashku?

Zkuste program Rufus.

Jak instalujete USB flash disky vy?

Svěřte se v komentářích, co používáte místo programu Rufus? Znáte elegantnější a snadnější cestu? Sem s ní!

Jaký jiný Memtest zvolit?

Dle tohoto zdroje jsou k dispozici 2 memtesty. Memtest86 a Memtest86+. Pokud testujete denně desítky či stovky počítačů, možná by se vám mohla hodit Memtest86 Pro edice za 49$, pokud ale denně netestujete desítky počítačů, ale třeba jen jeden, vystačíte si bohatě s free verzemi Memtest86, který je ke stažení zde. Pokud jste příznivci open-source, tak patrně vaším favoritem bude Memtest86+.
Memtest 86+ se nikdy nezastaví, oznámí při proběhlém testu PASS (prošel), ale počítá dál, dokud ho nezastavíte. Takže když necháte stroj běžet přes noc, úplně běžně vám stroj ukáže, že test proběhl za noc už 5x či vícekrát v závislosti na výkonu stroje a velikosti RAM.

Memtest86+ přes PXE?

Jestli jsem si něco napsal do debilníčku mladého admina, tak je to rozhodně tohle. Rozhodně chcete mít vlastní PXE server ať už na počítači, nebo kdekoliv jinde a chcete na něm mít buď nějaký instalátor toho, co instalujete nejčastěji, ať se vám to naleje rychle po síti, než po usb flash disku, anebo tam mějte prostě jen Memtest86+, protože kdykoliv máte v domácnosti problém s počítačem, nemusíte pálit čas hledáním usb flash disku, stahováním image, prostě stačí nabootovat ze sítě a máte hotovo.

PXE pres Docker container

Tentokrát nechám plně mluvit odkaz. Docker mám rozběhaný, takže si na mém mikrotiku namířím IP serveru na jinou IP než mám a vyzkouším docker řešení. Snad časem vyjde článek, jak to rozběhat doma buď ve virtualboxu, nebo na VMku v lokální síti, kde máte docker.

Univerzální docker pxe řešení s více diskovými obrazy

A co takhle mít Docker PXE server, který bude mít k dispozici všechny image, které máte uložené na vašem domácím NASu?
https://hub.docker.com/r/dreamcat4/pxe Tady vkládá autor i screenshot, vypadá to moc pěkně a stojí to za vyzkoušení. Tady je GIT dreamcat4 PXE, kterého tímto zdravím a děkuji za jeho práci.

Závěr

Škoda, že výrobci neintegrují hromadně memtesty do biosu, ušetřilo by to spoustu práce, otravy i námahy při debugování, či jen testování RAMek právě složeného počítače. V tomto článku jsme si poukázali na problém, který se vám může stát se starší verzí memtestu, našli jsme si, které memtesty lze využít a ve finále jsme si ukázali cestu, že memtest Pomocí PXE serveru by nebyla vůbec špatná možnost.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *