So. Pro 21st, 2024

Osobní doporučení

Každý bloger by měl mít na své stránce seznam IT firem, se kterými je natolik spokojen, že je ochoten vystavit si jejich značky na svém webu, aby je podpořil.

Lenovo Thinkpad Edge
Lenovo Thinkpad Edge

První notebook, se kterým jsem byl poprvé opravdu spokojen a nezklamal mě ani po příšerném zacházení, byl právně notebook značky Lenovo řady Thinkpad. Edge je sice lowend na pobřeží Thinkpadů. Ikdybyste mi nabídli cokoliv od Applu a dali na výběr mezi Thinkpady, beru Thinkpad. Ten notebook už mi parkrát spadl ze stolu, nic se mu nikdy nestalo. Jediné co jsem si kupoval nové po 2 letech provozu byla nová baterie. Předím jsem měl Acer Travelmate, původního majitele stál 43 tisíc, já ho měl v době, kdy stál nějakých 16 až 20 tisíc za 10. Až na baterii a jednojádrový procesor tenkrát spokojenost, ale Aceru se budu zase chvíli vyhýbat. Pokud bych si nekoupil Thinkpad, viděl bych to na nějaký Dell vostro, něco co bude mít zesílené panty a malou váhu s delší výdrží baterie. Příští notebook by pravděpodobně měl mít 4 jádra, grafiku od Ati nebo Nvidie a malé rozměry max 13,3″. Teď spokojeně funguji na 11.6″ a uznávám, že jsem si musel zvykat na menší displej, ale teď jsem naprosto spokojený a thinkpad bych fakt za nic neměnil.

Power energy battery logo
Power energy battery

Baterie power energy. Od českého dovozce. Když jsem si vybíral baterii do notebooku, věděl jsem, že 2700 korun za novou baterii opravdu dávat nechci. Koupil jsem tedy neoriginální za 1100 korun a jsem stejně spokojen. Radši fakt top Čínu, než drahou Ameriku, která je stejně dovážená z té Číny.

 

Základní desky Gigabyte
Základní desky Gigabyte

Od gigabytu mi zatím neodešla jediná deska a prošly mi jich rukama paradoxně už stovky. U asusu občas nějaká úmrtnost je, u MSI byla hodně v minulosti, teď už se s ní taky moc nesetkávám, dalších výrobců mi neprošlo pod rukama tolik, abych mohl posuzovat. Asus občas nenávidím za totální chaos v biosech a supportu na ovladačích asusu. Jeden bios použijete jen pro revizi desky 1.01G, druhý zase pro danou revizi nepoužijete. V tomhle to má gigabyte fakt pečlivě vyřešené na jejich webu. Dokonce jsem se setkal s deskou, která měla bios z jiné řady a podle toho to taky fungovalo. Tím ale nechci házet špínu na asus, desky RoG a další high-endy jsou od asusu zkrátka MUST HAVE! Kdykoliv jsem věděl, že je problém s deskou od Gigabytu, tak jsem hledal problémy jinde, ať už to bylo v ramkách napájení, zdroji, ale nikdy jsem z žádného problému nevinil přímo desku od gigabytu. Jediné na co bych si dal u gigabytu pozor jsou Beta Biosy.

Gelid solutions

Gelid je ne příliš známá společnost vyrábějící chladiče do PC. Jsem velmi spokojen s chladičem Gelid Transquillo 2 a to natolik, že jsem ochoten ho doporučit dál. Pokud sháníte levný, ale tichý a vcelku kvalitní chladič v poměru cena/výkon, tak tady neminete.

MATRIX CZ s.r.o.
Od této Pardubické firmy odebírám baterie do záložních zdrojů. Jsem ochoten brát baterie do záložních zdrojů klidně z opačného konce republiky, když za své peníze dostanu kvalitu se slušnou zárukou a to tady dostávám. Pokud chcete koupit baterie draze, běžte někam do datartu, nebo do běžné IT prodejny. Pokud chcete baterie levně a kvalitně, běžte do společnosti, která prodává JENOM baterie a budete nadšení.

Arctic Cooling logo
Arctic Cooling

Všude kde nemám chladiče od Gelid Solutions mám chladiče od Arctic Coolingu. Jsou sice trošku dražší, ale to proto, že už se jedná o zavedenější firmu, která začala dříve a byla ve své době tišší. Zatím se mi nestalo, že bych viděl vadný chladič od Arctic coolingu. Samozřejmě občas vinou uživatele zapraskaly plasty, jinak nic strašného. Než se objeví sprcha kritika, musím se taky pustit do konkurence. Např. chladiče od Noctua bych rád někomu doporučil, ale když pak za chlazení dáte 2 – 3000 korun, tak si položme otázku, jestli takové chlazení uživatel fakt chtěl a pokud ano, tak jestli je spokojen s cenou a taky jestli by se za stejnou cenu nedalo sehnat něco čím by byla potřeba uživatele taky uspokojena. Proto tu nevisí logo Noctua ale AC.

Souhlasím, že dnes už je téměř jedno, od koho berete RAM. Když ale udělám pomyslný sumář toho, co kde mám a používám, tak mě překvapuje, kde všude mám kingstonky. Ve všech mobilních zařízeních mám TF karty od kingstonu. Náhoda?

 

Adata logo
Adata

Této společnosti vděčím za SSD disky a zatím jsem spokojen.  Pokud neodebírám SSD značky adata tak odebírám SSD značky Crucial a jsem ZATÍM spokojen. To ZATÍM je tam důležité. Pokud nemám operační paměti od kingstonu, bude na nich nálepka adata.

Nano Solution S.r.o
Nano Solution S.r.o

Pokud se pod něco mohu klidně podepsta, tak je to tahle společnost. Na Barcampu 2013 jsem od nich koupil ne jeden, ale hned několik spínacích univerzálních zdrojů. Skvělý nápad, vynikající cena, maximální spokojenost, odolnost. Moje nadšení ve spínací zdroje této značky by se vyrovnalo nadšení kdejakému applistovi, takže NANO solutions spínací univerzální zdroje používáme na pracovišti, kolegové v práci, doma, zkrátka všude. Namísto 5 adaptérů Vám stačí jeden univerzální a když zkoušíte nějaký notebook, nebo nějaké mobilní zařízení, tak víte, že Vám stačí jeden jediný adaptér.

Seasonic power supply Logo
Seasonic

Pokud v počítači nemám zdroj od enermaxu, mám tam Seasonic. V dobách ještě před 10 lety jsem zdroje neřešil, pak jsem si objednal eurocase 450W zdroj „že jsem si myslel, o kolik lepší to bude zdroj, než moje tehdejší 300W mrcha“. První zdroj přišel, byl hlučný jak letadlo. Reklamace. Přišel jiný – ten byl snad ještě hlučnější! Ani na jednom zdroji nefungovala thermoregulace. Opět reklamace a požadování vrácení peněz. Jak velká musí být šance, že u Eurocase vyrobí mizerný zdroj, když oba 2 zdroje po sobě, co jsem u nich koupily nestály ani za starou belu? Za poštovné už jsem vyházel tolik peněz, že jsem se naštval a poprvé v životě jsem za zdroj utratil něco přes 2000 korun. Zdroj mám doteď, je to Seasonic. Z druhé ruky se seasonicy dají sehnat fakt levně. Pokud z druhé ruky nekupuji Seasonic, tak Fortrony jenom řady Aurum a vyšší. Okomentuji rovněž slovy – zatím jsem spokojen a nebyl žádný problém. A Vás, kteří se ozvete, že Fortron je defakto Eurocase (FSP group) tak s Vámi souhlasím. Proto když se nějaký zdroj objeví, tak jenom Aurumy, nic jiného. U fortronu a eurocase už bylo tolik mizerných generací zdrojů, kolik u nás bylo vlád za posledních 70 let.

Enermax logo
Enermax

Enermax – některé zdroje jsou takový lowend – mainstream, zejména ty levnější. Ty tu jsou však proto, že Enermaxu v minulosti utíkaly nemalé peníze z levnějších segmentů.  S hypnotizujícím logem Enermaxu se na Enermax jako takový dívám jako na Apple v oblasti PC zdrojů. Dostanete luxusní produkt, luxusně zabalený a víte, že jste tu šílenou sumu peněz investovali dobře. To je taky důvod, proč se na aukru moc Enermaxy neobjevují a když, tak zpravidla 5 a více let staré a i ty jsou za stále vcelku vysoké ceny, ve srovnání se stejně starou konkurencí. Odborníkům přikývnu, když řeknou, že Enermax je jenom předražená značka. Ano, souhlasím, souhlasím dokonce i s tím, že na trhu jsou občas i kvalitnější řady zdrojů některých značek, které jsou levnější. Já Používám od Enermaxu ty „levnější zdroje“. Když se objevila řada NAXN, tak pár 500W a 600W zdrojů se mi objevilo na stole a musím uznat, že i při vyšší zátěži byla se zdroji spokojenost. U seasonicu se mi nestalo, že bych viděl zdroj (možná jsem si jenom nevšiml), který by se i po vypnutí ještě dochlazoval. Takovými a dalšími vychytávkami si mě enermax zkrátka získal.  😉

Creative logo
Creative

Poprvé jsem o této firmě slyšel někdy před 15 lety, když došel kamarád a říkal, jak si jeho kamarád koupil ještě tehdy 4.1 repráky, nechal si je namontovat ke stropu. Nadšeně popisoval, jak zvuky kroků opravdu slyšel zprava zezadu, postupující doleva. Pak jsem se začal o tu společnost zajímat víc, no a dneska v každém počítači, kde pracuji musí být alespoň zvuková karta značky Creative, ikdyby měla být z druhé ruky, tak ji chci v počítači mít. Dokud nezkusíte zvukovou kartu od creativu, tak nepochopíte o čem mluvím a budete si klepat na čelo. Poprvé, když jsem měl možnost na vlastní uši uslyšet rozdíl, mezi integrovanou zvukovou katou (znáte to, realtek ALC 850,650, AC97 standard a další) a mezi tehdejší Sound blaster audigy SE (ano, lowend od creativu), tak mi rozdíl i v běžném poslechu hudby připadal jako rozdíl v kvalitě mezi starou gramofonovou deskou ze 30.let minulého století a CD přehrávačem. Jakmile jsem potom sednul k počítači s integrovanou zvukovkou, měl jsem pocit, že zvuk a hudba a efekty jsou jako kdyby hrály někde sousedovi za stěnou, nečisté, šumící, zkrátka nic moc. Na sound-blasterech od creativu v kombinaci s kvalitníma sluchátkama to není poslech hudby, je to jako kdybyste seděli mezi trénující kapelou. Slyšíte tak dobře i jednotlivé detaily, které Vám do té doby na běžné integrované zvukovce naprosto unikaly. Máte pocit, jako kdyby zpěvák stál hned vpravo vedle Vás a zpíval Vám rovnou do ucha, kytarista zase jako kdyby stál po Vašem levém boku a vy byste podle zvuku trsátka byli schopni určit, jakou značku trsátek kytarista používá. Bubny? Ty neslyšíte, ty cítíte. Máte pocit, jako kdyby za Váma stály všechny bubny a náčiní, za tím zasedlý bubeník a vy máte pocit, jako kdybyste seděli přímo zády k němu a slyšeli to dokonale z první ruky.  Doufám, že jsem Vás nadšením nakazil. Vsadím se, že externí zvukovky musí být zase ještě o level výš a pokud používáte, tak se teď na tohle musíte dívat, jako hodně slabé kafe. 😉 Repráky od creativu. Tady musím uznat, že existuje i lepší konkurence, stejně tak jako na poli zvukových karet. Já pendloval mezi repráky od creative, k reprákům od geniusu, logitechu a pak jsem se zase vrátil ke creativu. Že by síla značky? A taky paradox, že po zklamání z 5.1 jsem přešel zpátky na 2.1.

 

Thermaltake logo
Thermaltake

U Thermaltaku musím uznat jednu věc. Chladiče třeba konkurence vyrábí lepší, větráky jsou sice drahé, ale fakt kvalitka a důvod, proč jsem tuto firmu zde zmínil je teplovodivá pasta. Teplovodivé pasty od Thermaltaku, pokud nevyhrávají testy, tak se umisťují pravidelně v horních příčkách. V současnosti používám Thermaltake MX-2, jak tak občas nahlédnu na testy, tak to vidím v budoucnu na přechod MX-4 a zase budu spokojeně fungovat. Pasta je nevodivá, nepotřebuje tolik času na „zapečení“ a když sundávám chladič, tak se mi nestalo, že by se mi chladič přilepil na procesor. (fakt ale je, že v minulosti cca 10 let nazpátek jsem před používáním kvalitních past používal ty zmetkoidní pasty za 10 korun, kterých jsem tam dával docela hodně a možná jen kvůli tomu se to přilepovalo). Jinak od thermaltaku mám i casenu. 2x jsem se o ni ošklivě pořezal, ano levnější byla a podle toho to taky vypadá. Nevyhazujte peníze za lowend ale kupujte prosím alespoň mainstream!

 

Western Digital
Western Digital

Tady se shodneme na tom, že debatovat na téma harddisků, bude hodně dlouhá a možná i vulgární diskuse. Někdo má rád tohle, ten zas tamto. Já bych nedoporučil disky značky WD jako takové, třeba cokoliv s nálepkou GREEN od WD se mi rozsypalo a tu zelenou značku nenávidím. Z principu se vyhýbám WD RED, protože mi to zavání stejnými parametry, jako měly WD GREEN. Přeskočíme další řady, kterých je tam opravdu hodně a dostaneme se k WD Raid Edition. To je taky důvod, proč jsem sem umístil tento obrázek. WD Raid Edition 4 (dále jen WD RE4) byly disky, které byly parametricky úžasné, dostali jste 5 letou záruku, jenže ejhle, disky spoustě lidem odcházely. Proto jsem na to šel od lesa a kupoval už jen tyto disky vrácené ze záruky a pokud nové, tak nějakou poslední revizi disku. A zatím jsem se nespálil. Na serveru mi zatím odešel jen jeden a to jsem už dopředu věděl, že vypadne kvůli SMARTu. Za minulý rok jsem si sehnal dalších asi 8 nebo 10 disků po 500GB kapacitách, a letos jsem pořídil 2TB varianty a uvidím co bude. Kdybych mohl a vyráběly se za přijatelnou cenu disky značky Hitachi, měli by pomníček jejich disky. Tyto serverové disky cpu i do pracovních stanic a setkávám se jen s pozitivním odezvou. Na druhou stranu víme jak to je se syntetickými testy a musím uznat, že jsem pevným diskům WD RE4 dával minulý rok těžce zabrat. 2TB varianty budu používat čistě do diskového pole, 500GB varianty používám do serverů na výkon, protože je tam vše umístěno jen na jedné plotně.

 

 

Kernel based Virtual Machine na Linuxu Logo
Kernel based Virtual Machine

Tentokrát se nebudu potulovat po hardwaru. Prošel jsem si VMwarem a říkám – když na to máte a potřebujete to, fajn, kupte to. Pokud nejste IT firma a chcete virtualizovat s High Availability (dále jen HA), berte Hyper-V od Microsoftu, pokud nechcete VMware ani Widle, mohlo by Vás zaujmout řešení od Citrixu. Přeskočíme další část trhu, kterou třeba používal Seznam.cz a další podobné, přeskočme tentokrát i zastarávající Xen. Pokud jste se stále nenašli a vidíte se někde ve Virtualboxu na desktopu a na serverech se Vám nechce utrácet, tak je to KVM. KVM má spoustu problémů, dokonce bych si občas troufl říct, že je to naprosto nedoladěná open-source technologie, ale o tom, jak je to vychytaná věc Vás Přesvědčí Open-Stack, který KVMko používá. Proto jsem tu nedal Open-Stack ale KVM, protože na KVM funguji osobně už třetí rok a přes všechny problémy, které KVM obnáší musím smeknout klobouk, protože to v mém případě dokáže plnit výkonostně potřeby bare-metal hypervizoru a současně mě neomezuje na hlavním linuxovém stroji, na kterém mi KVM běží. Sečteno podtrženo, KVM pro mě znamenalo do nedávna svobodu v automatizaci a vychytávek a hraní si s KVMkovými stroji, jako s něčím, co je připraveno a navrženo k tomu, abyste si to přizpůsobili k obrazu svému. A než začnete na KVM házet špínu a koupili jste si třeba to nejlevnější KVM od Wedosu, zeptám se Vás – kolik jste za tu jednu virtuální mašinu utratili? Kdo by Vám za tak nízkou cenu nabídl něco podobného? A pokud jste spokojeni nebyli, tak ruku na srdce, nešidili jste defakto jen sami sebe na tom, jak jste se snažili ošidit virtuální stroj, na kterém mělo fungovat Vaše řešení?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *