Čt. Úno 20th, 2025
Ukázka hlavní stránky ke stažení nástroje duplicati

Existují desítky různých zálohovacích systémů. Já z toho rovnou vyřadím všechny placené. Nebudu to prostě nikomu platit, když nemusím a neušetří mi to nějaké peníze navíc a nejsem firma.

Z průzkumu, pročítání diskusních fór jsem vyřadil: Arq5, Duplicacy a všechny komerční nástroje.

Duplicati je dostupný na všechny stolní operační systémy MacOS, Windows, Debian/Ubuntu Linux, Redhat/Fedora Linux, i pro 32Bitové Windows. K dispozici jsou zdarma i zdrojové kódy.

Užší výběr finalistů zdarma/open-source bude v následujících článcích

  • Duplicati,
  • Borg ( = BorgBackup)
  • Restic
  • kopia
  • BackInTime
  • Bacula
  • Amanda
  • duplicity
  • rdiff-backup
  • proxmox-backup-server
  • BackupPC
  • Bup

Duplicati

Testováno na debianu 12. Testováno poslední týden.
Princip fungování: nainstalujete daemona na mašině, odkud chcete někam posílat zálohy a tato mašina s nainstalovaným duplicati pak zálohy vytvoří a nasype na cílovou mašinu. Ovládáte to přes webové rozhraní, jednou naklikáte a už se o to prakticky nemusíte starat. Příjemné webové rozhraní.

Instalační hovadoskript na rozběh duplicati na debian12

Otestovaný a funkční na Debian 12, spustíte a na konci skriptu už jen vykopírujete adresu pro připojení se na web interface s nastavení Duplicati

#!/bin/bash
echo "zdroj: https://ipv6.rs/tutorial/Debian_Latest/Duplicati/"
apt update -y
apt install wget -y
wget https://updates.duplicati.com/beta/duplicati-2.1.0.3_beta_2025-01-22-linux-x64-gui.deb
dpkg -i duplicati-2.1.0.3_beta_2025-01-22-linux-x64-gui.deb
cp /etc/default/duplicati.dpkg-new /etc/default/duplicati
sed -i "s/\"\"/\"--webservice-interface=* --webservice-port=8200/g" /etc/default/duplicati
systemctl start duplicati.service
systemctl status duplicati.service
systemctl status duplicati.service|grep token
ip=$(ip addr sh|grep inet|egrep -v 127.0.0.1|egrep -v "::1/128" | egrep -v fe80|awk '{print $2}'|cut -f1 -d/)
systemctl status duplicati|grep sign | sed "s/localhost/$ip/g"
echo "pouze signin link na stránku s upravenou IP adresou"
systemctl status duplicati|grep sign | sed "s/localhost/$ip/g" | awk '{print  $13}'

Ovládání Duplicati

To mě velmi mile překvapilo. V systemctl status duplicati máte vygenerovaný token, přes který se připojíte na webový management a nastavíte si heslo.

Pak už přejdete na Add Backup a vytvoříte si, kam a jakým protokolem, co, kdy a možnosti zálohy.

Na ukázce vidíme možnost volby šifrování záloh a nastavení hesla pro odemčení archivu, případně možnost vygenerovat náhodné heslo k otevření archivu

Široké možnosti připojení Duplicati

Zcela dostačující výběr protokolů pro účely záloh na vzdálený server

Komu nestačil předchozí screenshot, tento screenshot vás přesvědčí s podporou typů storagů

3. Odkud

4. Kdy

Trošku se pozastavuji nad tím, že pro vyrolování hodiny a minuty musíte používat kolečko myši, jinak to asi neposunete ten čas:

5. Další možnosti nastavení

Vysvětlení ohledně doporučení block size. Default je 50, pole je harddiskové, zkouším dávat 2048 MBytes a uvidím, co to udělá. Věřím, že to půjde změnit.

Advanced options by vydalo asi na samostatný článek.

Musím uznat, že telegram report module, send mail module a spousta dalších možností dělá z duplicati naprosto univerzální zálohovací řešení. Nedokážu si úplně představit nasazení takového řešení třeba na 5000 serverů, ale tady na nějaké stroje v domácnosti to určitě stojí za to. Věřím, že to ale automatizovat půjde, viz hned první screenshot, ve kterém vidíme, že mám možnost naimportovat již existující konfiguraci.

A jakmile nějaké řešení nastavíte, můžete je vpravo zrušit křížkem, nebo měnit jejich nastavení. Jednoduché, zdá se, že tohle bude skvělý systém zálohování. Naklikatelný pro kohokoliv.

Progress v procentech, který vidíme, se týká jen konkrétního souboru, který je právě zálohován

S aktivovanou kompresí to pak sežere docela dost procesoru, ale nelituji, testuji to na procesorech s TDP 35W Athlon 300GE se 64GB DDR4.
Ale ne vždy je zátěž na plno, jsou tam chvíle, kdy pozoruji, že zátěž je nula nula nic. Já si myslím, že to bude způsobem komprese jednotlivých již nashromážděných bloků dat.
A výkon s kompresí mi nepřipadá zas tak špatný na testovacích datech.

I možnosti dodatečné konfigurace, dalších operací, nastavení, reportingu mi připadají naprosto dostačující. Nevidím tam nic, co by mi zásadně chybělo.

Výsledek

1,186TiB zkomprimováno na 911,292GiB dat. První záloha běžela dost dlouho něco přes den po 1Gbps síti, ale bylo to dáno velkým množstvím smíšených typů souborů všeho druhu. Další záloha s přírůstkem trvala již něco okolo 49 minut.

Obnova dat – Restore

Obnovit lze i jednotlivé soubory, nebo přímá obnova z jednotlivých zálohovaných souborů, které jsem nechal porozdělovat po 2GiB souborech.

Přesto jsem to dokázal rozbít

Pokud právě provádíte zálohu, nemůžete současně provádět obnovu dat. Neočekávejte tedy, že byste prováděli současně zálohu a do toho potřebovali z nějaké předchozí vytvořené verze zálohy, vytáhnout jeden konkrétní soubor. To může být problém, pokud se potřebujete dostat k nějakému konkrétnímu souboru či záloze virtuálního stroje v záloze, ale současně musíte čekat, než doběhne stávající záloha. Nicméně stávající zálohu jste schopni přerušit, nebo dočasně zastavit, provést operaci a pak nechat pokračovat v běhu zálohu.

Obrázek s vyskakující hláškou  - failed to connect: ann error occurred. Nelze současně vytvářet zálohu a současně vytahovat nějaký soubor z již existující zálohy
Nelze současně vytvářet zálohu a současně vytahovat nějaký soubor z již existující zálohy
Ukázka nastavení Pause Options - 5 minutes, 10 minutes, 15, 30, minutes, 1 hour, 4, 8, 24 hours, Until resumed.
Zatím každá možnost, kterou jsem v programu procházel či nastavoval, byla dobře domyšlená.

Na jaký způsob použití (use case) bych Duplicati doporučil

Na zálohu souborů, vašeho FTP, vašich dokumentů, souborů webových stránek, externích disků. Kdybych přišel, jak to dostat na Android, tak bych takovou utilitu chtěl mít na Androidu.

Hodnocení Duplicati

Musím dát 9.5 z 10, protože to řešení je jednoduché, snadno nastavitelné, zdá se i robustní, má naprosto široké možnosti nastavení, nastavíte v tom fakt co chcete, je tu automatizovatelné a po testování uplynulý týden mám ověřeno, že je to i řešení fakt spolehlivé. Nalezené drobnosti možná ještě přehodnotím, protože se technicky vzato nejednalo o bug, ale o feature by design. Nedaří se mi najít něco, co bych programu nějak zásadně vytknul. Možná počáteční konfigurace chtěla trošku googlení, procházení dokumentace.

zdroj zdroj2 zdroj3

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

2 thoughts on “Duplicati – perfektní zálohovací nástroj zdarma”
  1. Jestli se nemýlím, tak Duplicati je jen webová nástavba na Duplicity, takže vše by mělo být shodné, jen v terminálu za pomoci cronu, takže bych se nebál tyto dva nástroje sloučit do jednoho článku. Duplicitní používám na cca desítce serverů už několik let k naprosté spokojenosti. Jediná nepěkná věc je nutnost šifrovacího klíče zapsaného v příkazu, takže soubor use scriptem na zálohování je nutno nastavit správně oprávnění, aby si ho nikdo nemohl přečíst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *