TFTP můžete využít 2 způsoby:
- Mikrotik s USB portem, do kterého strčíte USB flash disk, na kterém jsou patřičné soubory, díky kterým vám naběhne PXE Boot (např. instalace debianu).
- Mikrotik (jakýkoliv), který v nastavení DHCP serveru odkazuje na IP adresu linuxového stroje, kde máte nainstalován TFTP server, máte do něj stažené a rozbalené soubory (např. instalace debianu).
Varianta 1. pro mě znamená škoda usb flash disku, když mám hned vedle diskové pole, ale pro Vás tato možnost může být schůdná, pokud nemáte domácí diskové pole a chcete z něčeho bootovat.
Mrkněte na tento článek. A soubory s poskytnutím debian installeru vč. návodu zde.
Varianta 2. pro mě znamená větší možnosti a více variability, protože si mohu dle potřeby měnit instalační image. (časem napíšu návod na zprovoznění multibootu)
Proto si nainstalujte na linuxové mašině tento tftp server dle návodu. Povolte si na iptablech UDP port 69: (v mém případě /etc/iptables/rules.v4 )
-A INPUT -p udp -m udp --dport 69 -m state --state NEW -j ACCEPT
A potom stačí na mikrotiku přidat následující možnosti do DHCP serveru viz obrázek:
A na cílovém počítači si pak povolte v BIOSu PXE boot a zkuste nabootovat. Pozor, TFTP může občas bootovat i déle (pomalejší síť klidně 60 až 120 vteřin) a počítač se může zdát zamrzlý, ačkoliv pomalu ale jistě stahuje potřebné soubory po síti. Podívejte se proto na indikační diody síťové karty, jestli skutečně něco posílá, nebo zda-li jen svítí zelená dioda a nic to neposílá.