Čt. Lis 21st, 2024

TFTP můžete využít 2 způsoby:

  1. Mikrotik s USB portem, do kterého strčíte USB flash disk, na kterém jsou patřičné soubory, díky kterým vám naběhne PXE Boot (např. instalace debianu).
  2. Mikrotik (jakýkoliv), který v nastavení DHCP serveru odkazuje na IP adresu linuxového stroje, kde máte nainstalován TFTP server, máte do něj stažené a rozbalené soubory (např. instalace debianu).

Varianta 1. pro mě znamená škoda usb flash disku, když mám hned vedle diskové pole, ale pro Vás tato možnost může být schůdná, pokud nemáte domácí diskové pole a chcete z něčeho bootovat.

Mrkněte na tento článek. A soubory s poskytnutím debian installeru vč. návodu zde.

 

Varianta 2. pro mě znamená větší možnosti a více variability, protože si mohu dle potřeby měnit instalační image. (časem napíšu návod na zprovoznění multibootu)

Proto si nainstalujte na linuxové mašině tento tftp server dle návodu. Povolte si na iptablech UDP port 69: (v mém případě /etc/iptables/rules.v4 )

-A INPUT -p udp -m udp --dport 69 -m state --state NEW -j ACCEPT

 

A potom stačí na mikrotiku přidat následující možnosti do DHCP serveru viz obrázek:

tabulka TFTP s nastavením mikrotiku dhcp serveru

 

A na cílovém počítači si pak povolte v BIOSu PXE boot a zkuste nabootovat. Pozor, TFTP může občas bootovat i déle (pomalejší síť klidně 60 až 120 vteřin) a počítač se může zdát zamrzlý, ačkoliv pomalu ale jistě stahuje potřebné soubory po síti. Podívejte se proto na indikační diody síťové karty, jestli skutečně něco posílá, nebo zda-li jen svítí zelená dioda a nic to neposílá.

zdroj

zdroj2

zdroj3

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *