St. Led 22nd, 2025
  1. Stáhněte Wireguard klienta odtud: https://download.wireguard.com/windows-client/
  2. Nainstalujte, spusťte, vlevo dole podle obrázku, klikněte u Přidat tunel na zobáček / Přidat prázdný tunel… /

Potom klikněte na uložit, pak na Upravit a upravte text aby vypadal takto (kromě PrivateKey) PublicKey vložíte z Mikrotik serveru:

[Interface]
PrivateKey = PrivátníKlíč
Address = 10.200.0.3/32
DNS = 1.1.1.1

[Peer]
PublicKey = ZrnZbytekPublicKlíče
AllowedIPs = 10.200.0.0/24, 192.168.123.0/24
Endpoint = 178.178.178.178:13231
PersistentKeepalive = 30

Pozor! Na klientovi je nutné do AllowedIPs vložit všechny rozsahy, či adresy, kam bude vidět. Jinak se nedostane nikam.

Na straně Mikrotiku

WireGuard / Peers / add +

Hotovo, klikněte na aktivovat na straně Windows Klienta a poběží vám to. 😉

zdroj zdroj2

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

2 thoughts on “Windows klient pro připojení na WireGuard Mikrotik”
  1. Návod absolutně přehledný, ale, co když se mi na druhém Mikrotiku mění IP adresa, nebo tam ani nemám veřejnou. U windows verze to i tak funguje, ale v MK netuším, jak to nastavit a asi to bude problém více uživatelů. Pokud byste uveřejnil ještě tohle řešení, bylo by asi hodně vděčných lidí.

    1. Jsem rád, že mé návody ostatním pomáhají, přesně proto je píšu (a taky kvůli sobě, protože bych to za 14 dní zapomněl). Pokud se na mikrotik wireguard serveru mění adresa ve smyslu veřejné IP, na kterou dosáhnout z windowsího klienta? (snad jsem dotaz pochopil správně)
      Tak potom bych doporučil řešení dyndns https://help.mikrotik.com/docs/display/ROS/Dynamic+DNS
      Takže router si pokaždé aktualizuje svoji doménu na aktuální veřejnou IPv4 a na straně konfigurace Endpoint = nějakáDynDNSDoména:13231 by mohlo fungovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *