St. Led 22nd, 2025

Možná jste si rozběhali XCP-NG, pustili si deploy XOA agenda (něco jako centrální správa XCP-NG, přes kterou to ovládáte). Zkontrolujte, že máte dostatek volného místa na nodě, kam to instalujete. Mě to ukazovalo cca 2GB volného a XOA chtěla 20GB.

Každopádně za mě jsem XCP-NG opustil z následujících důvodů:

  1. Běží to na něčem blízkem RHEL 8.x kernelu (4.19 kernel) (neumí DNF, ale yum)
  2. XenOrchestra je pro managování základní věc a není v základu, musí se to tam doinstalovávat.
  3. Mašiny musí mít přístup do internetu, aby si tu xenOrchestru stáhly a nainstalovaly. Když přístup nemají a běží v separované vlaně, tak je problém.
  4. Neumí to deploynout stroj už od začátku, aby uměl vícero VLAN. Ale dejme tomu, na některé provozy to může stačit.
  5. Upgrade major release pouze přes reboot a deploy přes .iso image (řešitelné to je pomocí PXE bootu přes pxe-server), ale i tak se tu bavíme o deploymentu pro velká prostředí, jinak XCP-NG prostě nemá vůbec smysl.
  6. Na management se dostanete přes Windowsího klienta, nebo přes webovou administraci, ale tu musíte mít přes ten deploynutý xenOrchestra, který je přístupný jen z webu, jestli jsem pochopil správně. Takže jste stejně závislí na webu třetí strany, anebo to stejně budete ovládat přes xe commandy „nouzově“.
  7. Deployment Xen Orchestra mi skončil errorem DEVICE I/O Error na nejnovější verzi. Tady to řeší v nějakých diskusích a je to častý error u různých operací na XCP-NG.
    https://xcp-ng.org/forum/topic/2991/vdi_io_error-device-i-o-errors-when-you-run-scheduled-backup/42

    https://xcp-ng.org/forum/topic/4275/xoa-web-deploy-stuck-at-deploying-xoa-no-error/23

    Závěr pro mě je: odmítám s tím dál ztrácet čas, drawbacků už je pro mě na XCP-NG tolik, že to nemá smysl se tím dál zabývat.
A zde už ukázka samotné chyby při deploymentu, když je např. nedostatek místa, nebo nemožnost kamkoliv zapsat apod.
Webová stránka, která naběhne po zadání https://IP-adresa-stroje
Jak vypadá xcp-ng na „nouzové“ konzole stroje (ukázka ve virtualboxu)
Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji v jedné osobě cca 100 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem jsem měl příležitost s dalšími kolegy řešit správu 8000 serverů po celé západní Evropě s vysokou mírou automatizace a poznávání nejrůznějších evropských pracovních mentalit. Dále jsem řešil hybridní cloud ve velké firmě, orientované na trhy střední a východní Evropy. Posledních několik let se věnuji Devops pro velké zákazníky v Azure cloudu, spravuji kubernetes (AKS), Gitlab.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *