Point-to-Point Protocol (PPP) je používán k vytvoření zabezpečeného tunelu (direct connection = přímé spojení) mezi 2 síťovými uzly (nodes). PPP poskytuje samotnému spojení autentizaci (authentication), šifrování (encryption) a kompresi dat (compression). RouterOS podporuje různé PPP tuznely:
- PPPoE
- SSTP
- PPTP
- L2TP
- OVPN
Máme tedy stejné schéma jako v minulém případě:
PPPoE server
PPP/záložka PPPoE servers/ klikneme na tlačítko +: vybereme interface, který sousedí s druhým routerem. V mém případě jsem na pravém routeru, takže dávám ether2. Název služby si nastavíme mikrotik (to bude důležité pak u klienta, kde budeme do Service name: (názvu služby) uvádět rovněž stejné jméno – tedy mikrotik. Teď musíme vytvořit login údaje pro uživatele: uzivatel heslo si nastavíme pro testovací účely: mikrotikmikrotik (to stejné pak budeme uvádět do klienta) Tím, že si uvedeme do service: any, tak si tím zajistíme, že tyto přihlašovací údaje nám budou fungovat s jakoukoliv další službou od PPTP až po L2TP atd…
PPPoE client
U PPPoE clienta klikneme na PPP / tlačítko PPPoE Scan/ tím si ověříme, že klient někoho vidí. Okno zavřeme a v PPP/klikneme na modré tlačítko +, vybereme PPPoE client: V záložce Dial Out nastavíme název služby (pozor na velká a malá písmena) v poli Service. Uživatele, heslo a nastavíme profil. Na začátek můžeme default, později můžeme použít default-encryption.
Hotovo, funguje!
Další servery typu L2TP,PPTP, SSTP atd.. jsou pořád na stejné brdo. Rozjedete server, uživatele, nastavíte si nějaký bezpečnostní profil (profile) a na straně klientského mikrotiku rozběháte klienta, vše nastavíte a máte hotovo.
Díky za celý seriál o Mikrotiku. Tento 10. díl jsem hledal dlouho ale našel a je pro mne nejvíc potřeba. Takže pokud bude pokračování budu moc rád.
Mikrotik je pro mne úděsně složitý a náročný pro nastavování. Nejsem programátor, jen takový BFU LAMA co jakš takš dá časem vše do kupy. Nakonec jsem Mikrotika s PPPoE zvládl. Moc ho rád ale nemám a nejraději bych s ho zbavil. Mám za ním Linuxový server s RAID5, který sice také nezvládám dokonale, ale co potřebuji po delším zápolení si v něm nakonec nastavím. Pro PPPoE jsem rozumný funkční návod podle kterého bych to zprovoznil jsem nenašel 🙁 Nemáte s tím náhodou zkušenost? Děkuji