Položme si otázku. Jak co nejméně komplikovaně zazálohovat obsah celého FTP k sobě na disk?
Odpověď zní takto:
wget -m ftp://jmeno_ftp_uzivatele:nejake_vase_heslo@jmeno_nebo_ip_serveru/
přepínač -m znamená rekurzivně. Nechápu proč -m, ono je to asi strašně podobné se slovem recursively, protože jak jste si mohli všimnout, tak recursively začíná na m.
Z tohoto vtípku nás však vytáhnou manuálové stránky, kde se uvádí že -m je to stejné jako –mirror. Nechápu sice, proč se v url nalézá „very advanced usage“, ale asi tím někdo myslel, že když používáte wget rekurzivně na stahování obsahu FTP, tak jste asi very advanced user.
Popravdě doteď jsem používal wget jen na stahování .iso instalačních imagů pro KVM, nebo VMware, nebo občas na takové to domácí žvýkání z domácích bash skriptů, ale nikdy ne na FTP….člověk se učí celý život, že? 😉
Co dodat? Gratuluji. 🙂
Ještě nutno dodat, že pokud už tedy budete stahovat obsah ftp, nebojte se to po stažení i zabalit, ať vám to nezabírá tolik místa na disku. Já třeba nebalím pomocí taru (ano, taráci, ukamenujte mě), protože kdykoliv něco zabaluji, počítám v drtivé většině s tím, že to co zabalím, budou jednoho dne muset číst i někteří, a dovolte mi to slovo, Windows mudlové. A tím že to zabalím do .zip formátu se vyhýbám odpovědím, zdržováním, ztrátou času jako např.: „mě to nejde rozbalit“, „po rozbalení ve winraru je tam další soubor, co s tím mám dělat?“, „takový formát jsem v životě neviděla, můžeš mi poradit, v čem to otevřu?“, „Mám na svém počítači jen winzip, v čem jsi to zabalil ty?“
(hele já bych mohl napsat encyklopedii výmluv a dotazů od uživatelů, proč jim něco nejede, takže s těmi „mudlovskými dotazy“ pro dnešek raději skončím)
Enjoy 😉