Čt. Lis 21st, 2024

Pozor! Následující tutorial nebude fungovat u VM, které byly již po zvětšení zapnuty a byl u nich rozšířený filesystem. Pokud by se vám něco takového stalo, museli data zazálohovat (vždy samozřejmě data zálohujte před takovou operací) a zmenšit souborový systém uvnitř VM, aby to bylo proveditelné. Přesto pokud přijdete o svá data, pamatujte, že jsem vás tu varoval, že si je máte před operací zazálohovat a autor nebere žádnou zodpovědnost, pokud o jakákoliv data kvůli článku přijdete. Buďte proto prosím opatrní a věnujte péči preventivním opatřením, zálohám, ověřování konzistencí záloh atd…

V minulých článcích, které jsou již snadno vygooglitelné se věnuji zvětšování KVM imagů. Pokud hledáte, jak KVM image zvětšit, koukněte se sem na tento článek.

Mějme tu učebnicovou ukázku:

qemu-img info /var/lib/libvirt/images/vm.qcow2

file format: qcow2
virtual size: 927 GiB (995668000768 bytes)
disk size: 625 GiB
cluster_size: 65536
Format specific information:
    compat: 1.1
    lazy refcounts: false
    refcount bits: 16
    corrupt: false

Chceme to odebrat 50 GB prostoru z VM, kde jsme předtím před zapnutím přidali 200GB a ještě před zapnutím jsme si to rozmysleli. Pokud by tam ale byla nějaká data, přijdete o ně a můžete si způsobit nekonzistenci dat na virtuálce.

Následující příklad by NEFUNGOVAL, vkládám ho sem kvůli WARNINGům:

qemu-img resize /var/lib/libvirt/images/vm.qcow2 -50G
qemu-img: warning: Shrinking an image will delete all data beyond the shrunken image's end. Before performing such an operation, make sure there is no important data there.
qemu-img: Use the --shrink option to perform a shrink operation.

Zmenšujeme .qcow2 image

qemu-img resize --shrink /var/lib/libvirt/images/vm.qcow2 -50G
by měl vypsat:
Image resized.

Ověříme výsledek

qemu-img info /var/lib/libvirt/images/vm.qcow2
image: /var/lib/libvirt/images/vm.qcow2
file format: qcow2
virtual size: 877 GiB (941980909568 bytes)
disk size: 625 GiB
cluster_size: 65536
Format specific information:
    compat: 1.1
    lazy refcounts: false
    refcount bits: 16
    corrupt: false

Tento návod je ukázkou v prostředí, kde není problém, když dojde ke ztrátě dat.
Vždy si data zálohujte, tento návod ani autor si neklade žádnou zodpovědnost za to, pokud kvůli článku ztratíte nějaká svá data. Pokud se jedná o jakákoliv data, vždy si je předtím zálohujte.

Avatar

By mirra

Hardwaru a počítačům se věnuji již od roku 2003. Za tu dobu jsem poskládal stovky počítačů, opravil tisíce počítačů a vyřešil nespočetně problémů, vad a chyb, se kterými se setkávali uživatelé. Od roku 2005 se zabývám servery, zejména těmi herními, v roce 2007 jsem se začal věnovat Valve Source SDK level designu, který šel od roku 2009 k ledu kvůli studiu Informatiky na univerzitě. Podílel jsem se chvíli i na provozu síťové laboratoře MENDELU, dnes spravuji cca 30 serverů/diskových polí na univerzitě, řeším IT v malých a středních firmách tak, aby firmy ušetřily nemalé částky při zlepšení kvality a soustředím se na snižování nákladů na IT od licencí až po hardware, software, provádím konsolidace a audity platnosti licencí, které firmám šetří rovněž nemalé peníze. Z velkých firem spravuji s dalšími kolegy 8000 serverů po celé Evropě a tato práce mě nesmírně baví, protože se vše musí automatizovat a nabízí mi to možnost trénovat další evropské jazyky od Angličtiny, přes Němčinu až po Italštinu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *